Endüstriyel vana çeşitleri nelerdir? Ne işe yarar?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Endüstriyel vana çeşitleri nelerdir? Ne işe yarar?
22.03.2022 17:52:45

 

Endüstriyel vana çeşitleri nelerdir? Ne işe yarar?

Vana; boru içerisindeki akışkanların akışını durdurmak, yönünü değiştirmek amacıyla tasarlanmış kontrol araçlarıdır.

Basıncın yükselmesi durumunda basıncı düşürür ya da tehlike oluşturan durumlarda basınç akışını durdurur.

Vanalar; su ve atık tesislerinde, kağıt fabrikalarında, sıhhi tesisatlarda, su tesislerinde, yangın söndürme tesisatlarında, doğalgaz hattında, klima santrallerinde, atık su tesislerinde, ısıtma ve soğutma hatlarında kullanılır.

Vanalar kullanım amaçlarına göre farklı şekil ve boyutlarda yapılabilir. Radyatör vana, termostatik radyatör vana, şiber vana, selonoid vana, flanşlı vana, küresel vana olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde çoğu vana el kumandalı olsa da dişli mekanizmalar ile de kullanılabilmektedir.

Endüstriyel Vana Çeşitleri

Proses uygulamalarına göre endüstriyel vana; on-off vana, emniyet vanası ve kontrol vanası olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

On-Off Vanalar

Bu vanalar akışkan istenilen yerde mi değil mi diye kontrol eder. Akışkanların birbirine karışmasını engeller ya da bu duruma izin verir. Acil bir durumda akışı keser. Ayrıca farklı proses ünitelerinde yer alan akışınların taşınması için de yardımcı olur.

Küresel vana, sürgülü vana, diyafram vana, kelebek vana, glob vana, çekvalf vana ve plug vana şeklinde üretilen on-off vanalar genel olarak endüstrideki ihtiyacı karşılamaktadır.

Kontrol Vanaları

Kontrol vanaları içindeki akışkanın geçtiği borunun boyutunu değiştirerek akışkan miktarının ayarlanmasını sağlar ya da akışkanın yön değiştirmesine yardımcı olur. Bu sayede akışkanın bulunduğu proseslerde sıcaklık, basınç, seviye ve debi kontrollerinin hepsi yapılmış olur.

Aynı zamanda herhangi bir işletmede enerji harcanarak üretilmiş olan sıcak su, soğuk su, buhar, gaz, kızgın suyun hiçbir kayıp yaşamadan taşınabilmesinde ve kontrol edilmesinde de kontrol vanaları rol oynamaktadır. Kontrol vanalarının; yüksek performanslı kelebek kontrol vanaları, glob kontrol vanaları, küresel kontrol vanaları, segment vanalar vb. olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır.

Emniyet Vanaları

Sistem limit sıcaklık veya basınca geldiği zaman akışkanın salınımı yaparak herhangi bir olumsuzluğa müdahale eden vanalar emniyet vanalarıdır. Çalışma sistemleri oldukça basittir. Sistemdeki basınç limit değerini aştığında oluşan kuvvetle vana açılır. Basınç normal seviyeye döndüğünde ise tekrar vana kapanır. İşletmelerde yer alan basınç kaplarında, yüksek basınçlı boru hatlarında kullanılmaktadır.

Endüstriyel vana çeşitleri için https://smstork.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Endüstriyel vana çeşitleri nelerdir? Ne işe yarar?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER