Güncel
Giriş Tarihi : 11-05-2024 11:55

Bu yıl anneler günü direnen filistinli kadınların günüdür!

Bu yıl anneler günü direnen filistinli kadınların günüdür!

CKD'den Filistin Büyükelçiliği önünde 'anneler günü' açıklaması: Bu yıl anneler günü vatanları için direnen Filistinli kadınlar günüdür!

Anneler Günü’nü Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) bu yıl Filistinli kadınlara ithaf etti. Ankara’da Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa’nın da katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Amerikan emperyalizmi ve İsrail siyonizmine karşı birlikte mücadele vurgusu yapıldı. Katılımcılar, ‘Anneler Günü’nü değil, ‘Vatanları İçin Direnen Filistinli Kadınlar Günü’nü kutlayacaklarını duyurdu, Gazze’de direnen kadınlara selam gönderildi. Basın açıklamaları bugün yurt çapında sürecek.

 

Filistinli kadınların onuruna yurt çapında destek eylemleri yapıldı. CKD öncülüğünde düzenlenen eylemlerin dünkü adresi Ankara ve Antalya oldu. Ankara’daki eyleme CKD, Ankara Filistin Dayanışma Platformu, Güçlü Toplum Güçlü Aile Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği üyeleri katıldı. Sabah saatlerinde vatandaşlar ellerine Türk bayrakları omuzlarına Filistin dayanışmasının sembolü atkıları alarak, Filistin Büyükelçiliği önünde geldi. Ardından elçilik binasının önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Filistin Devleti Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa da katıldı.

SOYKIRIMIN YEDİNCİ AYI

CKD adına açıklamayı CKD Genel Yönetim Kurulu Üyesi Selenga Artar Yağcı yaptı. Yağcı, “12 Mayıs Pazar günü Gazze’deki soykırım 7’nci ayını dolduracaktır. O gün, birçoğu çocuk ve kadın, 7 ayda katledilen Filistinli sayısı 35 bine yaklaşacaktır. O gün, Hamas önderlerinden İsmail Haniye’nin eşi Ümmü Abdülselam’ın, İsrail saldırısında evlatlarının ve torunlarının şehit olduklarını öğrenince ‘Allah’ım, sana sığınıyorum’ diyerek şükür namazı kılmasının üzerinden 42 gün geçmiş olacaktır. Ve o gün dünyanın geri kalanında ‘Anneler Günü’ kutlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

GAZZE BAŞKALDIRININ ÖN CEPHESİ

ABD ve bütün dünyada Filistin halkına destek eylemleri düzenlendiğini hatırlatan Yağcı, şöyle sürdürdü:

“Filistin halkına soykırım uygulayarak insanlığın karşı cephesinde olduklarını gösteren emperyalist ABD ve Siyonist İsrail, insanlık cephesindeki anti-emperyalist devletlerin ve milletlerin çok yönlü kuşatmasıyla karşılaşmıştır. Emperyalist ABD ve katil İsrail’in kendi halkları bile ‘Gazze’deki katliamı durdurun, İsrail’i durdurun’ çığlıklarıyla ayağa kalkmıştır. Vicdanlar tutuşmuştur. Bağımsız vatan toprağı için yıllardır savaşan Filistin halkının zaferi, insanlık düşmanlarından vicdana gelmeleri beklenerek değil, hak ettikleri topraklarda ölümüne direnerek gerçekleşecektir. Bugün Gazze’de yaşanan, işte bu direniştir ve bugün Gazze, emperyalizme karşı dünya ölçekli başkaldırının en ön cephesidir. Bizler, bir asır önce, topraklarını işgal eden zengin devletleri Mustafa Kemal Paşa önderliğinde dize getirerek emperyalizme karşı tarihte ilk zaferi elde etmiş onurlu bir milletin kadınları olarak, Filistin halkının Gazze’deki tarihi direnişine tüm yüreğimizle destek veriyoruz.”

‘TÜRK KADINI DİRENİŞİ SELAMLIYOR’

Yağcı, Filistinli kadınlara seslendi, emperyalizme karşı direnişlerini selamladığını aktardı:

“Filistinli kadınlara sesleniyoruz! Emperyalist ABD’nin kanatları altında Gazze’de Filistin halkına soykırım uygulayan Siyonist İsrail’i lanetliyor, bu zulme direnen yiğit Filistin halkının mutlaka zafere ulaşacağına olan inancımızı haykırıyoruz! Sona yaklaşan emperyalist düzene en ölümcül darbenin Filistin topraklarından geleceğini, güneşin doğudan doğduğu gerçekliği ile biliyoruz.

 

Şehitler veren Filistinli kız kardeşlerimiz! Ülkemizin tam bağımsızlık yolunda emperyalizmle mücadelesine yüreğini koymuş Türk kadınları olarak, aklımızla, inancımızla, tüm değerlerimizle onurlu direnişinizi selamlıyoruz! Mayıs’ın ikinci pazar günü; ‘Anneler Günü’. Bizler ‘Anneler Günü’nü değil, Filistinli şehitlerimiz anısına ve Gazze’nin kahraman anneleri onuruna ‘Vatanları İçin Direnen Filistinli Kadınlar Günü’nü kutlayacağız. Direnişiniz direnişimizdir! Zafer, emperyalist zalimlerle savaşan Filistin halkının ve tüm mazlumların olacaktır!”

‘TÜRKİYE YANIMIZDA ZAFERİ KAZANACAĞIZ’

Filistin Devleti Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa ise konuşmasında CKD’ye ve eyleme katılan herkese teşekkür etti. “Buradan bu açıklamanın yapılması anlamlı ve değerli” diyen Mustafa, Filistinli ve Türk annelere saygılarını sundu. Mustafa, “Teslim olmayacaklar. Sözümüz söz, bağımsızlık kazanana kadar İsrail’e karşı mücadele edeceğiz. Türkiye yanımızda durdu, zaferi kazanacağız.” dedi.

YURT ÇAPINDA DESTEK EYLEMLERİ

Açıklama sırasında sık sık, “Kahrolsun İsrail özgür Filistin”, “Çocuklar öldürülürken sessiz kalınmaz”, “Filistin davası Türkiye davası”, “Filistin davası insanlık davası”, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi”, “Kahrolsun İsrail siyonizmi” sloganları atıldı. Öte yandan bugün İstanbul, İzmir, Eskişehir, Balıkesir, Adana, Denizli, Mersin, Aydın, Düzce ve Bursa’da da basın açıklamaları yapılacak.

‘Herkes tehdit altında’

Ankara Filistin Dayanışma Platformu Dönem Sözcü Aziz Oğuzhan Karaman eylemin ardından şu açıklamalarda bulundu:

“Ekim ayından bu yana eylemler yaptık, bugün de buradayız. CKD anlamlı bir organizasyon yaptı. İsrail zulmünün tarihin görmediği kadar geçmişi var. İnsanlığın ortak direnişi siyonizmi yenecek. ABD’de de eylemler var… Vicdan ayakta! Bu soykırım tüm insanlığına karşı yapılan bir soykırım. Herkes tehdit altında. Bugün Filistin yarın başka bir ülke. Batı ülkelerin liderleri yargılanacak.”

Kaynak: Aydınlık

adminadmin