Samsun Haber
Giriş Tarihi : 21-05-2024 17:34

Samsun Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mayıs Tasarım Samsun’24 Başladı

Samsun Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Mimarlar Odası Samsun Şubesinin ortak ev sahipliği yaptığı 14 değerli mimar/tasarımcının yer aldığı, 3 büyük sergi, 2 gezi ve 28 atölyede 56 atölye yürütücüsü ile gerçekleştirilecek “Mayıs’Tasarım Samsun’24” açılış programı gerçekleştirildi.

Samsun Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mayıs Tasarım Samsun’24 Başladı

Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsünde düzenlenen açılış törenine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Halit Doğan, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Bilgin, Prof. Dr. Salih Kesgin, Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Genel Sekreter Doç. Dr. Adem Soruç, Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Çam, Samsun Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çetin, Samsun Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Asım Divleli, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Us, Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katılım gösterdi.

Rektör Aydın: “Öğrencilerimiz Bilgilerini Çeşitlendiriyorlar”

Açılış töreninde konuşan Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın Samsun Üniversitesi “Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Samsun Mimarlar Odası iş birliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Mayıs’Tasarım Samsun’24” etkinliğimize hoş geldiniz. Bu tasarım haftasının ilkini Mayıs 2022’de düzenlemiştik. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz tasarım haftamızda toplam 28 atölye çalışması yanında şehir dışından aramıza katılan pek çok değerli mimar ve tasarımcıyla da öğrencilerimizi buluşturacağız. Teorik bilgi ile pratik arasındaki makasın iyice açıldığı ve mimarlık fakültesi müfredatlarında malzeme ve madde ile ilişkinin asgari düzeyde olduğu günümüzde öğrencilerimizin uygulama yani bizzat “yapma” fırsatları bulacakları bu etkinliğin oldukça önemli olduğunun altını çizmeliyim. Öğrencilerimiz standart eğitimlerine bir hafta ara veriyorlar ama tatil yapmıyorlar. Bilgilerini çeşitlendiriyorlar. Bugün tasarım meselelerinin vardığı yer çok girift ve karmaşık. Ahşap uygulamadan dijital gelişmelere, zanaatkârlıktan yapay zekâ meselelerine kadar her tür bilgi “uygulama” dediğimiz alanın içerisinde artık. Bunların her biri tasarım haftamızın kapsama alanına giriyor. Diğer taraftan 28 atölye çalışmasının hepsine ciddi ilgi olsa da “Şantiyede Bir Gün” adlı atölyenin diğerlerinden daha fazla talep görmesinin, öğrencilerimizin “inşa etmeye” yönelik ciddi bir açlık içinde olduklarını göstermesi bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu

“Rektör Aydın: Biz Eskiye, Mekân Hafızasına Meftunuz”

