DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Asiye Tanrıöver TÜRKAN
Asiye Tanrıöver TÜRKAN
Giriş Tarihi : 17-06-2024 16:15

Bayram ve zaman!

Bayramınız mübarek olsun dostlar. Mübarek bereket demekmiş. Öğrendiğimde içimde bir heyecan oldu. Herkes birbirine bu şekilde dua eder bayramlarda. Bereketli olsun. Umarım kollektif bir bilinç olur. Huzura hasret yüreklerimiz huzura kavuşur. Sükuna hasret bedenlerimiz sakinleşir. Niyetlerimiz yani kararlılıklarımız belirlenir. Kelimelerimiz netleşir. İçinde bulunduğumuz durumumuz bereketlenerek sabitlenir.

Dünyanın zor günlere gebe olduğunu görmemek için kör olmak gerek. Yürekleri delen çığlıkları duymamak için sağır olmak gerek. Yaşananların verdiği hasarı konuşmamak için dilsiz olmak gerek. Lakin yeryüzünün bu kadar zulüm aldında kaldığını görmek için  ne körüz, ne sağır ne de dilsisiz. Ateş bacayı sardı, evlerimizin içine düştü. Ne kadar kaçsak da bu yükleri artık bu beden kaldıramaz oldu. 

Bir doğuş hikayesi yazmak, yapılan bu dualarla ayağa kalkarak yaşadığımız ortamda hayatımızı bereketli kılmak, bu davete icabet ederek mübarek olma yarışına girmeliyiz. Zira insanlığın dibe vurduğu anın içinde biz de yok olmakla yüz yüzeyiz.

Hayatı ve yaşananları anlamlandıramazsak bittim noktasından çıkamayız. Halbuki karanlığın en koyu zamanıdır güneşin doğuşa en yakın olduğu anlar. Acıların en yoğun olduğu zamandır nur evladın gelişi.

O halde her ne kadar acılar en üst boyutta olsa da, yeryüzü işgal edilmiş gibi görünse de bu işgal yüreğimize, evimize inmeden tedbir almalı, hayatta ne yaşatılıyor ve yaşıyorsak hepsini hayır olarak okumalıyız. Her ne durumda olursak olalım yorumumuzu güzel yapmalıyız. Zira nasıl bir yorum olursa sonuç da ona göre olacaktır. Aksi takdirde içinde bulunduğumuz ortama yabancı, muhatap olduğumuz kişi yada kişilere düşman durumuna düşeriz.

O halde yüce bir algıya ihtiyacımız var. Gönüllerimizi Hak ile doğrultmalı, inadına daha da yeşil, daha da gür, daha bol meyveli olmalı, daha huzur içine dalabilmeliyiz. Zira yaratanın sakınanlara “Rabbiniz size ne indirdi?” sorusuna sakınanların verdiği cevap “hep hayırdır.” (Nahl 30)

O halde yaşananlara şer görünenin ardındaki hayra talip olarak hayır gözlüğünü takarak bakmalıyız. Allah’a ait olduğumuzu ve dönüşün O’na olduğu bilinciyle hareket etmeliyiz. Salat halinde olup kıyama kalkmalıyız. Ve bu noktada ellerimizi Rahman’a açıp niyazda bulunmalıyız.Tıpkı gözümüzün nuru, Allah Resulü Hz. Yakup gibi gamımızı, kederimizi, hüznümüzü, tasamızı içinde bulunduğumuz anımızın ve ahirimizin sahibi olana arz etmeliyiz.

Alemlerin sahibine dayanıp güvenmeli, teslim olmalıyız. Bilmeliyiz ki her şey O’nun iradesi ve idaresi altındadır. O dilemezse yaprak bile düşmez. Onca akan kanlar, göz yaşları O’ndan habersiz de değildir.

Gözümüzün içine baka baka yapılan bu katliamlar ne ilk, ne de son olacak, ölüm olduğu müddetçe zulümler bitmeyecektir. Ne ilk insanlığın babası Hz. Adem (a.s.), ne ikinci babası Hz. Nuh (a.s.) ne de diğer Nebileri es geçmeyen bu belalar bizim başımıza gelmeden cenneti hak edecemeyeğimiz de bir gerçektir.

Hz. Adem ve iblis hikayesi herbirimizin malumudur. Hayat, ya Adem ya da Şeytan, ya Habil, ya da kabil... halidir. Herbirimiz sorumluluğumuzu almadan, hayatın içinde özne olmadan, bulunduğumuz halden razı olmadan Allah’ın bizden razı olmasını da bekleyemeyiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Asiye Tanrıöver TÜRKAN

Asiye Tanrıöver TÜRKAN

DİĞER YAZILARI Neyi Niçin İsteriz? Hayat algımız ve biz! KENDİNE GEL! Gönüllerimize inşirah ver! Suyumuzu bozarsak duru bakışımız olmaz! Zulümden yorgun düşen bizler! Göz aydınlığı eşler ve evlatlar! Dualarımız Neden Kabul Olmuyor! Algılarımızla mı oynanıyor! Oyun başladı! Rolüne hazır mısın? Sadece Saniyelerle Başarı; altın kafeste sunulan kadeh misalidir! BİR DAKİKA! Kıyamda Olmayan Kayyum Olamaz! Dayanın Uygurlu Kardeşlerim! The secret, sırra vakıf olmak! Kuyuya atılan taşlar! Amaç, araç ve semboller! Hak, gerçek nedir? UYANMAK! Amaç, araç ve semboller! Vicdanın Sesi Kesilmezse Aklın Sesi Duyulur! İlla edep! Canım Babama Atfen Bizi af edin gençler..! Sabreden Nezaketle Taçlanır Dinsiz Bir Toplumda Hayal Ön Plandadır! Yaslandığın yer kadar güçlüsün! Gönlüm Uçmak İstiyor! Dünyanın bize ihtiyacı var! Ruh iklimimizi canlı tutalım! Rahmet, Mağfiret, Kurtuluş... Geldi rahmet ayı! Hâlâ vakti gelmedi mi? Bilim ilerledikçe din biter mi! Mavi Dünya Gemisi Batıyor! Zaman Ahir Zaman! Varlığını kabul etmeyen farkındalık oluşturamaz! Hayaller ve Rüyalar Güncelleme kime göre ve nasıl yapılmalı! Durum, yorum, sonuç! Psikoterapi Eğitimleri Ve Anlam Arayışı Yerdeki gölgeler! Selam Yerdeki Gölgelere Takılmayanların Üzerine Olsun Zaman her derdin devasıdır! İkinci ilişkiye yelken açan birinciyi gözden çıkarmıştır! Müslümanların ilki olmak! İyilikle Kötülük Bir Olur Mu! Başka bir aile mümkün mü! Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az! Güncelleme kime göre ve nasıl yapılmalı! Çocuklarımıza ölümü nasıl anlatalım! Rakip Mi Ekip Mi Olalım! Müslümancılık oyunu mu oyunuyoruz! İnsana iman, gence haya, aileye mutluluk yakışır! Nokta! Hâlâ vakti gelmedi mi! İlim mi bilim mi!
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA