Fikir
Giriş Tarihi : 02-02-2024 13:37   Güncelleme : 03-02-2024 16:55

Gazetecinin Mesaisi Yoktur!

Samsun’da aktif olarak gazetecilik yapan, muhabir, internet haber sitesi editör ve genel yayın yönetmenlerine, ‘Yerel Gazetecinin bir gününün nasıl geçtiğini’ sorarak, haberin mutfağından yayın aşamasına kadar hangi süreçlerden geçtiğini araştırdık.

Gazetecinin Mesaisi Yoktur!

“GAZETECİNİN MESAİSİ YOKTUR!”

Samsun’un köklü gazetelerinden Gazete Arena Muhabiri Burak Altuntaş’a göre bir gazetecinin mesai saati yoktur. Altuntaş, “Ben şahsen gazeteciliğin mesaisinin olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullanarak gazetecinin günün her saatinde haber peşinde olması gerektiğini ifade etti.

Altuntaş ,“Teknolojinin gelişimiyle birlikte Herkesin elinde bir akıllı telefon var. Ve bu durum basılı gazeteden çok internet gazeteciliğine ön plana çıkartıyor. Bu yüzden yerel gazeteciler olarak gündemi takip etmek bizim için daha kolaylaşıyor. Biz de yerel medya olarak gerek internet sitemiz üzerinden gerek sosyal medyamız üzerinden okuyucularımıza bilgi aktarmaya çalışıyoruz. Bizim için mesai saati başlangıcı veya bitişi diye bir durum söz konusu değil.” dedi.

“GAZETECİ HALKLA İÇ İÇE OLMALI”

Samsun’da diyekonuştu.com isimli internet haber sitesinin genel yayın yönetmeni ve aynı zamanda Oda TV muhabiri Tolga Birgücü ise, gazetecinin halkla iç içe olmasının önemine dikkat çekti.

Birgücü “Ofisime giderken araç kullanmaktan ziyade yürüyerek gitmeyi tercih ediyorum. Bunun sebebi esnafları ziyaret ederek gitmem. Esnaflar bana sokakları, gelişen güncel olayları aktarabilecek en güzel kaynaklardan . Ben ofisime gidip gündemi araştırmaya başlıyorum. Samsun'daki haberlere bakıyorum, gündemdeki haberlere bakıyorum ve maillerimi kontrol ediyorum daha sonra nereye gidilmesi gerekiyorsa ya da kiminle görüşülmesi gerekiyorsa o işimi hallediyorum. Bunları bir gün öncesinden planlayıp programlayıp düzenlerim. Günün en yoğun saatleri benim için öğleden önceki saatleri oluyor, bunun nedeni bir belediye başkanıyla veya bir STK temsilcisiyle veya bir olay yerine gitmem gerektiğinde bunu genelde öğlenden önce yapmaya çalışıyorum daha sonrası ofisime gelip haberlerimi hemen düzenleyip okuyucuya aktarıyorum.” dedi.

“ERKEN SAATLERDE KALMAMIZA GEREK YOK”

Gerçektaraf.com internet haber sitesi genel yayın yönetmeni Okan Çakır ise internet haber sitesinde günün erken saatlerde başlamasına gerek olmadığını savunarak olaya farklı bir açıdan yaklaştı.

Çakır “Ben internet gazeteciliği yapıyorum. Onun için bizim sabah erken saatlerde kalmamıza gerek yok, çünkü basılı gazeteye haber yapmıyoruz. 24 saat her an bizim için haber olabiliyor ve sitemize girebiliyoruz. Sabah ofisime geldiğimde ilk işim mail kutumu kontrol etmek oluyor. Daha sonrasında twitleri okuyorum, okuduğum Mailler ve twitler Gerçektarf.com internet sitesine uygun şekilde yazılmışsa sitede yayımlıyorum. Yerel medyada özellikle sosyal medya kullanımı çok önemli çünkü haberlerin çoğunluğu burdan çıkıyor. Bütün sosyal mecraları kullanmaya gayret ediyorum.

Benim haber ajanslarına aboneliğim olmadığı için okuduğum mailleri twitleri ben kendim tekrar yazarak haberi kendim oluşturuyorum. Bu benim için daha güzel oluyor çünkü haberlerim özgün oluyor. Gün boyunca bildirimlerimi hep açık tutuyorum çünkü her an bir haber gelebiliyor bu yangın haberi de olabilir saldırı haberi de olabilir. Sonuç olarak yerel gazetecinin aslında bir günü her an haber olabileceğini bilmesi üzerine iş başında geçiyor” şeklinde ifade etti.

“SÜREKLİ GÜNCEL OLMALI”

Samsun’da internet haber sitesi olarak kadınlara yönelik haberleriyle öne çıkan kadındanalhaberi.com internet haber sitesinin genel yayın yönetmeni Elif Taşan’a göre de durum hemen hemen aynı. Kadınlara yönelik habercilik yaparak Samsun’da bir ilki gerçekleştiren Kadından Al Haberi isimli internet Haber sitesinin hem sahibi hem de genel yayın yönetmeni olan Taşan’ın haber sitesinde, genel, güncel, gündem, siyaset, Samsun haberleri, Kadın haberleri, Türkiye, dünya, yazarlar kategorileri yer alıyor.

Taşan web sitesine günlük olarak 40 civarında haber girdiğini ve sürekli güncel tuttuğunu belirterek, “web sitemizin kullanıcı panelinden haber, yazı, makale girmeye yetkili sorumlu personelimiz, şifresiyle haberler girmektedir. Girilenler muhakkak benim kontrolümden geçmektedir. Haber girişleri akşam saatlerinde tamamlanmasına rağmen, olağan dışı, son dakika durumlarında belirtilen saatler dışında haber girişi yapılmaktadır. Haberler, web sitemizde yayınlandıktan sonra sosyal medya platformlarında yayınlanmaktadır. Paylaşımları, sosyal medya sorumlumuzla birlikte gerçekleştiriyoruz” şeklinde ifade etti.

“SONUNDA HEPİMİZ FENOMEN YA DA YOTUBER OLUP ÇIKACAĞIZ”

Samsun’un önemli internet haber sitelerinden Akasyamhaber.com sahibi ve genel yayın yönetmeni Recep Yazgan ise yerel gazetecinin bir gününü şu şekilde anlattı;

  “Samsun’da Akasyamhaber.com yerel internet Haber Sitesinin sahibi, Genel Yayın Yönetmeniyim. Sabah gelen e – postalardan yayınlanmaya değer haberleri yayın çizgimize uygun hale getirdikten sonra sosyal medyadan yerel anlamda gündemi takip ederek, haber kıymeti taşıyabilecek paylaşımların taramasını yapıyorum. Varsa haberleştirerek yayına hazır hale getiriyorum. Günün ilerleyen saatlerinde varsa basın toplantıları, haber takibi, ardından seçim dönemi olduğundan gelen ziyaretçiler yahut yapılacak ziyaretleri programlıyorum. Ani gelişen ziyaretler, mücbir sebepler yahut seyahatler günlük rutini değiştirebilmektedir. Herhangi ulusal, yerel ajansa aboneliğimiz olmadığından ajanslardan haber almıyoruz. Bazı önemli gördüğüm haberlerin sosyal medya takiplerini yaparak haber kaynağına ulaşıyor, olay hakkında yeni haberler üretiyorum. İnternet Haberciliği hızlı değişerek güncellenmekle beraber, internet haberciliği gelişiminin tamamlanma süreci yazılı habercilikten görüntülü haberciliğe doğru olduğunu görüyorum. Artık yazılı internet haberciliği kağıt medyanın ömrünü tamamlamasına benzer şekilde ömrünü tamamlamaktadır. Web sitesinin ekonomik ömrünü sağlayan reklamlar sosyal medya haberciliğinin parçası haline getirilebilir. Söylediklerimi kağıt medyanın internet haberciliğine, yazılı gazeteciliğin görüntülü, video haberciliğine doğru evirildiğini göz önüne alarak düşünmelisiniz. Dünya tekeli Google’a göre zaten biz gazeteci, haberci değil diğer sosyal medya kullanıcıları – fenomenlerinden farksız içerik üreticileriyiz.

Tekrar edeyim; günün sonunda gazetecilerin akıbeti fenomen yahut youtuber haline gelerek evrimini tamamlamaktır.” şeklinde ifade etti.

Haber – foto: Hikmet Can ALTAN – OMÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Böl. 3. Sınıf öğrencisi

adminadmin