Sağlık
Giriş Tarihi : 09-07-2024 11:12

Boy uzatma cerrahisi nasıl yapılır!

Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Göksel Gültekin Şahiner, "Boy uzatma işlemi kişinin özelinde yapılan tıbbi değerlendirme sonucu yapılan cerrahi bir işlemdir." dedi.

Boy uzatma cerrahisi nasıl yapılır!

Boy uzatma cerrahisi; genetik, hormonal ya da çevresel faktörlerden kaynaklanan boy kısalığını tedavi etmek amacıyla gerçekleştirilen ortopedik bir ameliyattır.

 

BOY UZATMA NEDİR?

Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Göksel Gültekin Şahiner, boy uzatma cerrahisi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Op. Dr. Göksel Gültekin Şahiner, "Boy uzatma cerrahileri direk boyunun uzatılması yada bacakları arasında boy farkı olan kişilerde bacak boyunun eşitlenmesi durumlarında yapılan uzun yıllardır ortopedik cerrahlar tarafından uygulanan başarılı bir tedavi prosedürüdür.

 

ÜÇ YÖNTEMİ VARDIR

Boy uzatma ameliyatlarında bir çok cerrahi yöntem kullanılmaktadır. 3 ana ameliyat yöntemi vardır.

Birinci yöntem ilizarov dediğimiz dışardan halkalar ve tellerle uygulamadığımız yöntemdir.

İkinci yöntem içerden kemiğin içinden bir çiviyle kemiği sabitleyip cildin dışından fiksatör dediğimiz çubuk ve tellerle kemiğin uzattığı kombine yöntemdir.

Üçüncü yöntemde precice dediğimiz kemiğin sadece içinde olan dışarıda hiç bir şey olmayan dışarıda manyetik bir sistemle çivi uzattığımız yöntemdir.

 

UZMAN GÖRÜŞÜ ÇOK ÖNEMLİ

Bu yöntemlerin tabi birbirlerine bir çok avantajı olduğu gibi yöntemlerin kendi bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden hangisinin kişiye uygun olduğu kişinin özelinde yapılan bir tıbbi değerlendirme sonucu karar verilir.

Bu ameliyatta olmak isteyenler iyi düşünmeli iyi araştırma yapmalı bu konuda uzman ortopedi hekimleriyle bu konuyu görüşmelidir.

adminadmin