Samsun Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin, tamir ve tadilat süreçlerini bizzat tecrübe etme imkânı bulduklarına dikkat çeken Rektör Aydın, “Fiziki mekân inşasında bizden öncekinin tamirini ve tadilatını yaparak kullanmanın temel politika olduğu üniversitemizde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencilerimiz sadece tamir ve tadilattan geçirilen mekânlarda eğitim almamakta aynı zamanda kendileri de bu tamir ve tadilat süreçlerini bizzat tecrübe etme imkânı bulmaktadır. Yani biz eskiye, mekân hafızasına meftunuz. İçinde bulunduğumuz mekân da bu düşüncelerle hayat buldu. Eski tütün depolarında bugün bir tasarım haftası yapılıyor. Bugünleri görmekten dolayı ziyadesiyle mesudum. Ayrıca bu çabamız Necip Fazıl Ödülleri Mimarlık kategorisinde ödüle değer görüldü. Ödüllü bir eski-yeni bina içerisindesiniz. Şehrimizdeki Mimarlık eğitimini ve devamında mesleği domine eden üç önemli kurumun iş birliğiyle yürütülen ve artık bir marka olma yolunda ilerleyen “Mayıs’Tasarım Samsun’24” etkinliğinin şehrimizin çiçeği burnunda yeni Büyükşehir Başkanı değerli kardeşim Halit Doğan’a da ilham vereceğini düşünüyorum. Buradan şehrimize dair nice ortak fikrin ve iş birliklerinin çıkması en büyük arzum. Bu markayı el birliğiyle ve hep birlikte daha da güçlü hale getireceğiz inşallah. Bu vesileyle bu etkinliğin ilk fikir sahibi hocamız Dr. Öğr. Üyesi Evrim Düzenli’ye, öncülük eden Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanlarımıza, bizimle iş birliği yapan ve projeyi sahiplenen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim elemanlarına ve Samsun Mimarlar Odasına en kalbi şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Doğan: “Etkinlik Samsun’a Büyük Bir Katkı Sağlayacak”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Halit Doğan, Mayıs’Tasarım Samsun’24 etkinliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kampüse her gelişinde yeniden hayranlık duyduğunu belirterek, emeği geçen herkesi kutladı. Doğan, ülke olarak kıymetleri daha da kıymetlendirerek kullanmanın öneminin anlaşıldığını belirterek Mayıs’Tasarım Samsun’24” etkinliğinin düzenlemesinde emeği geçenlere, destek veren herkese teşekkür etti. Mekânların insanların üretim kapasitelerini ve ufuklarını artırdığına dile getiren Doğan, bu mekânın buradaki öğrencilerin sadece eğitim anlamında değil, fikri ve zihni anlamda dönüşümlerine de katkı sağladığını vurguladı. Başkan Doğan, Büyükşehir Belediyesi olarak etkinliğin tüm alanlarını takip edeceklerini belirtti ve bu önemli birlikteliğin Samsun Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Mimarlar Odası açısından değerli olduğunu ifade etti. Gelecek etkinliklerde projenin paydaşı olarak yer alma arzusunda olduklarını belirten Doğan, şehrin herkesin olduğunu ve herkesin önemli fikirleri bulunduğunu dile getirdi. Tasarımların daha uzun süre değerlendirilmesinin üretim aşamasını rahatlatacağını ifade eden Doğan, gelecek süreçte bu konulara daha fazla katkı sağlanmasını arzu ederek birlikte yol yürümenin önemini vurguladı. Samsun için bu etkinliğin çok katkı sağlayıcı olacağına inandığını belirtti. Konuşmasının sonunda gençlerin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlayan Doğan, ülke olarak üretim yapabilmenin ve bağımsızlığı kuvvetlendirmenin bayramın anlamını daha da yukarıya taşıyacağını belirtti.

Doç. Dr. Düzenli: “Etkinlik Samsun'un Ve Türkiye'nin Bir Markası Olma Yolunda Hızla İlerliyor”

Açılış töreninde konuşan Samsun Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli,Organizasyona emek veren hocalarımız çok mutlu. Karşımızda pırlanta gibi gençler görüyoruz ve onların arzu ve isteklerine samimi bir şekilde karşılık vermek bizi en çok mutlu eden taraf. İki sene önce bu fikri geliştirdik ve bugün ikinci etkinliği düzenliyoruz. Katılım ve içerik katlanarak arttı. Bu durum Samsun ve Türkiye için çok önemli, çünkü böyle bir organizasyonun üniversiteler arasında muadilini görmek az rastlanır bir durum. Bu etkinlik Samsun'un ve Türkiye'nin bir markası olma yolunda hızla ilerliyor. Yaklaşık 100 kişi bu organizasyon için çalıştı. 40 hoca ve öğrenci kulüpleri seferber oldu. Samsun Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Mimarlar Odası Samsun Şubesi ortak bir etkinlik düzenledi. Bu nedenle Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne ve Mimarlar Odası'na teşekkür ediyorum. Toplam 28 atölyemiz var ve bu atölyelerin organizasyonu kolay olmadı. En büyük teşekkürü atölye yürütücülerimize yapmak lazım. Onlar olmasaydı bu birliktelik gerçekleşmezdi. İkinci günlerde 14 kıymetli mimar ve tasarımcı programa katılacak. Etkinliğin bu yılki koordinatörleri Dr. Öğr. Üyesi Fatma Sema Sekman ve Öğr. Gör. Şahan Iraz Korkmaz'a teşekkür ediyorum. Öğrenci dostlarımız, emek veren bütün koordinatör hocalar, öğrenciler, Mimarlar Odası temsilcileri ve yetkilileri, tüm koordinasyon ekibine teşekkürler. Eğitime ara veriyoruz ama yaşamımıza ara vermiyoruz. Bu bir haftalık süreçte atölye yürütücüleriniz size öğretmeyecek, sizinle birlikte iş yapacak. Rektörümüz Mahmut Aydın Hoca, 2022'den bu yana bu organizasyona sonuna kadar destek oldu ve hiçbir talebimizi geri çevirmedi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Tekrar hoş geldiniz."

 

Doç. Dr. Us: “Öğrenciler Çok Önemli Deneyimler Kazanacaklar”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Us, Mayıs’Tasarım Samsun’24 etkinliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, etkinliğin iki üniversite ve bir meslek odasının iş birliğiyle düzenlendiğini belirtti. Us, organizasyonda yaklaşık 100 kişinin katkı sağladığını ve etkinlik kapsamında 28 atölye, 3 sergi, 2 gezi ve 7 söyleşinin gerçekleştirileceğini ifade etti. Öğrencilerin, Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü’nü ve Samsun Müzesi’ni, mimarları ve tasarımcılarıyla birlikte gezip inceleme fırsatı bulacaklarını kaydeden Doç. Us. etkinliğin sonunda öğrencilerin önemli mesleki deneyimler kazanacaklarını ifade ederek, "Son yıllarda tasarım eğitiminde dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve disiplinler arası etkileşim odak noktası oldu. Bu etkinlikte de mimarlık, tasarım, sanat ve zanaatın iç içe geçtiği çalışmalar yapacağız" dedi.  Konuşmasını, sanatı ve zanaatı tanıtarak, tasarımcıları ve zanaatkârları anlamaya yönelik bir etkinlik düzenlediklerini belirterek tamamlayan Us, herkese keyifli bir tasarım haftası diledi.

Şener: Bu Etkinliğin Parçası Olmaktan Gurur Duyuyoruz

Mimarlık Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, Mayıs'Tasarım Samsun’24 Samsun etkinliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Samsun Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi hocalarına teşekkür ederek konuşmasına başladı. Şener, bir etkinliği başlatmanın ve devam ettirmenin zorluklarına dikkat çekerek, Samsun Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin bu konuda büyük emek verdiğini belirtti. Mimarlık Odası olarak bu etkinliğin bir parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Şener, Mimarlık Odası'nın her mimarlık etkinliğinde aktif bir rol oynadığını vurguladı. Etkinliklerin öğrenciler için büyük önem taşıdığını belirten Şener, öğrencilerin atölyelerden aldıkları eğitimi hafızalarında tutarak meslek hayatlarında uygulamalarının önemine dikkat çekti. Şener, kendisinin de mezun olduktan sonra bu tür etkinliklerin mesleki yaşamında faydalı olduğunu dile getirdi. Şener, çarşamba günü Mimarlık Odası'nda düzenlenecek etkinlikte de öğrencileri görmek istediklerini ifade etti. İkinci defa bu etkinlikte yer almanın mutluluğunu paylaşan Şener, bu önemli etkinlikte katkısı olan herkese teşekkür ederek  konuşmasını sonlandırdı.  

Açılış törenin ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Halit Doğan, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ve beraberindeki heyet gerçekleştirilen atölyelerin yanısıra Samsun Üniversitesi Asmaaltı Öğrenci Merkezi, Araştırma Dekanlığına bağlı Teknoloji Transfer Ofisi ve Proje Ofisi'ni gezerek, yapım sürecindeki Samsun Üniversitesi Fahrettin Ulusoy Camii inşaatını yerinde incelediler.

Samsun Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte, 28 atölyede 56 atölye yürütücüsü bilgi ve tecrübelerini paylaşacak; 14 mimar ve tasarımcıyla buluşulacak, 3 büyük sergi açılacak ve 2 gezi gerçekleştirilecek. Tasarım Haftası'na yaklaşık 600 mimarlık öğrencisi katılacak.

Türkiye’deki en kapsamlı tasarım haftalarından biri olacak etkinlik etkinlikte, Samsun’da yer alan Samsun ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin mimarlık bölümlerinde eğitim gören öğrencilere yönelik olarak, yaratıcı ve yenilikçi tasarımlar geliştirmek, öğrenciler arasında iş birliğini artırmak ve profesyonellerle deneyim paylaşımında bulunulması hedefleniyor. Etkinlikte ayrıca ülkemizin tasarım alanına özgün katkılar sağlaması ve Samsun'un bir marka değerine dönüşmesi amaçlanıyor.

Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü'nde gerçekleşen bu atölyelerde, farklı disiplinlerden uzmanlar bilgi ve tecrübelerini paylaştı. İlk gün etkinlik programı şu şekilde gerçekleşti:

Fanzin Atölyesi: Murat Küçük'ün liderliğinde gerçekleştirilen Fanzin Atölyesi'nde, katılımcılar ifade güçlerini ve tasarım becerilerini kullanarak fanzin tasarladılar. İlk bölümde fanzinler hakkında bilgi verilerek farklı fanzinler incelendi. İkinci bölümde, fanzin tasarıları üzerine çalışmalar yapıldı ve üçüncü bölümde fanzin taslakları üretildi. Atölye boyunca katılımcılar kolaj yapımı için çeşitli malzemeler kullanarak fanzinlerini oluşturdu. Bilgisayar ve tablet gibi dijital araçlarla yapılan çalışmalarda katılımcılar hazırlıklı geldikleri tema ve içeriklerle aktif olarak yer aldılar.

Mozaik Atölyesi: Nimet Öztank tarafından yürütülen Mozaik Atölyesi'nde, katılımcılar doğal taş döşeme mozaiği hakkında bilgi edinerek tasarım ve uygulama yöntemlerini öğrendiler. İlk bölümde, mozaik tarihsel gelişimi, döşeme kaplaması ve uygulama tekniklerine dair sunumlar yapıldı. Ardından, beyin fırtınası ile döşeme kaplaması tasarlandı ve mozaik desenleri kağıda aktarıldı. İkinci bölümde, gruplar oluşturularak mozaik taşları hazırlandı ve döşeme mozaik uygulaması gerçekleştirildi. Atölyenin sonunda, derz dolgu işlemi tamamlanarak çalışmalar sonuçlandırıldı.

Dijital Karakter Tasarım Atölyesi: Ümran Aşkın Aydın'ın önderliğindeki bu atölyede, katılımcılar referans fotoğraflar üzerinden karakter tasarımı yaptı. İlk bölümde, fotoğrafları stilize ederek eskizler çizildi. İkinci bölümde, dijital ortamda karakter tasarımları yapılarak temalar entegre edildi. Katılımcılar, Procreate uygulaması ve Photoshop ile karakter tasarımlarına özgünlük kattılar. Ayrıca, kağıt ve kalemle eskiz yaparak karakterlerini geliştirdiler.

Çizgiler ve Renklerle İllüstrasyon Evler: Zeynep Begüm Şen tarafından düzenlenen atölyede, geleneksel Türk evlerinin illüstrasyon diliyle çizimi üzerinde çalışıldı. Katılımcılar, perspektif bozma ve renk seçimi üzerine yoğunlaştı. Gerçek yaşamdan veya fotoğraflardan alınan referanslarla çizimlerini detaylandırdılar. Atölye süresince katılımcılar çeşitli çizim ve boyama tekniklerini kullanarak illüstrasyonlar oluşturdu.

Çıtakari Atölyesi: Mustafa Özdemir'in yönettiği bu atölyede, katılımcılar çıtakari tavan tasarımı ve uygulaması üzerine çalıştılar. Ahşap malzemelerle yapılan çıtakari tavan süslemelerinin incelendiği atölyede, katılımcılar ahşap işleme tekniklerini öğrendi. Mimarlık öğrencileri, ahşap yüzeyine çeşitli desenler işleyerek çıtakari tavan süslemeleri yaptı ve uygulama sürecini deneyimledi.

Kostüm Atölyesi: Gülnur Çağlayan Tuluk ve Merve Özçelik'in katkılarıyla gerçekleştirilen bu atölyede, sahne kostümleri ve şapka tasarımı üzerine çalışmalar yapıldı. Atölyenin teorik bölümünde kostüm tasarımının temel aşamaları ve sanatsal kavramları ele alındı. Pratik bölümde, katılımcılar şapka tasarımı ve üretimini gerçekleştirerek, sahne performansına uygun kostümler tasarladı.

