Samsun Haber
Giriş Tarihi : 30-05-2024 11:47

Almanya'da Köpeklerin ve Sokak Köpeklerinin Durumu

Almanya'nın resmi makamlarınca desteklenen Goethe Instıtut isimli vakıf tarafından fonlanan Anımal Save Turkey isimli dernek "sokakta yaşayan hayvanlar" paneli düzenledi.

Almanya'da Köpeklerin ve Sokak Köpeklerinin Durumu

Panelde yasaklı köpek ırkı gibi bir kavramın olmaması, köpeklerin barınaklarda toplanmaması ve sokakta yaşamaları gerektiği anlatılıyor.

Dahası bu konularla alakalı örgütlü bir şekilde yerel yönetimlere, bakanlara ve halka baskı yapılması, gösteriler ve oturma eylemleri düzenlenmesine yönelik çağrı yapılıyor.

Peki Almanya'da, köpeklerin ve sokak köpeklerinin durumu nedir?

ALMANYA'DA HİÇ SOKAK KÖPEĞİ YOK.

Bütün köpekler devletin kontrolü altında tutuluyor ve sahiplenmek için de vergi, sigorta, eğitim hatta sınav gibi şartlar getirilmiş.

Köpek sahibi olabilmek için sizi çok detaylı şekilde araştırıp evinize kadar gelerek kontrol ediyorlar. Sizin sorumluluğunuzdaki bir köpek, birisine saldırırsa ya da maddi zarara sebep olursa da burnunuzdan fitil fitil getiriyorlar

Daha ilginç olan ise Almanya'daki köpek sayısı Türkiye'dekinden fazla olmasına rağmen tamamı birilerinin sorumluluğu altında.

Yani başıboş köpek diye bir kavram yok ortada. Aynı Almanya bize köpeklerinizi sokaklarda başıboş halde bırakın, orada yaşasınlar diye akıl veriyor hatta bunu fonladığı dernekler vasıtası ile bir baskı aracı haline getiriyor. Devam ediyorum...

Almanya'daki hayvanseverler barınaklarda ücretsiz olarak köpeklerin bakımını yapıp pisliklerini temizliyorlar. Hatta büyük çoğunluğu bu hayvanları, birileri sahiplenene kadar kendi evlerinde bakıyor. Bu hayvanların da bütün sorumluluğu ona bakan hayvanseverlere ait oluyor.

Devlet sadece barınağın yöneticisine maaş ödüyor. İşte bu sebepten Almanya'daki köpek sahipliği oranı yüzde 21 iken Türkiye'deki oran yüzde 5'de kalmış.

Almanya vatandaşına köpekleri gerçekten seviyorsan alıp evinde bakacaksın, köpekten kaynaklanan her türlü problemin de sorumlusu sen olacaksın demiş. Bizdeki köpek severler ise dilencilik yaparak topladıkları bağışlar ile köpeklere sokaklarda bakıp üzerinden para kazanıyor ama hiçbir sorumluluğu üstüne almıyor. Yani köpek sadece sokakta yaşarsa köpek seviyorlar. İş sorumluluk almaya gelince hiçbirisi ortada gözükmüyor. Ama işte Almanya ülkemizde kendi uyguladığı sistemi değil de kaosu yaygınlaştırmaya çalışıyor. Peki neden?

ALMANYA DÜNYADAKİ EN BÜYÜK EVCİL HAYVAN MAMASI ÜRETİCİSİ

Almanya dünyadaki en büyük evcil hayvan maması üreticisi haline gelmiş. Türkiye de tabi ki mevcut şartlarıyla en büyük müşterilerinden birisi. Sokaktaki köpek sayısı ne kadar artarsa Almanya o kadar mama satıyor. Türkiye'deki köpekçi dernekleri fonlayıp sokak köpeği sorununun çözülmesini engelliyor ve Türkiye'ye harcadıkları fonun yüzlerce kat fazlası bedele köpek maması satıyorlar. Fakir fukara edebiyatı yapılan ülkede 2023'te 226 milyon dolarlık köpek maması ithalatı yapılmış. Dünyadaki evcil hayvan mama sektörünün hacmi de 100 milyar doları aşmış. Almanya bu işi o kadar önemsiyor ki Almanya büyükelçisi bizzat Köpek derneklerini ziyaret edip ellerine çek veriyor, bakanlık müsteşarı gelip bizim köpek derneklerini ziyaret ediyor.

Kimse de sormuyor koskoca Almanya'nın bizim sokak köpekleri ile ne işi var diye.

Son olarak aşağıya biri Almanya'dan diğeri Türkiye'den iki video bırakıyorum.

Birincisi Almanya'da otoyola yaklaşan bir köpek ihbar ediliyor. Yetkililer hemen olay yerine gidip önce trafiği durduruyorlar. Sonra köpeği itlaf edip trafiği açıyorlar.

Diğerinde de Türkiye'de bir sürücü otoyolda aniden önüne fırlayan köpeğe çarpıyor ama frene basarak ciddi bir kaza yapmaktan son anda kurtuluyor.

Almanya'nın fonladığı derneklerden birisinin muhtemel üyesi de kaza yapan vatandaşa fırça atıyor.

İşte durum bu kadar saçma ve vahim. Kendimizi bu rezaletten bir an önce kurtarmamız lazım.

Kaynak: Abese İrca - x.com/Abese_irca

adminadmin