Enkaz Dili
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Enkaz Dili
20.02.2023 17:12:32

 

Enkaz Dili

Tabii afetin dili, enkaz dili olamaz. Büyük bir depremle sarsıldık, doğrudur. Bunun dili, mutedil, sakin, sorun çözücü, yatıştırıcı olmalıdır. Pek de böyle olmadı. İnsanımız savaşta kullanılacak bir dil kullanıyor.

Enkazı kaldırırız, depremin yaralarını sararız ama kırılan gönül dilini kuramayız. Afet de ahlakıyla gelir. Afet sonrası kullanacağımız dili, afet anında kullanırsak, ortaya bugünkü enkaz dili çıkar. Halbuki biz şu an, enkazı kaldırmalıyız. Yanan canları dinlemeliyiz. Şükretmeliyiz, sabretmeliyiz, kurtarıcı olmalıyız. Depremin yaralarını sarmaya ve yardımeli olmaya odaklanmalıyız. Bunun dışındaki söylem, abesle iştigal ve sorunlu bir durumdur. Oysa biz sorun çözmeliyiz.

Yaşadığımız deprem afeti çok büyüktür. Türk devleti de büyüktür. Bu da geçer. Zehirli dil kullanmak meseleyi çözmez. Meseleyi: Yardımlaşma, dayanışma, bağışlar, izci faaliyetleri, ortak şuuru dili çözer. Depremin şiddeti kalplerimize vurmasın. Şefkati, merhameti, acımayı, anlamayı, dertleşmeyi, hasbihali, empatiyi ortaya koyalım. Sorunları söylemek ve çözmek boynumuzun borcudur. Öyle de yapıyoruz. Devlet alanda, stklar çalışıyor. İnsanımız tüm fedakarlığı yapıyor. Kızılay, Yeşilay, Afad, Ahbab, İhh, İnsan Vakfı, Beşir Vakfı, Unicef, Yardımeli, Cansuyu vb.teşkilatlar her yere uzanıyor. Gün, dayanışma ve tesanüt günüdür.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Enkaz Dili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri