DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ümit Zeynep KAYABAŞ
Ümit Zeynep KAYABAŞ
Giriş Tarihi : 24-01-2020 13:52

Güven Zor Bir Duygudur…

Yalan, ihanet, hile, dolandırıcılık dünyaya tapanların ortak özelliği. Yüzlerini adi yaşam ile parlatan insanların huzursuzluğu tedavi edilmeyen bir hastalık. Biz güvensizliği, insan olamayan zavallılardan öğrendik. Hırpalandık, yaralar aldık, içimiz bazen acıdan bir ülke oldu ama hep güvenilir kaldık. İnsanlık sanatını yaşatmak, insana yakışır…

 

Ahlaklı insan doğruluktan taviz vermeyen, merhametli, adaletli ve yalan söylemeyendir. Yani şartlar ne olursa olsun insanlık duygusunu yitirmeyendir. Kendi hedefine odaklanan, ilkeli-prensipli kişiler kontrollü bir yaşama sahiptirler. İnsanı dibe çeken hırsın esiri olmazlar. Kısaca dünya oyunlarına alet olmayan, düzgün insanların önceliği manevi değerlerdir.

 

İyi bir aile kültüründe büyümüş insanlar alın terinin, emeğin, helal lokmanın peşinde olurlar. Manevi değerlerin işlendiği huzurlu yuvalarda yetişen çocukların rehberi, doğruluktur. Dışarının kötülüğünü eve sızdırmayan aile yapısı, güven demektir. Bir toplumda aile bozulmaya başladığında, güven duygusu yok olur.

 

Güven zor bir duygudur ve insan inandığında güvenir. Ve hep özel ve temiz olan bu duyguda kalmak ister…

 

İkiyüzlülüğün moda olduğu bir çağda, tereddüt etmeden, beklentisiz iyilik yapan kişiler, güvenilirdir. “Beni anlamayanlara karşı soğuğum; fakat bu kadar anlayanlardan da ürküyorum.” der Peyami Safa. Hayatının her karesine yerleşmiş acılara aldırış etmeden, inandığı değerlerden vazgeçmeyen bir yazar o. Yarın onda belirsizlikti, güvensizlikti buna rağmen durmadan yazıyordu. Peyami Safa kalemine güveniyordu ve yazarken mutluydu… Birileri canımızı yaktığında, yaşama sevincimizi elimizden aldığında pes edip, kendi kabuğumuza çekilmeyelim. Hayata daha fazla tutunup, çalışalım. Güvensizliğiyle bizi zehirleyen insana verilecek en güzel cevap onu yok saymaktır.

 

Hayatın negatiflikleri altında eziliş umutsuz, güvensiz ve sevgisiz bir dünyaya yelken açtırır. Dostum dersin, değer verip bağrına basarsın, zamanını paylaşırsın, derdine ortak olursun karşılığında ihanet ve umursamazlık bulursun. Kalbini sınırsızca açarsın, sırdaşım dersin fikir ve dava kardeşim diye yıllarca omuz omuza yürürsün; haset, kıskançlık, makam, hırs yolları ayırır. Sırlar toprak olacakken ifşa seçeneği tercih edilir. Herkes birbirini suçlar. Çünkü dostluğun, kardeşliğin, aşkın temelinde temiz bir niyet değil, menfaat olmuştur. Yüreğimize saplanan güvensizlikle yaşamayı öğrenirken de yarayı sarmak isteriz bir başka dostla. Oysa yine acı bir tokat inecektir yüzümüze. Aslında bizim arayışımız gerçek güvenin tadır. Hiç bulamayacak olacak olsak da arama arzumuzu durduramayız.

 

Der ki Nietzsche: “Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin/Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin/Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredeceksin/Öyle bir hayat yaşadım ki, son yolculukları erken tanıdım/Öyle çok değerliymiş ki zaman/Hep acele etmem bundan… /Anladım…” İhanetlere rağmen güvene ihtiyaç hissetmek, yaşam gücünü yüksek tutma çabasıdır. Evet ısrarla güvenmek isteyenlerin isteği, aslında insanlığı ayakta tutma çabasıdır. Kendine dahi güvenmeyen, kendinden muzdarip kişiliklerin çoğalması, dünya telaşıdır. Para, makam, kutuplaşma hastalığı içimizin güzelliğini silip süpürmekte.

 

“İnsanlıktan ümit kesmedim, fakat insana güvenmiyorum.” diyerek sesleniyor bugünün penceresine Ahmet Hamdi Tanpınar… Güvene emanetiz…

NELER SÖYLENDİ?
@
Ümit Zeynep KAYABAŞ

Ümit Zeynep KAYABAŞ

DİĞER YAZILARI Sabır Sanatı! Dijital Çağda Edep… Sanat Günlükleri ve Sezai Karakoç… Müslüman’da Adalet… Tarımda problemler ve toprak disiplini… Bir duruşu olmalı iyiliğin de… Nafaka mağdurları, şiddet ve aile… Doyumsuzluk Şehveti… Vicdan Ve İsraf Kadına şiddet, ahlak ve adalet zayıflığıdır! Kültürde Çürüme, Moda İle Tükenme… Sevginin samimiyeti ve mutluluk… Erkek Ve Kadın Üstünlüğü İle Yıkılan, Parçalanan Aileler… Ahlaki paradoks Müslüman’ın Ego İle İmtihanı İstanbul Ve Adalet… Aile Birliğini Bozan Medya Ve Boşanmalar… Üretemiyoruz, Birbirimizi Suçluyoruz Ve Yalnızlaşıyoruz… Kendini hesaba çeken insan ve “Çağrı” Şehir Ve İnsanca Yaşama Sanatı… Çalışan kadın sorunu ve aile… Harem-i Şerif’te selfie ve tüketim… Huzuru nasıl tüketiyoruz! Paris’i selamlayan kitaplar… Şehir Kimliği Ve Aile… Toprak huzuru ve tarımda çöküş… Nerede o eski dostluklar mı diyoruz… Avrupa’da Müslüman Aileler, Kadınlar Ve Çocuklar… Başörtüsü Ve Medeniyet… Gençler Kültüründen Kopmuyor, Koparılıyor… Nokta kadar menfaat için, virgül kadar eğilme! Televizyon Dizilerinin Aileye Etkisi… Sosyal Medya Çılgınlığı… Hayaller Ve Gerçekler… Anne, Kadın Ve Şiddet… Gençlik, Bizler Ve Doğruluk… Ramazan’da yardım kolisi geleneği ve belediyeler İnternet, mahremiyet ve gençlik! Arayış İçinde Olan İnsan Halleri… Erguvan, Diriliş Ve İstanbul İç yolculuğumuz Anne Rızası, Umut Kin ve öfke; Kalbin Hesaplaşması Paris’te şiir ve şiir ne istiyor? İyilik Tutulması Ve Azalan Bereket Gençler Anlaşılmak İstiyor -Yarının Türkiye’si- Vefasızlık, Toplum Güvensizliği -Robotlaşma- Dostluk, Kalp Huzuru Ve Duyguların Bedeli Sevginin Estetiği Toplum Huzuru Ve Güven… İnsani Değerler Tablosu -Haz- Mutluluk Tanımımız Yanlış Aile Kültürü Ve Huzur Kültürde Şaire Bir Parantez Anlama Biçimleriyle Yüzleşmek İnsanlık Kaybı Ve Umut Sarı Yeleklilerin Protestosu Sarı yeleklilerin dinmeyen tansiyonu! ​Sevginin dili paylaştıkça anlaşılır! Bobigny Müslüman Mezarlığı Yarına Samimiyet Bırakmak Paris‘te Akşamüzeri… Çocukluğum Ve Necip Fazıl Vel asr’i Başlangıç Kaybediş – Bir Medeniyetin Durdurulması Vel Asr’i - İnsan - Diriliş… İnsanın İç Haritası –Denge- Değişirken Kirleniyoruz… Akif İnan’da sanatsal duruş: Şairin İç Haritası… Sait Faik ve Gerideki Adam
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA