Türkiye
Giriş Tarihi : 05-09-2023 10:08   Güncelleme : 05-09-2023 10:08

Eskişehir'de gezilip görülmesi gereken en iyi 15 yer

Eskişehir'de doğal ve tarihi güzelliklerde dolu bir gezi: İşte görülmesi gereken en iyi 15 yer.

Eskişehir'de gezilip görülmesi gereken en iyi 15 yer

Eskişehir, Türkiye'nin en eski şehirleri arasında yer alması ve içerisinde barındırdığı birçok tarihi mekanla dikkat çekiyor. İç Anadolu kültürünü ve medeniyetini temsil eden bu şehirde keşfedilmeyi bekleyen pek çok yer bulunuyor.

1. Masal Şatosu

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-1

Eskişehir'in en büyüleyici mekanlarından biri ve Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı içerisinde yer alan Masal Şatosu, masalsı atmosferiyle çocuklar için özellikle keyifli bir yer.

2. Adalar

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-2

Adalar, Eskişehir'in simgesi haline gelen Porsuk Çayı'nın, şehrin merkezinden geçtiği bölümde yer alan etkileyici bir su yoludur. Çay kenarında yürüyüş yapabilir, çayın üzerinde gondol turu yapabilir ve kafelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

3. Odunpazarı Evleri

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-3

Eskişehir'in tarihi dokusunu en iyi yansıtan yerlerden biri olan Odunpazarı Evleri, Osmanlı dönemine ait konaklar, ahşap evlerden ve müzelerden oluşur. Burada gezip yaşayan tarihi bir atmosferin keyfini çıkarabilir, hediyelik eşya satan pek çok dükkandan bir Eskişehir hatırası alabilirsiniz.

4. Kentpark

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-4

Şehrin merkezinde yer alan Kentpark, Yeşiltepe'nin üzerinde bulunur ve pek çok doğal ve rekreasyonel aktivite imkanı sunar. Piknik yapabilir, yürüyüş yapabilir veya çocuk parkında keyifli zaman geçirebilirsiniz.

5. Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-5

Eskişehir'in en ilginç müzelerinden biri olan Balmumu Heykeller Müzesi, ünlü kişilikleri balmumundan yapılan gerçekçi heykeller ile sergiliyor. Burada tarihi ve popüler kişiliklerle fotoğraf çektirebilirsiniz.

6. Şelale Park

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-6

Eskişehir'in güzel bir yeşil alan olan Şelale Parkı, şehrin ortasında yer alır ve şehre ferahlık ve güzellik katar. Burada doğayla iç içe vakit geçirebilir veya yürüyüş yapabilirsiniz.

7. Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-7

Çocuklar için eğlenceli bir mekan olan Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı, farklı temalara sahip alanlar ve oyun parklarıyla doludur. Burada çocuklarınızla keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

8. Kanlıkavak Parkı

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-8

Sessiz ve huzurlu bir atmosferde vakit geçirmek isteyenler için Kanlıkavak Parkı ideal bir yerdir. Burada güzel bir doğa içinde piknik yapabilir ve dinlenebilirsiniz.

9. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-9

Doğa ve hayvan sevgisi olanlar için Eskişehir Hayvanat Bahçesi ziyaret edilecek yerlerden biridir. Burada pek çok farklı hayvan türünü gözlemleyebilirsiniz.

10. Devrim Arabaları Müzesi

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-10

Türkiye'nin ilk ve tam yerli otomobili olan Devrim'i görmek ve üretim hikayesine tank olmak için Devrim Arabaları Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

11. Odunpazarı Modern Müze

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-11

Türk çağdaş sanatını keşfetmek için Odunpazarı Modern Müze'yi ziyaret edebilirsiniz. Burada birçok farklı sergi ve etkinlik bulabilirsiniz.

12. Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi ve Teknoloji Parkı

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-12

Türk havacılık tarihine tanıklık etmek isterseniz Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi ve Teknoloji Parkı'nı ziyaret edebilirsiniz. Burada havacılıkla ilgili birçok eser ve bilgi bulabilirsiniz.

13. Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-13

Osmanlı dönemi mimarisini keşfetmek isterseniz,  Tarihi Odunpazarı Evleri Bölgesi'nde yer alan Kurşunlu Cami ve Külliyesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Burada güzel bir bahçe ve etkileyici bir cami bulunmaktadır.

14. Şehr-i Aşk Adası

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-14

Eskişehir'in Porsuk Çayı üzerinde bulunan Şehr-i Aşk Adası, romantik bir atmosfer sunar. Burada yürüyüş yapabilir ve çayın tadını çıkarabilirsiniz.

15. Eskişehir Kent Ormanı

Eskişehir gezilip görülmesi gereken yerler-15

Eskişehir'de doğayla iç içe vakit geçirmek isterseniz Kent Ormanı'na gidebilirsiniz. Burada piknik yapabilir, yürüyüş yapabilir ve doğal gözlem alanlarından faydalanabilirsiniz.

Kaynak: Eskişehir Haber

adminadmin