Türkiye
Giriş Tarihi : 19-06-2024 12:36

Havacılık Sendikaları Birbirine Girdi

Okulların kapanması, yaz tatiliyle Kurban Bayramının aynı dönemlere denk gelmesiyle İstanbul Havalimanı15 Haziran Cumartesi günü icra edilen 1642 seferle tarihinin en yüksek ikinci uçuş rekoru kırdı.

Havacılık Sendikaları Birbirine Girdi

Diğer yandan hava trafik kontrolörlerinin "insiyatif almadan çalışma" adı altında yaptıkları iş yavaşlatma eylemleri; milyonlarca yolcunun mağduriyetine, hava yolu kuruluşlarının ise milyonlarca euro zararına yol açıyor.

Bu eylemler aynı zamanda çevre açısından da binlerce ton ekstra karbon emisyonuna sebep olup yorgun dünyamızda telafisi mümkün olmayan zararlar meydana getiriyor.

Hava trafik kontrolörleri sendikası tarafından organize edilen bu eylem, Hava trafik kontrolörlerinin özlük haklarının iyileştirilmesi için yapıldığı iddia ediliyor.

Önceki yıllarda torba yasa ile DHMİ çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi gündeme alınmışken aynı gün eylem kararı alınmış ve bunun sonucunda yasa geri çekilmişti.

Aynı olay geçen hafta da meydana geldi. TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda ek göstergelerin düzenlenip ayrıca mali ve özlük hakları düzenleneceği gün Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası - HTK-SEN aldığı eylem kararıyla söz konusu madde yine geri çekilmiş oldu.

Bu gelişmeler yaşanırken başka bir havacılık sendikası olan Havacılık Uzmanları Sendikası HUS, HTK-SEN’in yasal olmadığını, kanuna aykırı kurulduğunu ve kapatılması gerektiğini ifade ederek dava açacağını açıkladı.

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, dava gerekçesi olarak; 4688 sayılı yasanın kamu çalışanlarının sendikal faaliyetlerine ilişkin hudutları belirleyen en önemli düzenleme olduğunu ve bu mevzuatın meslek bazında sendika kurulamayacağını emredici bir hükümle ortaya koyduğunu da belirtti.

Sonuç olarak bu eylemin karar mekanizması olan sendikanın bahse konu bu mevzuata aykırılık teşkil ettiğini, kanunu dolambaçlı olarak alt etmeye çalışmak için isimlerinin yanına "diğer" kelimesinin eklendiğini görüleceğini ifade ettiler.

İlgili sendikanın tüzüğünde de yönetim kurulunun yalnızca lisanslı Hava trafik kontrolörleriyle oluşturabileceğinin ifade ediliyor.

Dava gerekçesinde, bütün eylem ve söylemlerinin sadece Hava trafik kontrolörleri üzerine olmasının tamamen kanuna aykırı olması olduğunu ve sendikanın kapatılması gerektiğini savunuyorlar.

Milyonlarca yolcunun mağduriyetine yol açan ve hava yollarını yüz milyonlarca Euro zarara uğratan bu uygulamanın mevcut yasaya aykırı kurulduğu iddia edilen bir sendika tarafından organize edilmiş olduğu iddialarının araştırılması ve çözüme kavuşturulması gerektiği de vurgulanırken vatandaşlar tarafından sosyal medyada mağduriyetlerini ileten sayı binleri buldu.

Aynı zamanda söz konusu sendikanın eylemine dair vatandaşların CİMER’e yaptıkları başvuru da sosyal medyaya yansıdı.

Kaynak: Yurtgazetesi.com.tr

adminadmin