DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Elif Ekşi ZORER
Elif Ekşi ZORER
Giriş Tarihi : 08-08-2016 09:19

Mucize

“Mucizelere inanır mısın” dedi bir meczup; ”Dünyanın renginin, bir günün sabahında değişebileceğine inanır mısın” diye ekledi. ”Yağmurların, yeryüzünün bütün kötülüklerini yıkayabileceğini düşünür müsün?” dedi. Sordu durdu kendine; cevabını bilemediği, sıraya girmiş tüm suallerini.

Bir âşık tebessümüyle dokundu, meczubun ünlemli sükûnetine…”Yüreğimi çıkarıp da yerinden, ne vakit avuçlarımın içine alsam; o zaman düşünürüm bende, kalbimin yerinden fırlayıp da, gök mavisi rengine değebileceğine ve o zaman inanırım mucizelerin o şahane gücüne ”dedi.

Mucize ya; hep ulaşamadıklarımızın, çeyiz sandıklarında sararmaya yüz tutmuş kıymetleri midir? Yoksa aniden gelen mutluluklarımızın, çığlıklarında mı gizlidir… Bazen haberimiz olmadan, bir mucizenin sesi oluruz; bazen de unuturuz, aslında sahip olduğumuz o engin hissiyatın, yüreğimizin asıl mucizesi olduğunu. Bilemeyiz ki; gözlerimizin aslında kalbimizden kopan, iki parça olduğunu. Dilimizin; yürek kıyısı olduğunun farkında olmadan, dökeriz cümlelerimizi rastgele.

Ne vakit; imkânsız cümlelerle üzerini örttüğüm umutlarımın tozunu alsam, kalbimin sihirli raflarında dizili, soru kitapçıkları dökülür gözümün önüne… Yüreğimin deneme sınavına emanet olur hislerim…

Ah o harika sorular, her biri kenarına tebessümlerle tik atmalı cümleler serpiştirir gibi; gönül sayfama. Koca bir his bulutundan, mutluluk yağmurları yağdırır gibi. Bir mucize nefes gibi, insanın ömrüne ekstradan ömür depolaması gibi sorusuyla cevabının aynı isme ait olması…

Sen hiç ellerindeki uçurtmanın ipine sımsıkı tutunup, gitmek istedin mi uzaklara. Kaçmak istedin mi tozpembe hayallerinden, ayrılığın o en katıksız sarısına gem vurup da, ardına bile bakmadan, kaybolmak istedin mi kendinde?

Kırmızılara boyalı aşklardan korkup da, masmavi gökyüzüne sığınmak istedin mi bir nefes gibi… Beyazların masumiyetinde bir kar tanesine emanet edip de kalbini, erimek istedin mi sahip olduğun hislerinle.

Hani o, en sevdiklerim dediklerinden vazgeçtin mi; gitmek istedin mi gülüşlerinin vatanı olan yüreklerden. Sen hiç bir ipe boyun büktün mü çaresizce, gecelerden taşan sızılarını, kimselere emanet edemeden, uçmak istedin mi bulutlara?

Bir uçurtmaya gebe kaldın mı; uçmayı bile bilmeden, uçmak istedin mi hiç? Kanadı kırık bir misali hissettin mi kendini, sesinle dertleştin mi; kimsesizliğini yüreğine resmedip…

Sonra; evet tamda ummadığın bir anda, gönül inşaatının çöküşünü izlerken, onca gürültünün arasında, bir sesin sıcaklığınla ısıttın mı kalbini? Mucize dedin mi sana mutluluklar süren bir hisse? Sebep bildin mi bir mucizeyi nefesine... Saatleri anlamlı kılan bir duyguya tembih ettin mi “gitme” diye…

Yaşamaksa eğer bu; şah damarımdan atan bir mucizeye emanet ediyorum yüreğimi…   

Elif Ekşi Zorer

 

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA