Samsun Haber
Giriş Tarihi : 27-11-2023 11:15

Sayıştay Atakum Belediyesi’ni Uyardı

Samsun’un CHP’li Atakum İlçe Belediyesi’nin, indirimli bina vergisi uygulamasında gerekli şartları taşımayan 59 kişinin yararlandırıldığı ortaya çıktı.

Sayıştay Atakum Belediyesi’ni Uyardı

belediyehaberi.com’un Özel Haberi’ne göre, CHP’li Atakum Belediyesi’nin Sayıştay Denetim Raporu’nda, indirimli bina vergisinden yararlanma şartlarını taşımayan kişilerin indirimden faydalandırıldığı ortaya çıktı.

Kanuna göre, hiçbir geliri olmadığını taahhüt eden vatandaşların, indirimli vergi oranından yararlanabilmeleri için, gelir vergisine tabi hizmet karşılığı elde edilen herhangi bir gelirinin olmaması, mükelleflerin, bu türden bir gelir elde etmeleri veya ikinci bir meskene sahip olmaları halinde ise bu değişikliği mükellefiyetlerinin bulunduğu belediyeye bildirmesi gerekiyor.

İndirimli vergi oranından yararlanma şartlarını taşımadığı halde, gerçek dışı taahhütte bulunarak indirimli vergi oranından yararlanan vatandaşlar ile durumunda meydana gelen değişikliği bildirmeyenlerin alınması gereken verginin, cezalı olarak ve gecikme faizi ile birlikte alınıyor.

Raporda, yapılan incelemede sonucunda, indirimli emlak vergisinden yararlanan mükelleflerden 59’unun sosyal güvenlik kayıtlarında aktif sigortalılıklarının bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

Ayrıca raporda, Atakum Belediyesi’nin, şartları taşımayan kişilerin indirimli emlak vergisinden yararlandırılmasına son verilerek indirimden yararlanan kişilerin gerekli şartları taşıyıp taşımadığının tespiti için etkin bir kontrol mekanizmasının oluşturulması gerektiği vurgulandı.

adminadmin