Samsun Haber
Giriş Tarihi : 13-03-2024 15:28

Geçmeyen boyun ağrılarına dikkat!

Büyük Anadolu Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Canan Yıldırım, "Uzun süre geçmeyen hatta artış gösteren boyun ağrısının sebebini bulmanın tek yolu fizik tedavi hekiminizin sizi muayene etmesidir." dedi.

Geçmeyen boyun ağrılarına dikkat!

Büyük Anadolu Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Canan Yıldırım, uzun süre geçmeyen hatta artış gösteren bel ve boyun bölgelerindeki ağrıların sebebinin fıtık mı ya da başka bir neden mi olduğu yapılan muayene sonrası ortaya çıkacağını söyledi.

SON DÖNEMLERDE ARTTI

Boyun ve bel ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Canan Yıldırım, "İnsanların yüzde 70'i yaşamları boyunca en az bir kez boyun ağrısı çekerler. Son yıllarda özellikle cep telefonu ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak boyun ağrısı görülme sıklığı da giderek arttığını görmekteyiz. Boyun ağrısına o bölgedeki kemik dokular, kaslar, bağlar, diskler sebep olabilir, aynı zamanda başka bir bölgeden yansıyan ağrıda yaşayabilir.

Toplum da en çok boyun ağrısı sebebi olarak bilinen boyun fıtığı ancak yüzde 5'lik kısmı oluşturmaktadır.

BOYUN FITIĞI RADYOLOJİK TANIDIR

Boyun fıtığı aslında radyolojik bir tanıdır. Günümüzde çok fazla MR çekimi yapılmasından dolayı da herkes tarafından bilinen bir terim olmuştur.

Aslında boyun fıtıkları hiç şikayeti olmayan kişilerde bile çekim yapıldığında saplanılan bir bulgudur.

Boyun ağrısının sebebini bulmanın tek yolu Fizik Tedavi Hekiminizin sizi muayene etmesidir.

BEL FITIĞINDA RİSK FAKTÖRLERİ

Bel fıtığı hiç şikâyet olmayan kişilerde MR çekimi yapıldığında da rastlanılan bir anatomik bozukluktur.

Kontrolsüz kilo almak, oturma yada yattığı pozisyonlara dikkat etmeme, uzun süre öne doğru eğilerek iş yapmak, egzersiz yada hareketsizlikten uzak kalmak, sigara içmek gibi aslında bütün bunlar kişinin kendinin düzeltebileceği risk faktörleridir.

Bel fıtıklarının oluşması da , büyümesi de ameliyata kadar gitmesi de kişinin kendi yaşam şekliyle ilişkilidir." diyerek sözlerine son verdi.

adminadmin