Samsun’da konut fiyatları ne kadar arttı?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da konut fiyatları ne kadar arttı?
31.05.2021 14:15:54

 

Samsun’da konut fiyatları ne kadar arttı?

Samsun konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31,1 oranında artış sergiledi.

Samsun ilinde konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31,1 oranında artış gösterdi. Nisan ayında Samsun’da 1.384 adet konut satışı yapılırken bunun 497 adedi yeni konut satışlarından oluştu. 2021’in ilk dört ayında Samsun’da satılan toplam konut sayısı 5 bin 591 oldu. Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde konut fiyatlarının en çok artış sergilediği illerden biri oldu.

Nisan ayı konut satışları ülke genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 124,1 oranında artış kaydetti. Aylık konut satış rakamı 95 bin 863 şeklinde gerçekleşti. Salgının dünya çapında adeta bir fırtına gibi esmeye başlamasından sonra Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020’nin Mart ayı ortalarında Pandemi ilan etmesiyle birlikte başlayan kısıtlamalardan dolayı konut satışları geçen sene Nisan ayında dibe vurmuştu. Bu sene Mart ayı ile birlikte tekrar artmaya başlayan vaka sayılarından ötürü kapanma tedbirlerinin uygulandığı bir dönemde gerçekleşen bu artış, büyük ölçüde baz etkisinden kaynaklanmakta. Nisan ayında gerçekleşen konut satışları, Mart ayına göre yüzde 18,8 oranında bir azalma düşüşe işaret ediyor. Ocak-Nisan aralığındaki dört aylık dönemde gerçekleşen toplam konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 oranında azalma göstererek 358 bin 913 adede geriledi. Bununla birlikte yabancı uyrukluların Türkiye’de satın aldıkları konut sayısı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 416,1 artış göstererek 4 bin 077 adet şeklinde gerçekleşti. Satış rakamlarında henüz belirgin bir iyileşme söz konusu olmasa da döviz kurlarındaki artış nedeniyle maliyetler yükselmeye devam ediyor. TUİK tarafından en son açıklanan inşaat maliyet endeksi verilerine göre maliyetlerin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,97 oranında artış kaydettiği görülüyor. Konut fiyatları maliyet enflasyonunun etkisiyle artmaya devam ediyor.

Samsun konut fiyatları

Samsun konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31,1 oranında artış sergiledi. Emlak arama motoru Flatfy, bölgesel konut fiyatlarına ilişkin olarak hazırladığı Nisan ayı raporunu yayımladı. Bu rapora göre Samsun’un en çok konut satılan ilçesi olan Atakum’da konut fiyatları son bir yılda yüzde 34,5 oranında artış gösterdi. Atakum ilçesinde 3+1 dairelerin Nisan ayı ortalama satış fiyatı 375.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. İlkadım satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 27,4 artış sağlarken 3+1 daireler için Nisan ayı ortalama satış fiyatı 268.000 TL düzeyinde seyretti. Bafra ilçesindeki konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 33,9 oranında artış kaydetti. Bafra’da 3+1 dairelerin Nisan ayı fiyatları ortalama 257.500 TL şeklinde oluştu. Canik’te apartman dairesi fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 25,8 artış gösterirken 3+1 dairelerin Nisan ayı ortalama satış fiyatı 262.500 TL seviyelerinde gerçekleşti. Çarşamba ilçesinde satılık daire fiyatları son on iki ayda yüzde 29,1 oranında artış gösterdi. Samsun Çarşamba’da 3+1 daire Nisan ayı ortalama satış fiyatı 288,750 TL düzeyinde oluştu.

Samsun ili genelinde kiralık ev fiyatları bir önceki yıla göre ortalama yüzde 19,2 oranında arttı. Kiraların en çok yükseldiği ilçe Çarşamba oldu. Çarşamba’da kiralık ev fiyatları geçen yıla göre yüzde 19,8 oranında artış sağladı. İlkadım’daki kiralık evlerin fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 12,4 oranında artarken Atakum’da kiralık ev fiyatları önceki seneye oranla yüzde 19,5 seviyelerinde artış sergiledi. Canik’te kiralık ev fiyatları geçen yıla göre yüzde 18,7 düzeyinde artış kaydetti.

Samsun konut satış rakamları

Samsun’da konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,5 oranında artarak 1.384 adede ulaştı. İpotekli konut satışları geçen seneye göre yüzde 11,7 oranında gerileyerek 241 adet olarak gerçekleşti. Samsun genelinde ipotekli satışların Nisan ayı toplam konut satışları içindeki payı yüzde 17,4 oldu. Diğer satış türleri kapsamında Nisan ayında Samsun’da toplam 1.143 konut el değiştirdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 137,6 oranında bir artış sağladı. Samsun’da satılan sıfır konut sayısı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 59,8 oranında artarak 497 oldu. Yeni konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 35,9 şeklinde oluştu. İkinci el konut satışlarında ise Nisan’da 887 adet konut el değiştirdi.

Yılın ilk dört ayında Samsun genelinde satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 oranında azalarak 5 bin 591 adede geriledi. İpotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63,0 düşüş kaydederken 854 oldu. Samsun’da Ocak-Nisan döneminde satılan sıfır konut sayısı 2 bin 27 olurken bu rakam yüzde 19,7’lik bir azalışa işaret etti.

Samsun’da 2019 genelinde satılan toplam konut sayısı 24 bin 562 olurken 2020’de yüzde 5,7 oranında artış kaydederek 25 bin 956 adede ulaşmıştı. 2019’da sıfır konut satışları 11 bin 482 adetken bu rakam 2020 yılında yüzde 11,3 azalma sergileyerek 10 bin 181 adede gerilemişti. Samsun’daki ipotekli konut satışları 2020’de 9 bin 722 adet olarak gerçekleşti. Geçen yıl en çok konut satışı yapılan Samsun ilçesi, Atakum oldu. Atakum’da 2020 yılında 11 bin 387 adet konut satışı gerçekleşti.

İnşaat maliyetleri yükseliyor

Geçtiğimiz sene pandeminin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin hafifletilmesi amacıyla yürürlüğe koyulan önlemlerle birlikte fırlayan talep, fiyatların artışında çok büyük rol oynadı. Bu sene ise fiyatlarda talep kaynaklı olmasa da maliyet kaynaklı bir yükseliş yaşanmaya devam ediyor. TUİK tarafından açıklanan Mart ayına ait inşaat maliyet endeksi verilerine göre inşaat maliyetleri son on iki ayda yüzde 31,97 oranında artış sergiledi. Malzeme endeksindeki artış yüzde 37,96 olarak gerçekleşirken işçilik endeksi yüzde 20,36 oranında artış kaydetti. Bu maliyet artışları, sıfır konut fiyatlarına önemli ölçüde yansımış durumda. Örneğin, yüzde 45,2 ile Gölbaşı satılık daire fiyatlarının son bir yıl içinde en çok artış gösterdiği Ankara ilçelerinden biri oldu. Yaşanan son gelişmeler ışığında tedarik problemlerinin çözülmesi ve aşılama çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte toplumsal bağışıklığın sağlandığı yönünde işaretler geldiği takdirde ekonomide hızlı bir normalleşme sürecine girilebilir. Ancak, TL’de yaşanabilecek olası değer kayıpları, özellikle inşaat malzeme maliyetlerinde yüksek artışlara neden olabilir ve bunların konut fiyatlarına yansımaları kaçınılmaz olur.

Açıklanan resmi rakamlara göre sektörde salgınla birlikte bir dönüşüm yaşandığı da gözler önüne seriliyor. Yılın ilk çeyreğinde ülke genelinde yapı ruhsatı verilen bina sayısında yüzde 131,8 artışla 32 bin 832 olurken Muğla yüzde 217,0 artış ve 2 bin 199 adet ruhsatla İstanbul ve İzmir’in ardından üçüncü sırada yer aldı. Ocak-Mart döneminde yapı ruhsatı alan bina sayısında en çok artış kaydeden ilimiz yüzde 271,0 ile Sakarya oldu. Ülke genelinde müstakil ev için verilen ruhsat sayısında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 201,8 oranında artış gerçekleşti.

Global emlak arama motoru Flatfy, kiralık veya satılık ev arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek havuzu sunmasının yanında periyodik olarak emlak sektöründeki fiyat değişimlerine ilişkin raporlar yayımlıyor. Flatfy tarafından paylaşılan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerini içeriyor ve ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. Flatfy, 2015 yılında bir internet girişimi olarak kurulmuş olan emlak arama motoru platformu. Dünya genelinde faaliyet gösteren siteye tr.flatfy.com adresinden ulaşılabiliyor. Flatfy üzerinden oldukça pratik bir şekilde emlak ilanı araması yapılabiliyor. Ülkemizde bulunan birçok emlak ilan sitesinde yayımlanan ilanları toplayarak tek bir noktadan kullanıcılara sunan Flatfy, emlak ilan dünyasının Google’ı olma hedefinde.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Anıl     2021-06-16 Bu artış oranı bile gerçek enflasyonun gerisinde.
Yiğit     2021-06-06 Atakum da fiyatlar anormal arttı. İlkadım da ev almak daha kolay
İsmet T.     2021-06-03 İnşaat sektörü krizde. İnsanlar işsiz. İş yok. Para yok. Bu evleri kim alacak?
Advert
GALERİLER