DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Serkan GÜL
Serkan GÜL
Giriş Tarihi : 16-05-2024 17:36

Çocukları +18 İçerikten Koruyun

Çocuklar farkında olmadan oyunun doğal akışında çıkan müstehcen görsellerden etkilenmekte ve bilinç altında kaldığı için, merak duygusuyla araştırmakta, internet sağlayıcılar Antiporn engelleyicilerle siteleri yasaklamalarına rağmen, yasaklı sitelere nasıl girebileceğini anlatan, açık kaynaklı internet sitelerinden DNS yada ara Köprü kullanarak +18 sitelere ulaşa bilemektedir. Çocukların bu sitelere girdiğini ebeveynler;

 

Nasıl Anlayacak,

Nasıl Takip Edecek

Nasıl Erişimi Engelleyecek

 

Üç başlıkta gündeme aldık ve süreci anlattık

 

Nasıl Anlayacak;

Çocukların odalarına girdiğinizde ani hareket ile Masaüstü bilgisayarda ekran üzerindeki görseli değiştirmeye çalışması, Laptoplarda ekranı aniden kapatası, “aniden laptopların ekranının kapanması menteşe yada menteşe yuvalarının zaman içinde kırılmasına denen olur”, menteşe kırıkları olan laptoplarda, ebeveynlerin çocuğun bilgisayarını kontrol etmelidir

Bilgisayar başından kalkan Çocuk, Odasından kısa süreline çıktığında bilgisayar ekranındaki tüm işlemleri kapatıyorsa takip edilmelidir.

Bilgisayar ekranında devam eden faaliyetlerini siz yanına kelince ekran sekmesin aşağı alması, kullanılan ekran sekmesini, arkasında sayfa sekmesi değiştirmesi, başka ekran sekmesine aniden geçmesi, siz odaya girdiğinizde ekranın renk farklılıkları vermesi, panik halinde davranması yada oda kapısı kilitlemesi endişe etmenizi gerektirir.

Nasıl Takip Edecek;

Bilgisayarın internet arama motoru izerinde sağ üstte=>> üst üste duran 3 nokta tıklayın,=>>geçmiş pencerisinden=>> geçmiş sekmesini tıkladığınızda şimdiye kadar girilen tüm internet geçmişini göreceksiniz.

Geçmiş sekmesini kontrol ettiğinizde, şayet hiç sekme yok ise bu net olarak geçmişin bilinçli olarak silindiğini göstermektedir. Anlayın ki çocuğunuz yaptığının kötü olduğunu bilmekte ve geride delil bırakmamaktadır. O zaman ciddi bir sorununuz olduğu anlamına, daha fazla takibe başlayacaksınız.

Çocuk internet sitelerinden resim ve videoda indirmiş olabilir, bunun takibini de; İnternet sayfası açın =>> üst üste duran 3 nokta tıklayın,=>>indirmeler sekmesinden kontrol ediniz.

Gizli sekme internet sayfası açmak; Çocuk gizli sekmeden internet sayfası ile internete girmeye başladıysa artık bilgisayarında sizin bulabileceğiniz bit takip yolu kalmamıştır. İndirmeler sekmesinden de, inen dosyaları silebiliyorsa, Ebeveynin bireysel takibi yetersiz kalacaktır. O zaman Bilişim uzmanından destek almalısınız

Nasıl Erişimi Engelleyecek;

Çocuğun yasaklı sitelere erişim tespiti yapıldıktan sonra, erişim yasağı için önce sözlü olarak yumuşak dille konuşulması, inkarı durumunda, Bilgisayar üzerinde yapılan tüm faaliyetlerin geriye dönük takibinin yapılabildiği, tekrarlanması durumunda bilgisayarın çocuktan alınacağı anlatılmalıdır.

Zaman kaybetmeden bilgisayara +18 içerik engelleyici ve bilgisayarın tüm faaliyetini raporlayan program kurulmalıdır.

 

Çocukların kişisel, bedensel ve ruhsal gelişim sürecinde +18 içeriklerin uzak tutulması son derece önemli olup, en kolay görsel ulaşım sağladıkları internet erişiminin denetlenmesi son derece önemlidir. Konuyla ilgili ebeveynlerin bilinçlendirilmesi, kontrol ve takibi yapabilecek eğitimlerin verilmesi gereklidir. Geleceğimizin teminatı olan çocukları bugünün anne ve babaları yetiştirmekte olup, teknolojinin gelişmesiyle ebeveynler günümüzün çocuklarına yetersiz kalmakta, çağın getirdiği dijital sosyal hayata uyum sağlamasına rağmen ebeveynler, çocukların dijital takibini yapmakta zorlanmakta, hatta çocuklarından destek istemektedir. Çocuğundan destek isteyen ebeveynlerin çocuklarının dijital ayak izlerini takip etmesi mümkün değildir.

Ailenin temel taşı anneler, toplumumuzda hayat boyu eğitmen görevini üstlenmekte olup,  Annelerimize çocukların dijital ayak izlerini takip etmeyi öğretmemiz elzemdir.

5.Sınıf seviyesinden başlayarak, Öğrenci velilerine okullarda, okul aile birliği ve Belediye desteğiyle eğitimler verilmelidir.

NELER SÖYLENDİ?
@
Serkan GÜL

Serkan GÜL

DİĞER YAZILARI
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA