Genç Girişimci Desteği Şartları
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Genç Girişimci Desteği Şartları
01.03.2022 09:30:09

 

Genç Girişimci Desteği Şartları

Genç girişimci desteği paketi kendi işini kurmak isteyen gençler için önemli bir konudur.

Ülkemiz oldukça genç bir nüfusa sahip olsa da kendi işlerini kurmak, farklı iş fikirlerini hayata geçirmek, ekonomik hayatta aktif rol alarak ülke büyümesine de katkıda bulunmak isteyen gençlerimiz birçok farklı zorlukla karşı karşıyadır. Gelir vergisi, stopaj vergisi ve Bağ-Kur primi gibi ekonomik yükümlülüklerin ticari faaliyette bulunmayı engeller bir hale geldiği oldukça açıktır. Bu aşamada girişimci gençlerin karşısına çıkan önemli bir avantaj Genç Girişimci Desteği’dir.

18.05.2018 tarihli torba yasada yer alan Genç Girişimci Desteği paketi kendi işini kurmak isteyen ve belirli şartlara haiz olan genç girişimcilere birçok farklı destek sağlayarak iş fikirlerini hayata geçirmeleri konusunda önemli bir rol üstlenmektedir.

Genç girişimci desteğinden yararlanarak genç girişimci şirketi kurmak isteyen gençler; faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren geçerli olmak kaydıyla üç yıl boyunca elde ettikleri kazancın bir kısmının vergi dışı bırakılması ve girişimci yönlerinin desteklenmesi için vergi ve sigorta prim teşvikinden yararlanma avantajına sahiptirler.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na göre, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi süresince elde ettikleri kazançların 75.000 TL’lik kısmı için gelir vergisinden istisna tutulabilmeleri için 10.02.2016 tarihinden itibaren; zirai, ticari ve mesleki faaliyet nedeniyle kendi adlarına ilk kez vergi mükellefiyeti tesis olunması şartı aranır.  Yerine getirilmesi gereken diğer bir şart tam mükellef gerçek kişilerin mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış olmalıdır.

Genç girişimci desteğinden yararlanan mükelleflerin eğer beyana tabi kira, ücret, sermaye iradı, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratları varsa yalnızca ticari, mesleki ve zirai kazançları ile ilgili olarak teşvik uygulamasından yararlanması söz konusu olur. Bununla birlikte genç girişimci desteği kapsamındaki teşviklerden yararlanan mükellefler bir vergilendirme dönemi içerisinde mesleki, zirai ya da ticari faaliyetlerinin birinden ya da birkaçından kazanç elde ederlerse; söz konusu teşvik mükellefin beyan etmiş olduğu gelirlerin tamamı üzerinden uygulanabilir.

Genç girişimci desteği kapsamında sunulan vergi teşviki, üç vergilendirme dönemiyle sınırlıdır. Mükellef önceki faaliyetlerine devam ederken yeni bir faaliyete başlasa da teşvik süresi uzatılamaz. Genç girişimci desteği kapsamındaki vergi teşviklerinden yararlanan mükelleflerin yıllık gelir vergisi beyannamesi gelir bildirimi tablosunda yer alan o yılki gelirleri üzerinden teşvik tutarı düşülür. Daha sonra kalan tutar gelir olarak kaydedilir.

Genç Girişimci Desteği ile Kendi İşinizi Kurun

Genç girişimci desteği, yazılım şirketi kurmak isteyen girişimciler için de önemli bir avantajdır. Yazılım sektörü yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde de hızlı bir büyüme sergilemekte ve sahip olduğu potansiyel ile birçok girişimcinin yatırımlarını bu alana kaydırmasına neden olmaktadır. Yazılım şirketi kurmak isteyen ve genç girişimci desteğinden yararlanmak için gereken şartlara haiz olan girişimciler genç girişimci şirketi kurmak için yazılım sektörünü tercih ederek kendilerin sunulan avantajlar sayesinde iş fikirlerini hayata geçirebilirler.

Belirli düzenlemelere tabi olan genç girişimci desteği kapsamında, talep edilen şartları karşılayan ve kendi işini kuran girişimciler prim teşvikinden faydalanabilirler. Prim teşviki kapsamında genç girişimcilerin yıllık kazançlarının 75.000 TL’ye kadar olan kısmı 3 yıl süreyle vergiden muaftır. Diğer yandan asgari ücretin % 34.5’i oranındaki sigorta primleri de 12 ay süreyle devlet tarafından karşılanır.

Son derece önemli avantajlar sunan genç girişimci desteğinden yalnızca bir kez yararlanılabilir. Mükellef teşvikten yararlanmasına neden olan faaliyeti terk ettikten sonra, söz konusu 3 yıllık süre dahilinde yeni bir ticari faaliyete başlasa da teşvikten yararlanması söz konusu değildir. Bunun nedeni, genç girişimci desteği kapsamındaki teşviklerden yararlanmak için temel koşulun mükellef adına ilk kez gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmesi olmasıdır.

Genç girişimci desteği vergi ve prim teşviklerinden yararlanacak kişiler kendi işini 18-29 yaş aralığında kurmuş olmalıdır. 29 yaşının doldurulmamış olması teşvikten yararlanma şartlarından biri olmasına karşın kişi 29 yaşını doldurmaya 1 ay kala kendi işini kurar ve aranan diğer şartları da sağlarsa 3 yıl süreyle teşvikten yararlanma hakkı vardır. Bununla birlikte zirai, ticari ya da mesleki faaliyet dolayısıyla ilk kez gelir vergisi mükellefi olunması şartı bu durumda da geçerliliğini korur.

Genç girişimci desteği kapsamında istenen tüm şartları sağlayan girişimcilerin yıllık kazançlarının 75.000 TL’ye kadar olan kısmı 3 yıl süreyle vergiden muaftır. Vergiden muaf tutulacak istisna kapsamında ticari, mesleki ve zirai kazançlar vardır. Eğer teşviklerden yararlanan girişimci 1 yıllık dönem içinde teşvik tutarının altında bir gelir elde ederse, yararlanamadığı teşvik tutarını bir sonraki yıla devretmesi mümkün değildir.

Genç girişimci şirketi kurmak ve yazılım şirketi kurmak için belirli prosedürlerin izlenmesi gerekir. Aynı zamanda şirket kuruluşu için istenilen belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı, ibraz edilmeli ve şirket kuruluş masrafları ödenmelidir.

İzmir SMMM yani İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak bilinen kuruluş, tüm İzmir mali müşavir hizmetleri için kriterlerin belirlenmesini sağlar ve bu sayede sektörde bir denge sağlanmış olur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert