Samsun Haber
Giriş Tarihi : 18-09-2023 14:13   Güncelleme : 18-09-2023 14:13

Koklear İmplant Ameliyatı İşitme Kayıplarını Tamamen Düzeltiyor

Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde İşitme Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikle, kulak sağlığına dikkat çekildi.

Koklear İmplant Ameliyatı İşitme Kayıplarını Tamamen Düzeltiyor

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, bölüm doktorları ve Tıp Fakültesi bölümü öğrencileri, hastane lobisinde bir stant kurarak vatandaşları  işitmenin önemine karşı bilinçlendirdi. Etkinlikte, işitme testleri yapıldı ve görünür veya ileri derecede işitme kaybı yaşayan kişilere koklear implant (biyonik kulak) ameliyatı hakkında bilgi verildi.

Biyonik Kulak Ameliyatıyla İşitme Sorunlarına kalıcı Çözüm Sunuluyor

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, toplumun işitme bilincini artırmak amacıyla stant açtıklarını belirtti. Özdemir, "İşitme bozukluğu olan bireyler için biyonik kulak ameliyatı sayesinde işitme yetilerini tamamen geri kazanabilirler. Yeni doğan bebekler, doğmuş oldukları kliniklerde işitme tarama testine tabi tutulur ve gerekli görülürse bu ameliyat uygulanır. Bu sayede, işitme sorunu yaşayan çocuklar, yaşıtları gibi duyabilir hale gelir ve normal yaşamlarına devam edebilirler." şeklinde konuştu.

Biyonik Kulak Ameliyatı İle İşitme Sorunları Tarihe Karışıyor

KBB Araştırma Görevlisi Dr. Levent Ay da işitme kaybının çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde farklı zorluklara neden olabileceğine dikkat çekti. Ay, "İşitme kaybı şüphesi olan kişiler, en yakın kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda uygun tedavi yöntemleri belirlenir. Çocuklarda ise işitme kaybı doğumdan sonra tespit edilirse, gerekli tedaviler uygulanır ve biyonik kulak ameliyatı gibi çözümlerle işitme yetileri geri kazandırılır" dedi.

Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen bu önemli etkinlik 23 Eylül'de Piazza AVM'de ve 1 Ekim'de CityMall Avm’de de devam edecek.

Recep YAZGANRecep YAZGAN