Kısa Film Atölyesi: Emir İskender ve Ömer Furkan Kılıç'ın liderliğinde Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü'nde düzenlenen Kısa Film Atölyesi'nde, katılımcılar film yapımının her aşamasında pratik yapma şansı buldu. Senaryo yazımından kurguya, görüntü yönetiminden ses tasarımına kadar film yapım teknikleri öğretildi. Katılımcılar, verilen temalar üzerine kısa filmler çekti ve dijital kurgu yazılımları ile filmlerini düzenledi.

Heykel ve Plastik Modelleme Atölyesi: Hakkı Kandır ve Orhan Açıkgöz'ün yürüttüğü bu atölyede, sahne sanatlarında kullanılan heykel ve plastik modelleme teknikleriyle sahne dekorları tasarlandı. Katılımcılar, malzemeler ve formların özelliklerini tanıyarak sahneye uygun tasarım öğeleri oluşturdu. Atölye boyunca sahne dekorunu destekleyici yapı elemanları ve estetik unsurlar üzerinde çalışmalar yapıldı.

Sahne Resmi Atölyesi: Ali Mercanoğlu, Hakkı Kandır, Şafak Uyar, Cüneyt Baştan, ve Ömer Emre Çapraz'ın katılımıyla düzenlenen atölyede, sahne resimlerinin 3 boyutlu tekniklerle tasarlanması ve uygulanması ele alındı. Katılımcılar, çeşitli materyaller kullanarak sahne dekorlarına uygun 3 boyutlu resim uygulamaları yaptı. Perspektif, ışık-gölge ve detaylandırma teknikleriyle sahne resimlerini daha gerçekçi hale getirdiler.

Şantiyede Bir Gün: Melek Kutlu Divleli, Hatice Ataseven, Menderes Aydoğan, Yusuf Yılmaz, Alperen Kaya, Sinan Erdeniz, ve Tolga Çağman'ın rehberliğinde gerçekleştirilen bu atölyede, katılımcılar şantiye ortamında çeşitli iş kalemlerini deneyimledi. Alçıpan, taşyünü, ahşap, çelik, elektrik ve mekanik gibi uygulamaları yaptı. Uygulama sonrasında, örnek malzemeler ve fotoğraflarla kolektif bir kolaj çalışması gerçekleştirildi.

Ahşap Karkas Atölyesi: Enes Aluç, Mehmet Sefa Akbaba, İbrahim Ethem Karaköse, ve Mustafa Gökhan Aygör'ün liderliğindeki bu atölyede, geleneksel Osmanlı ve modern ahşap karkas yapıların tasnifi ve imalat teknikleri incelendi. Katılımcılar, ahşap karkas yapıların 1/10 ölçeğinde modellerini üreterek tarihi ve çağdaş yapım tekniklerini karşılaştırma fırsatı buldu.

Atölye çalışmalarında, katılımcılar çeşitli alanlarda bilgi edinme ve uygulama fırsatı buldu. Ahşap karkas yapımından dijital karakter tasarımına, mozaik sanatı ve kısa film yapımına kadar birçok alanda düzenlenen atölyeler, öğrencilere ve katılımcılara farklı deneyimler sundu. Samsun Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin mimarlık bölümü öğrencilerine yönelik olan bu atölyeler, belli bir kota dâhilinde tüm ülkeden mimarlık lisans öğrencilerinin başvurularına da açık durumda. Ayrıca, tüm etkinliklere izleyici olarak katılım serbesttir. Samsun'da Mayıs ayında düzenlenen Tasarım Haftası, sanat, tasarım ve mimarlık üzerine yoğunlaşarak katılımcılara farklı bakış açıları kazandırmayı hedefliyor. Etkinlik boyunca gerçekleştirilecek sergiler, geziler ve atölye çalışmaları ile mimarlık öğrencileri ve tasarım meraklıları için dolu dolu bir program sunuluyor.

Samsun Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin 20 - 24 Mayıs 2024 tarihlerinde ortak ev sahipliğinde düzenlediği “Mayıs’Tasarım Samsun’24” etkinliklerine dair açıklamalara, afişlere, fotoğraflara ve videolara etkinlik kapsamında açılan https://www.instagram.com/mayistasarimsamsun/ adresinden ulaşılabilmektedir. Etkinlik 24 Mayıs Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecektir.

adminadmin