Depremlerden ve Üzücü Olaylardan İbret Almak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Depremlerden ve Üzücü Olaylardan İbret Almak
27.02.2023 11:57:10

 

Depremlerden ve Üzücü Olaylardan İbret Almak

6 Şubat itibariyle Türkiye’nin en önemli gündemi yaşanan büyük depremlerdir. Kahramamaraş merkezli 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki asrın felaketi adı verilen çok şiddetli iki büyük deprem yaşandı.

Ayrıca Hatay'da 20 Şubat'ta 6,4 ve 5,8 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi, 6 kişi yaşamını yitirdi, 294 kişi yaralandı. Şimdiye kadar 44. 218 kişi hayatını kaybetti. Bu sayılar enkaz çalışmaları devam ettiği için gittikçe artıyor. 115 bin kişi de kurtarıldı. Yani son bir asırdaki en büyük felaket olan bu depremlerde 13,5 milyon kişi etkilendi. Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır: “O kötülükleri (günahları) işleyenler, ancak yaptıklarının ceza¬sını görürler.” (Kasas, 28/84)  Bu büyük felakete sebep olanlar dünyada ve ahirette bunun cezasını göreceklerdir.

Dolayısıyla bu depremlerden ibret almalıyız. İbret, yanlış davranışların yol açtığı kötü sonuçlardan ders almak, demektir. Son günlerde yaşadığımız afetler hepimizi derinden üzdü. Böylesi zor günlerde şunu bir kez daha hatırlamalıyız ki deprem, gibi afetler karşısında can ve mal kaybımızı en aza indirmek ancak gerekli tedbirleri almakla mümkündür.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Depremlerden ve Üzücü Olaylardan İbret Almak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri