Samsun Haber
Giriş Tarihi : 10-03-2024 10:34

Havzalılardan Muhteşem Tirit Gecesi

Havzalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen tirit gecesinin bu yıl 18'ncısı gerçekleşti.

Havzalılardan Muhteşem Tirit Gecesi

Atakum Belediyesi Eğitim ve Eğlence Merkezinde düzenlenen gece Samsun Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekiplerinin yöreye ait halk oyunları oynamasıyla başladı. Havzalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yahya Bozkurt yaptığı açılış konuşmasında tirit yemeğinin tarihi süreci hakkında bilgi verdi. Bozkurt, “Seneler önce kış mevsimlerinde gerçekleştirilen tirit yemeğini dünden bugüne yaşatan yapılışı değil dostlarla birlikte yenilişidir diyerek başlamıştık. O günden bugüne 18 yıl geçti. Bugün 18. Geleneksel Tirit Gecesi’nde beraber olmaktan çok mutlu ve gururluyuz. Gecemize destek veren başta Er-Ay inşaat sahibi Aydın Kaya ve diğer yetkililere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

"Tirit artık Samsun'a ait milli bir yemek oldu"

Cumhur İttifakı Ak Parti Havza Belediye Başkan Adayı Av. Murat İkiz ise, "Bu geceyi düzenleyen ve hemşerilerimiz ile bizleri buluşturan organize eden tüm yetkilere çok teşekkür ediyorum. Tirit gecelerini ben 20 yıl önce 2004 yılında Havza Belediye başkanı seçildiğimde başlattım.  Havza'da başlattığımız tirit geceleri Samsun, Ankara, Bursa, İzmir, İstanbul başta olmak üzere yurt içinde pek çok ilde devam ederken, biz Tirit gecelerini Avrupa'ya da taşıyarak hemşerilerimizin yaşadıkları Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika'da gerçekleştirdik. Değerli hemşerilerim tirit gecelerini yapmaktaki amacımız tirit yemek değildi. Tirit bahaneydi. Asıl olan mesele bir araya gelmek, birlik içerisinde olmak ve Havzamızın, Samsunumuzun sesini tüm Türkiye'ye duyurmaktı. Öte yandan 15 yıl önce bir taraftan tirit geceleri yaparken diğer taraftan da özellikle Samsun'un iç bölgeleri olan Havza, Vezirköprü, Ladik, Asarcık ve Kavak olarak Türk Patent Kurumuna Samsun olarak tirit yemeğinin patentini almak için başvurduk ve patentini de aldık. Bugün patenti Samsun'a ait olan tirit yemeğimiz gastronomide yerini alırken bölgemizde tirit evleri açıldı ve artık lokantalarda tirit yemeği menülere de girmiş bulunuyor. Allaha şükür 20 yıl önce başlayan tirit yemeğimiz artık milli bir yemek haline gelmiştir" dedi.

Düzenlenen geceye Ak Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse, Cumhur İttifakı Ak Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Doğan, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Cumhur İttifakı Ak Parti Havza Belediye Başkan Adayı Av. Murat İkiz,  İyi Parti Atakum Belediye Başkan adayı Adem Bektaş, Ak Parti Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek, MHP Havza İlçe Başkanı İbrahim Yüksel ile çok sayıda davetli katıldı.

adminadmin