Dünya
Giriş Tarihi : 13-05-2024 17:27

İsrail Gazze'de Bataklığa Saplanıyor

İsrail ordusunun Gazze'nin güneyindeki Refah kentine doğru ilerleyişi hız kazanırken, Hamas'ın Gazze Şeridi'nin diğer bölgelerinde yeniden toparlanma çalışmaları yürüttüğü belirtiliyor.

İsrail Gazze'de Bataklığa Saplanıyor

İsrail'in yoğun bombardımanı ve kara harekatına rağmen Hamas'ın direnişi kırılmış değil. Hamas, İsrail'e karşı roket saldırılarını sürdürürken, Gazze içindeki tünel ağlarını kullanarak askeri hareketlilik sağlıyor.

Hamas liderlerinin yaptığı açıklamalar, örgütün moralini yüksek tutmaya yönelik. Hamas, İsrail'e ağır kayıplar verdirdiğini açıklarken, direnişin süreceğini vurguluyor.

İsrail ise Refah'ta kontrolü ele geçirerek Hamas'ın askeri kapasitesine büyük bir darbe vurmayı hedefliyor. Ancak, Refah operasyonunun Gazze'nin geri kalanında Hamas'a nefes aldırdığı ve örgütün yeniden toparlanmasına imkan sağladığı görülüyor.

İSRAİL GAZZE'NİN KUZEYİNDEKİ CEBALİYE KAMPINA SALDIRI BAŞLATTI

İsrail'in kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik savaşının 219. gününde, İsrail tankları Gazze'nin kuzeyindeki yoğun nüfuslu Cebaliye Mülteci Kampı'nın derinliklerine doğru ilerlemeye başladı.

Bölgedeki görgü tanıkları, tankların tahliye merkezlerini ve konutları kuşattığını, bölgede kitlesel tahliyelerin yaşandığını ve Gazze Şehri'nin batı kesimine göçlerin olduğunu söyledi.

İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah'ta tahliye kararını genişletmesinin ardından Gazze genelinde saldırılar başlattığı sırada geldi.

AFP muhabirleri Gazze Şehri yakınlarındaki İsrail helikopterlerinden açılan yoğun ateşi bildirirken, Gazze'nin sivil savunma ajansı Pazar günü merkez kent Deyr el Belah'ta ölenler arasında iki doktorun da bulunduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Gazze'ye yönelik savaşın derhal durdurulması, rehinelerin geri verilmesi ve kuşatma altındaki Filistin topraklarına insani yardımın artırılması çağrısında bulundu.

"Çağrımı, dünyanın acil insani ateşkes çağrısını, tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması ve insani yardımın derhal arttırılması çağrısını yineliyorum. Ancak ateşkes sadece bir başlangıç olacaktır" dedi Guterres Kuveyt'te düzenlenen uluslararası bağışçılar konferansında yaptığı video konuşmasında.

Gazze'de 80 cesedin gömülü olduğu bir toplu mezar bulundu

İsrail ordusu tarafından işgal edilen Gazze Şeridi'nde yeni bir toplu mezar daha bulundu.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, geçtiğimiz ay İsrail güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalan Şifa Hastanesi avlusunda bir toplu mezar keşfedildi.

Toplu mezardan yaklaşık 80 sivilin ceset kalıntıları çıkarıldı.

Bulunan cesetlerin bir kısmının kafa ve göğüslerinde ateşli silah izlerinin bulunduğu belirtiliyor. Bu kişilerin infaz edilerek hastane avlusuna topluca gömüldüğü düşünülüyor.

Kaybolanlardan büyük bir kısmının toplu mezarlara gömüldüğü veya enkaz altında kaldığı tahmin ediliyor.

İsrail'in Gazze'de katlettiği insan sayısı 35 bine ulaştıGazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, İsrail saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 34 bin 971 kişinin şehit olduğu belirtildi.

Saldırılarda 78 bin 641 kişi de yaralandı.

İsrail ordusu ve siyasi otorite her ne kadar saldırıların Hamas'ı hedef aldığını öne sürüyor olsa da açıklanan veriler ve görüntüler ışığında yapılan değerlendirmelerde, İsrail'in bölgede sivilleri doğrudan hedef aldığı anlaşılıyor.

Ölenlerin yüzde 70'inin kadın ve çocuklar olduğu belirtiliyor.

Kaynak: barandergisi.net

adminadmin