Kızılay deprem bölgesinde hizmet ediyor.!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kızılay deprem bölgesinde hizmet ediyor.!
20.02.2023 17:28:15

 

Kızılay deprem bölgesinde hizmet ediyor.!

Asrın felaketi olarak nitelendirilen merkez üssü Pazarcık Depreminde 961 personel, 4.564 gönüllü, 910 araç, 342 mobil mutfakla birlikte toplama 25.476.884 beslenme hizmeti gerçekleştirdi. Deprem bölgesinde faaliyetleri devam ettiren Kızılay aynı zamanda da illere dağılan depremzede vatandaşlara da hizmet ediyor.

Kızılay Samsun İl Başkanı Ecz. Ahmet Muştu yaptığı açıklamada; “Yaşadığımız elim vaka sonucu depremzede vatandaşlarımız ülkemizin değişik yerlerine geçici olarak barınma maksatlı seyahat ediyorlar. Her ne kadar Samsun öncelikli yönlendirilen illerden olmasa da, depremzedeler kendi inisiyatifleri veya tanıdıkları vasıtasıyla ilimize de ciddi anlamda gelmeye başladılar. Misafirimizdirler buyursunlar. Başımız üstünde yerleri var. Afet yönetmeliği gereği Kızılay oluşabilen afetlerde AFAD'la koordineli olarak "Beslenme Grubunu" yönetmektedir. Dolayısıyla ilimize gelen depremzede vatandaşlarımızın öncelikli beslenme olup, daha sonra kıyafet vs. ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Fakat sayı arttıkça bizim de bütçemizi zorlamaya başladı. Malumunuz; Kızılay bağışlarla faaliyet gösteren, bağışlarla ayakta kalan, aldığı bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştıran bir kuruluştur. Önceki açıklamalarımız da söylediğimiz gibi;

“Biz, siz varsanız varız. Siz güç verirseniz, biz güçlüyüz.”

İşte bu sebeple diyoruz ki;

"Gün ilimizdeki depremzede vatandaşlarımıza yardım etme, el uzatma, kol kanat germe günüdür." dedi.

Ayrıca Muştu; “İçinde yaşadığımız aylar ve akabinde gelecek olan Ramazan, dini hassasiyetler gereği hayır, merhamet, yardımlaşma duygusunun arttığı dönemlerdir. FİTRE-ZEKÂT-FİDYE-SADAKA-ADAK gibi başlıklarda yapılan bağışların bol miktarda yapıldığı bir dönem içerisindeyiz. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu bağış türlerinin depremzede vatandaşlara hizmet eden hayır kuruluşlarına bağışlanabileceği ile ilgili açıklamayı yapmıştır. Bu açıklamayla birlikte herhangi bir tereddüttün olmadığını ortaya koymuştur. Açıklamaları sizlerle paylaşırken, yine sizin hassasiyetinizi düşünerek, bu bağışların diğer bağışlarla karışmaması için bünyemizde yeni bir iban hesabı oluşturduk. Bu İban'a atacağınız paralar sadece depremzede vatandaşlar için kullanılacak olup zekât fitre maksadıyla da verirseniz dini vecibe olarakta gereği yerine gelmiş olacaktır. Bu bağlamda Samsun’da bulunan depremzede vatandaşlarımız için yardımlarınızı bekliyoruz. Katılım sağlayıp destek vererek bizi yanlız bırakmadığınız için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Kızılay Derneği

TR 68 0001 0002 2200 0018 6881 90  

Kızılay deprem bölgesinde hizmet ediyor.!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
salim     2023-02-21 Ben deprem bölgesinde idim ilk 48 saat kimse yoktu. Kızılay 5. günde ordaydı. Konum Elbistan
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri