DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hüseyin KURT
Hüseyin KURT
Giriş Tarihi : 12-09-2023 13:29

12 Eylül Askeri Darbesi Unutulmaz Bir Kırılma Noktası

Türkiye'nin tarih sahnesinde, belki de en karanlık periyotlardan biri olan 12 Eylül 1980 darbesi, ülkenin siyasi, toplumsal ve kültürel yapısında derin izler bırakmıştır.

Bir gece yarısı, radyolardan gelen marşlarla uyandık ve ertesi sabah ülkemizin bambaşka bir döneme girdiğini anladık.

Aylarca süren siyasi istikrarsızlıklar, sokak çatışmaları ve ekonomik belirsizlikler, birçok kişi için belki de bu darbenin "kaçınılmaz" olduğunu düşündürebilir ama işin aslı öyle değil!

Demokrasinin askıya alınması, temel hak ve özgürlüklerin yok sayılması, insanların sorgusuz sualsiz gözaltına alınmaları, işkenceye maruz kalmaları, hukukun askıya alınması kabul edilebilir değildir.

Darbe, bir yandan Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in değerlerini, ilke ve devrimlerini hedef alırken, diğer yandan da Türkiye'nin devrimci, laik birikimini zayıflatmış, yerini siyasal İslamcılığa bırakmıştır.

Bu darbenin doğurduğu siyasi boşluk, tarikatların, cemaatlerin ve birtakım siyasi oluşumların yükselişi için elverişli bir zemin hazırlamıştır.

12 Eylül'ün yarattığı yaralar bugün bile tam anlamıyla sarılmış değildir.

Yüz binlerce insanın yaşamı, bu darbenin doğrudan ya da dolaylı sonuçlarıyla değişti. Birçok insan, darbeyle birlikte sevdiklerini kaybetti, işlerini, özgürlüklerini yitirdi. Türkiye, darbenin etkisiyle birçok değerini hem sağdan hem de soldan birçok yetenekli bireyini kaybetti.

Ancak şu da bir gerçek ki, 12 Eylül darbesi sadece siyasi bir müdahale değil, aynı zamanda toplumsal bir travma, kültürel bir erozyondu.

Darbenin etkisi, toplumun her kesimine, her yaş grubuna, her düşünceye sirayet etti. Duygularımıza, düşüncelerimize, umutlarımıza ve hayallerimize de bir darbe indi 12 Eylül ile.

43 yıl geçti üzerinden, ama hala kanayan yaraları, hala dinmeyen acıları var 12 Eylül'ün.

Bu tarihi, sadece bir darbe günü olarak anmak yetmez. Bu tarihi, demokrasinin ne kadar kırılgan olduğunu, temel hak ve özgürlüklerin ne kadar kıymetli olduğunu ve bir ülkenin nasıl kolayca rayından çıkabileceğini hatırlamak için de anmalıyız.

Unutulmamalıdır ki, tarihi unutan ya da yanlış anlayan toplumlar, aynı hataları tekrar yapma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

12 Eylül, unutmamamız gereken bir tarihtir. Ve bu tarihin bize öğrettiği en önemli ders, demokrasinin, özgürlüklerin ve insan haklarının ne kadar kıymetli olduğudur.

Bu vesileyle, 12 Eylül'ü sadece bir tarih olarak değil, demokrasimize sahip çıkmamız gerektiğinin bir hatırlatıcısı olarak anıyor ve bu karanlık dönemin bir daha tekrarlanmaması temennisiyle tüm mağdurlarını saygıyla anıyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
Hüseyin KURT

Hüseyin KURT

DİĞER YAZILARI Yerel Seçim Öncesinde İlkadım Analizi Tilkilerin Hikâyesi ve Modern Toplum Seçim Gündemine Dair Kısa Kısa Samsun En Çok Göç Alan İller Arasında Parti vekili ile milletin vekili arasındaki fark! Siyasette değişim adaylarla başladı! Samsun İlçelerin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (Sege) Verilerine Göre 1966’dan Bugüne Kıyaslaması DEPREM ve SAMSUN İlçelerin 2022 Karnesi; İlçe 2022 Sege Verileri Bedava Peynir Fare Kapanında Olur Dar gelirli vatandaş ve çiftçiler için empati yapmak! Karadeniz ve Müsilaj! Türk Milleti’nin Ferasetine Güvenmeyenler! Bitcoin ve Altcoin Kripto Para Piyasalarından Nasıl Kripto Para Satın Alabilirim! Fetö’nün Siyasi Ayağı” İşi Ne Oldu? Yarım Akıllı Ulaşım İnsanlığın Kronik Hastalığı Ön Yargı! Halka Cennette Cehennemi Yaşatanlar! Deltadaki Çakallar Ve Domuzlar Kızılırmak Deltasında Keyfi Kararlar Kuş Cennetinde Yanlış İşler! Değişime Hazır Değilseniz Okumayın! Laftan Fazlası Lazım! Yeni Dünya Düzeni Ve Sosyal Medya Beğeni Peşinde Koşanlar Bu yerel seçimler farklı olacak! Ekonomik İstikrarsızlık Ve Sivri Diller Sokma akıllı tarım! Samsun’da Yeni Rejimin İlk Seçimleri Yeni Rejimin Seçimi 24 Haziran Ak kurtlar yuvaya dönüyor! Üniversite-Sanayi İşbirliğinde Türkiye’ye Model Olabiliriz… Fiiliyattan Resmiyete Yeni Rejim Ekonomik endişelerimiz artıyor!.. Milliyetçilikten Rol Çalanlar Seçime 27 Gün Kala Samsun Seçimleri Vekil Listeleri Ve Hesaplamalar Milletin vekili mi, partinin temsilcisi mi? Genel af çıkacak mı? Devletin Yapısını Değiştirmek At Gözlüğünü Çıkartın, Düzenleme Yapın Tarım Şehri Samsun Masalı Utanmak 30 dakika, pişmanlık bir ömür! Üst Akıl Oyunları Gündeme Dair Kısa Kısa Kralcı Aymazlar Seçim Havasına Girememek 19 Mayıs’ın 100. Yılı Ve Pontuscular Erken değil, baskın oldu! Samsunluluk Ruhu Ve 19 Mayıs 2019 Samsun’un Acı Karnesi Ve Yönetişim Zihniyeti Konumuz Deizm! Fındık Üreticisinin Acınacak Hali!.. Darbe Tatbikatları Ve Yakın Gelecek Dost-düşman kavramı değişiyor mu? Faşist Hollanda! Bu Ne Kepazelik; Alayımızı Dinlemişler sosyal tembellik ve –mış gibi yapanlar… Davranış Batağında Toplumsal Çöküş Ve Şehri Planlayanlar Samsun’un Şiddet Halleri Dünya’nın Oylamaları Memleketin Oylamaları Sağlıklı Düşün, Sağlıklı Karar Ver Sihirli Rakam 330 ateşten gömlek ve at gözlüğü Umut etmek haram mı? Ülke savaşta desek abartmış olur muyuz? Elçiye zeval oldu! Ya menfaati olanlar? Milli seferberliğe hazır mıyız? Abd yaklaşanı yakmış! Kim Demiş Olmaz Diye Fındıkta Oynanan Oyunlar Samsun’un Havaalanı İle İmtihanı Kovuldun Trump Efendi… Davetsiz Darbe Unesco Ve Kızılırmak Deltası Bylock Yok Eagle Verelim Yeni Kapı Ruhunu Ruhsuzlaştıranlar Abd Ve Yunan’ın Samsun’u Bombalaması Bugün Samsun’da Samimiyet Sınavı Var Zirvesi Siyaset Yapıda Dayak Yiyen Papaz Vicdan Terazisi Toplumsal Şizofreninin Eşiğindeyiz Suriye Bataklığında Öso Teknolojik Umacı Bylock Mütedeyyin vatansever! Koridorcular Sahnede, Ordu Suriye’de
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA