Tanıtım
Giriş Tarihi : 20-05-2024 18:32   Güncelleme : 20-05-2024 18:59

Türk Yatırımcılar İçin Kripto Para Yatırım Stratejileri

Türk Yatırımcılar İçin Kripto Para Yatırım Stratejileri

 

Yüksek kar getirisi ile dünya çapında sayısız yatırımcıyı kendine çeken kripto para piyasası popülerliğini günden güne arttırıyor. Piyasada, işi bilen ve tecrübeli yatırımcılar olduğu kadar konuyla çok da ilgisi olmayan acemi yatırımcılar da mevcut. Dolayısıyla herkes kendine göre bir strateji belirliyor. Türkiye, kripto paraları en hızlı benimseyen ülkelerden biri. Geçtiğimiz üç yıl içinde nüfusun %16’sının kullandığı kripto para piyasaları artık %40 oranına ulaşmış durumda. Yani her beş vatandaştan ikisi kripto paralarla ilgileniyor.

Yatırımcılar, para kazanmak için çeşitli varlıklara yatırım yaparken belirli kural ve davranış biçimine göre hareket ediyorlar. Bu davranış bütününe de yatırım stratejisi deniyor. İster meme coin gibi oynak ve istikrarsız ister hisse senetleri gibi daha güvenli araçlar kullanın, her halükarda kendinize uygun bir yatırım stratejisine ihtiyaç duyarsınız.

Yatırım Stratejilerini Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu stratejileri derinlemesine inceleyeceğiz ancak ethereum ve benzeri kripto paralar söz konusuysa coindataflow adresinde de bahsedildiği gibi dikkatli olmakta ve duygusal davranmamakta fayda var. Bunun için risk toleransı, yatırım hedefi ve zaman aralığı gibi unsurları dikkate almanızı tavsiye ederiz.

  • Risk toleransın: Yatırım yaparken kendinize sormanız gereken soruların en başında bu geliyor. Çünkü her bir yatırım işlemi aslında aldığınız bir risk. Paranızı kaybedebilirsiniz bu nedenle ne kadar risk almaya istekli olduğunuzu belirlemeniz ve bu sorunun cevabına sadık kalarak işlem yapmanız çok önemli. Örnek olarak büyük risk alabilirim derseniz daha agresif yatırımlar düşünebilirsiniz. Aksi durumda daha düşük risk toleransınız varsa daha güvenilir araçlarla işlem yapmanız gerekebilir.
  • Yatırım hedefi: Yatırımcıların kendilerine sorması gereken bir diğer soru da işlemlerden ne elde etmek istedikleridir. Mesela, halihazırda geliri olan ancak kenara emeklilik için para ayırmak isteyen biriyle acil paraya sıkışan birinin yatırım hedefi elbette farklılık gösterecektir.
  • Zaman aralıkları: Yatırım yaparken kullanılacak parayı ne kadar bağlamaya hazır olduğunuza dair de bir çerçeve belirlemek iyi olur. Kısa vadeli şekilde mi paranızı bağlamak istiyorsunuz yoksa parayı sisteme yatırayım ve birkaç sene unutayım diye mi bakıyorsunuz. Bu sorunun cevabına göre yatırım stratejinizi şekillendirebilirsiniz

Küresel Yatırım Stratejileri - Dünyadaki Ortak Davranışlar

Ülkemizde olduğu gibi dünyada kullanılan stratejiler farklılık gösteriyor. Yukarıda saydığımız kriterlere göre farklı stratejileri denemek mümkün. Bunlar arasında en popüler olanlar şöyle:

  • Hodl (Hold On for Dear Life): Hayatın pahasına elinde tut, anlamını taşıyan bu strateji isminden de anlaşılacağı üzere uzun vadeli bir plan. Uzun döneme yayılan bir süreçte, yatırım yapılan aracın değer kazanacağına dair beslenen inanç ve tahmin doğrultusunda kullanılabiliyor. Mesela, Bitcoin yatırımcıları zaman içinde bu kripto paranın değerinin daha da artacağını öngörerek genelde bu kripto yatırım aracına uzun dönemli para koyuyorlar.
  • Dolar Maliyet Ortalaması (DCA): Riski göğüsleme stratejisinin bir parçası olarak seçilen para birimine belirli aralıklarla yatırım yapmayı gerektiriyor. Bu aralıklı yatırımın mevcut piyasa fiyatıyla ilgisi bulunmuyor. Kullanılabilecek yöntemlerden biri olarak zaman içinde finansal aracın değer kazanmasına yönelik bir yatırım aracı ve piyasa oynaklılığına karşı korumalı bir tedbir olarak görülüyor.
  • Al Sat: Aktif olarak piyasa hareketlerini kullanmayı tercih edenler kripto paraları al sat yaparak döndürüyorlar. Böylece kısa süreli fiyat dalgalanmalarından kar elde etmeyi hedefliyorlar. Al sat stratejisi kullanılırken teknik analiz ve grafik çizimlerine sıklıkla başvuruluyor.

Genel olarak bahsettiğimiz stratejiler dünya çapındaki tüm yatırımcılar için geçerli. Bir de yerele dönük hamleler var.

Türk Yatırımcılara Özel Kripto Para Stratejileri

Lokalde olup bitenin yerel para birimi üzerinde etkisi olduğu için Türk yatırımcılara özgü farklı stratejiler de kullanılabilir.

  • Yerel Yönetmeliklere Uyum: Türk hükümeti sürekli olarak kripto paralarla ilgili yönetmelik düzenlemeleri hazırlıyor. Bu yeni kural ve yönetmeliklerden haberdar olmak yapılacak yatırımlara uygulanan kesintiler hakkında daha net bilgi vereceği için oldukça önemli. Türk yatırımcıların stratejilerini belirlerken güncel yasalardan haberdar olmaları şart.
  • On-Ramp ve Off-Ramp Para Geçişleri: İtibari para ile kripto para birimleri arasındaki geçişlerde kullanılan "on-ramp" ve "off-ramp" hamleleri Türkiye’de zorlu olabiliyor. Türk lirasındaki ani değişimler karşısında parasını korumak için farklı kripto para birimlerinde sığınak arayan Türk yatırımcıların sayısı oldukça fazla. Böylece piyasaya girmek de çıkmak da çok daha kolay hale geliyor.
  • Stabil Coin Entegrasyonu: Stabil coin'ler, piyasa değerlerini dış bir referansa bağlayarak stabil bir değerde sabit kalmayı amaçlayan kripto paralara deniyor. Mesela Tether (USDT), ABD dolar değerine sabitlenen bir kripto para. Türk yatırımcılar USDT kullanarak kaldıraçlı işlem yapıp piyasa düşüşlerinde sermayelerini korumaya çalışıyorlar.

Tüm bu süreçler oldukça karmaşık gelebilir ancak piyasanın kendisi dalgalı olduğu için bu tür stratejilere çabucak ve esnek şekilde adapte olmak gerekiyor.

Yeni Stratejiler Teknolojiye Göre Şekilleniyor

Kripto yatırımı, piyasanın kendisi gibi sürekli evrildiği için yatırımcılar sürekli olarak yatırım stratejilerini güncellemek durumunda kalıyorlar. Bu konuda trendleri yakından takip etmek gerekiyor. Mesela son aylarda gündemde bolca yer tutan yapay zeka kullanımının etkileri kripto para piyasalarında görülüyor. AI destekli analiz araçları sayesinde yatırımcılar artık karlı yatırımları daha kolay tespit edebiliyorlar.

İnternetin de gelişmesiyle beraber web 3.0 teknolojisi, merkezi olmayan finans üzerinde büyük etki bırakıyor. Artık para borç alma, borç verme, kredi gibi işlemler farklı zemine yerleşiyor. Haliyle yatırımcıların devreye sokacağı yatırım stratejileri de kabuk değiştiriyor.

Riskleriyle beraber yüksek kar getirisi de sunan kripto para piyasalarında strateji belirlerken yerel gündem maddelerini de mutlaka dikkate almak gerekli. Gelişimden haberdar olup ülkede olan biteni kaçırmamak ve tabi olunan kuralları bilmek yatırımcıların her zaman önem vermesi gereken bir konu.

 


https://pixabay.com/photos/bitcoin-coin-money-electronic-money-2729806/

https://pixabay.com/photos/dogecoin-coins-cryptocurrency-6363104/

adminadmin