Samsun Haber
Giriş Tarihi : 30-05-2024 10:55

Samsun’da Ortalama Hız Tespit Sistemi 1 Haziran’da başlayacak

Samsun Valiliği, 1 Haziran'dan itibaren devreye girecek olan Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi hakkında bilgi verdi

Samsun’da Ortalama Hız Tespit Sistemi 1 Haziran’da başlayacak

Plaka Tanıma Sistemi kullanılarak Ortalama Hız Tespit Sisteminin kurulmasının şehirlerarası karayollarında sıkça yaşanan kazaların önlenmesi amacıyla kurulduğu belirtildiği duyuruda Türkiye genelinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Samsun'da da benzer bir sistem kurulduğu duyuruldu.

Valilik tarafından yapılan açıklamada ayrıca Samsun'un farklı istikametlerinde toplam 8 adet Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi kurulduğu belirtildi. Bu sistemler, özellikle riskli bölgelerde hız ihlallerini tespit etmek ve trafik güvenliğini artırmak amacıyla hayata geçirildi.

Kurulum çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, 1 Haziran'dan itibaren bu sistemlerin aktif hale geleceği ve hız ihlallerinin denetleneceği vurgulandı. Sürücülerin bilgilendirilmesi için trafik işaret ve uyarı levhalarının yerleştirildiği ifade edildi.

Duyuruda, “Samsun sınırları içerisinde Havza-Kavak istikametine 27.315 m, Kavak-Havza istikametine 27.319 m, Kavak-Samsun istikametine 34.598 m, Samsun-Kavak istikametine 34.697 m, Tekkeköy-Çarşamba istikametine 18.356 m, Çarşamba-Tekkeköy istikametine 18.351 m, Çarşamba-Terme istikametine 15.721 m ve Terme-Çarşamba istikametine 15.744 m olmak üzere toplam 192.101 m uzunluğundaki 8 adet Ortalama Hız İhlal Tespit Sisteminin kurulum çalışmaları tamamlanmıştır. Sistemlerin öncesine, sürücülerimizi bilgilendirmek amacıyla trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirilmiş olup, 1 Haziran’dan itibaren hız ihlallerine yönelik olarak trafik denetimlerinde kullanılmaya başlanacaktır.

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasının önceliğimiz olduğu ve sürücülerimizin yasal hız sınırları başta olmak üzere tüm trafik kurallarına uymaları hususu önem arz etmektedir” denildi.

adminadmin