DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Halil MERT
Halil MERT
Giriş Tarihi : 24-04-2023 12:26

Ekonomi, Deprem, Bayram, Burukluk Ve Kırgınlık İçinde Bir De Seçim…

Deprem acısı, ekonomik darboğazla birlikte Milletimizin üzerine bindi. Deprem yüzyılın en büyük depremlerinden biriydi. Maalesef Kızılay’ın dirayetsizliği, AFAD’ın acemiliği, Şanlı Ordumuzun sisteme geç sokulması gibi etmenler depremdeki gayretleri gölgeledi.

 

Ekonomik sorunlar, alım gücümüzün düşmesi kimse kusura bakmasın, dış güçlerle, hırslı kabzımallarla, market zincirleri ile açıklanamaz. Çözüm ise; çok çalışmaktan başka çare yoktur.

 

Ayet-i Kerime’de Rabb’imiz “İnsan için yalnız kendi çalıştığının karşılığı vardır. (53-39)” buyuruyor. Bu ayet-i kerime öyle bir emir ki alın tersiz her türlü menfaat temin etmeye çalışan kişiler çok düşünsünler… Ülkeler içinde aynı değil mi? 

 

Gülümüz SAV. Yüce Peygamberimiz “İbadet yetmiş nevidir. En faziletlisi de helâl rızık kazanmak için çalışmaktır.” “Bazı günahlar vardır ki onları namaz, zekât, oruç ve hac affettiremez. O günahları, ancak geçim çalışmalarındaki çekilen zahmetler giderir.” diyor ve “Allahım! Tembellikten ve âcizliğe düşmekten sana sığınıyorum...” şeklinde duâ etmişlerdir.

 

Merhum Atatürk’ün şu sözü de işin tam noktası aslında... “Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdur.”

 

Ülke ekonomisini hiçbir hükümet sihirli bir değnekle düzeltemez. Hükümetler israfı önleyerek ve mevcudu iyi yöneterek ekonomiyi canlandırabilirler. Halka rüşvet vererek sadece seçim kazanılabilir. Ancak ülke kalkınması ve güçlenmesi sağlanabilir mi?

 

ÜLKE KARMAŞA İÇİNDE SEÇİMLERE GİDİYOR

 

İktidar 2002’den bu yana 20 yıldır ülkeyi yönetiyor. Taahhüt ettiği özgürlükleri sağladı. Ülkenin Millî Cephesinin hayali olan Ayasofya’nın açılması, Yerli Harp Sanayi, Yerli Otomobil gibi yatırımlar gerçekleşti. Ülkemiz Karabağ Harekâtı, Libya’da siyâsi duruş, terör örgütünü dışarıya atması ile Ukrayna Krizi’ndeki tavrı ile bölgesinde etkinleşti. Yeni enerji sahalarının da bulunması, nükleer santral gibi stratejik yatırımlar iktidarın tutarlılığını gösterir.

 

İktidar, düşmanlarımızın “Hasta Adam” dediği Osmanlı’nın öldürülmesi savaşı olan 1. Dünya Savaşı’nın bitmediğinin farkında…

Evet…

Birinci Dünya Savaşı devam ediyor… Dolayısı ile aslında coğrafyamızda Aziz Milletimizin son 250 yıldır her günü çok kritik ve değerli. Çünkü varlık mücadelesi devam ediyor.

 

Hükümetin ve Cumhurbaşkanımız R. T. ERDOĞAN’ın önündeki en büyük sorun ekonomi.. Çünkü alım gücümüz düştü. Bu sorun insanımız için. Evet, uçak gemisini yapmak stratejik bir kararlılıktı. Tam bağımsızlığın bir yanı kararlılık ve millî güç. Ancak diğer yanı da ekonomik güç ve vatandaş memnuniyeti. Ecdàdımız ne diyor? “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.”

 

Seçimlere giriyoruz.

 

ABD ve Avrupa haritada orta ölçekli duran bir ülkedeki seçimler için “Dünyanın Seçimi” diyor. Neden Dünyanın Seçimi?

 

Türkiye’deki her seçim Dünyanın Seçimi’dir. Düşmanlarımız bunu biliyor. Onun için 1200 yıldır Haçlı Seferleri var. Son seferde Ankara’ya kadar işgal edip, tecavüz ettiler yakıp yıktılar değil mi? Öyle birilerinin dediği gibi basit bir savaş değildi İstiklal Harbi… Aziz Milletimiz için ölüm kalım süreciydi. Hafife alıp halkı yanıltanlar masum değil.

 

Aziz Milletim.

 

İngiltere’nin başını çektiği emperyalizm devletimizi yıktı, topraklarımızda birbirine düşman ya da muhalif 60 küsur devlet kurdurdu. Bağrımıza İsrail’i soktu. Biz hâlâ onlardan medet umuyoruz.

 

Yetmedi!

         Darbeler, FETÖ başta olmak üzere dini hassasiyet kisveli, unsuriyetçilik, mikro-milliyetçilik, mezhepçilik, tarikatçılık, siyaset odaklı fitne ve bölücülükleri ile bizi içimizden yıkma çalışmalarına devam ediyorlar. Biz çocukken anlatılırdı emperyalizmin “BÖL-PARÇALA-YUT” Planı… Şimdi unuttuk bunları. Ötekileştirme hastalığı ile düşmanı aile ve ülke içinde arar olduk. Bu acımasız bir tuzak…

 

         Seçimlere giriyoruz.

         İktidar halkı cebinde görüyor. Özellikle teşkilatların bu rahatlığı toplumu çok rahatsız ediyor aslında. Muhalefet ise halktan kopuk, çözümü dış güçlerin desteğinde arıyor. Halkımız açısından her iki halde üzücü.

         Cumhurbaşkanımızın içinden geldiği Millî Görüş’ün en çok etkilendiği akım İhvan Hareketi. İçinde İslâmî duyarlılık olmakla beraber maalesef devlet kurumuna karşı tavır, orduya düşmanlık, halkın töre terbiyesini aşağılama gibi anarşizme varan unsurlar var. Hele de Türk kelimesi ile adeta kavgalılar.

         Dünyadaki İslâmî Hareketlere ve düşünürlere bakın.

         İngiliz baskılı Ezher, İhvân ve genel olarak Arap Düşünürler ısrarla Türk Milleti’nin İslâm Dünyası’ndaki ve tarihindeki yerinden bahsetmezler. Onların dışındaki dost düşman herkes Türk Milleti’nin Dünya ve İslâm Tarihi ve Dünyası’ndaki yerini ifade etmiştir. Bakınız, A. İZZETBEGOVİÇ’ten C. DUDAYEV’e, R. GARAUDY’den Muhammed İKBAL’e Türk Milleti’ne muhabbeti görürsünüz.

         Millî Görüş Geleneği, AKPARTİ ile iktidar olmuş 20 yıldır ülkeyi kesintisiz yönetmektedir. Ancak bilinçaltındakilerden dolayı 20 yıldır yönettiği Türk Devleti’ne ve Türk Milleti’ne ısınamamış, Türk Ordusu’nu benimseyememiştir. Bunu halkımız gözlemlemekte ve üzülmektedir. En müşahhas örneği Depremde ordumuza zamanında görev verilememesidir. Oysa ordumuz 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında Milleti ve hükümetinin yanında yer almıştır. 20 yıldır AKPARTİ Hükümetleri atama yapmakta, generallere karar vermektedir. Tüm öğrenci alımları, memur alımları mülakat sistemi ile ellerindedir. Dolayısı ile nedir bu Şanlı Ordumuza karşı NATO ORDUSU vb. aşağılayıcı algı…

 

         Seçimlere karmakarışık duygularla giriyoruz.

         Muhalefetin proje ve önerilerinin olmaması bizi tedirgin ediyor. Millî, stratejik yatırım ve uluslararası duruşlara karşı, muhalefet adeta ABD, Avrupa, PKK ve FETÖ ile kol kola. Maalesef halk ekonominin bozulmasından dolayı muhalefetin bu aleni işbirlikçi haline aldırmıyor. Ne kadar üzücü değil mi?

 

PKK pusuda…

 

FETÖ pusuda…

 

Emperyalizm pusuda.

 

İşbirlikçiler muhalefette kadrolaştı, iktidar ve kendilerine düşman gördüklerini tehdit ediyorlar. FETÖ’cüler seçim sonrası için ABD ve diğer ülkelerden dönüş bilet resimleri paylaşıyorlar.

 

Cumhur İttifakı doğru yerde duruyor, doğru alanı kapatmış. Kabul. Ya sorumluluklarını olması gerektiği gibi yapıyor mu? Kendileri bunu düşünmeliler. Sosyal anlamda doğru alanı kapatıp gereğini yapmamak da mes’ûliyet değil midir? Neden mi? Belki olmasalar Aziz Milletimiz başka çözüm önerileri geliştirecek, belki yeni insanları davasına seferber edecek. STK ve Siyaset Ağalığı da gereğini yapmazsanız Milletimize en büyük kötülüktür.

 

Söylenecek çok söz var. Ancak ben de İstiklâl Şairimiz gibi;

“Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem;

Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzârım!” demekle yetineceğim.

 

Adalet Sistemi’ne değinmeden geçemeyeceğim. Artık o kadar çok adaletle birlikte rüşvet ve iltimas konu ediliyor ki.. Ne diyor İmam Ali Kv. “Devletin dini adalettir.” Devletin dinini tartışanlara arz olunur.

 

Şairin dediği gibi biz gereğini yapalım ki Rabb’imiz de bizimle olsun. Bu şiiri biliriz de… Lütfen düşünerek okuyalım…

 

“Adalet Gecikmez Tez Verilmeli

 

Gazi Alperenler işe koyulun,

Gayrı söze vakit az verilmeli

Bidevi atlara rüzgarca soluk,

Ve yıldırımlarca hız verilmeli.

 

Şanlı Kitap önderiniz kılındı.

İman-Sancak gönderiniz kılındı.

İklim-i Rum minderiniz kılındı.

Ol mindere kavi diz verilmeli.

 

Barak Baba, Sarı Saltuk orada,

Hacı Bektaş Veli, Taptuk orada,

Bir mübarek vatan yaptık orada,

O bir can dilerse yüz verilmeli.

 

Göğsünde olanlar bir nebze iman,

Gönlünü mazluma eder süt liman.

Halkı ayırmadan kâfir-Müslüman,

Aça aş, açığa bez verilmeli.

 

Bu kılıçlar iller fethi içindir,

Bu kitaplar diller fethi içindir.

Türküler gönüller fethi içindir.

Cümle ozanlara saz verilmeli.

 

Kartal yuvasıdır Söğüt'te burçlar,

Devletin zırhıdır sınırda uçlar,

Gazi Osman'lara zağlı kılıçlar,

Yunus Emre'lere söz verilmeli.

 

Töre, nizam, yol ve yordam her kula.

Usul, erkan, edep, erdem her kula.

Yirmidört saatte her dem her kula.

Allah'ın buyruğu uz verilmeli

 

İnatla girmeyin soy sop faslına.

Kurtsa kurt, itse it döner aslına.

Rum ülkelerinde Oğuz nesline.

Peygamber kavlince öz verilmeli.

 

Ekmek, su, aş bulmak gecikebilir.

Temele taş bulmak gecikebilir.

Devlete baş bulmak gecikebilir.

Adalet gecikmez tez verilmeli.

N. Y. GENÇOSMANOĞLU

 

Büyük Türk Milleti…

 

Orhun Abideleri’nde taaa Moğolistan’ın ortasından dedelerimiz taşlara ne yazmış öğüt diye?..

 

“Ey Türk Halkı, Çin’in (emperyalizmin) tatlı sözlerine ve yumuşak ipekli kumaşlarına kanıp çok sayıda öldün! Türk Oğuz Beyleri, Millet işitin! Üstten gök basmasa alttan yer delinmese Türk Milleti, ilini töreni kim bozabilir?”

         …

“İçi aşsız, dışı giyimsiz, zayıf çaresiz millet üzerine oturdum (tahta çıktım). Küçük kardeşim Kül Tigin ile sözleştik: Babamızın, amcamızın kazandığı milletin adı sanı yok olmasın diye Türk milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Küçüğüm Kül Tigin ve iki şad ile ölürcesine çalıştım.”

 

Özetle;

 

Millet, devletle bâkî olur.

Devlet, ebed-müddet…

Ordumuz, Milletimizin bağımsızlığının sembolüdür.

Vatanımız, Milletimiz, Dinimiz, Devletimiz… Geleceğimizin temel taşları ve ana direkleridir. Birini diğerinin karşısına dikenler art niyetlidirler.

 

Atalarımız gibi birlik olursak bayındır ve güçlü oluruz. Bölünürsek yok oluruz.

 

Seçim Sonuçları, Millet ve devletimiz için hayırlı olsun.

Büyük Türk Milleti, birlik ve beraberlik içinde çok çalışarak geleceğe yürümelidir.

 

Unutmayalım ki; “Mefkûre (Büyük düşünce-ideal-, istikbâlin yaratıcısıdır.” Z. Gökalp

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Halil MERT

Halil MERT

DİĞER YAZILARI Savunma Sanayii Özel ya da Kamu Devlettir Tasarruf Ahlâktır Birlikte hâreket ve Erdoğan'la yeni bir yürüyüş! İsrail- iran mı! Yerel seçimlere dâir Değerlendirme ve Sonuçlar Rusya’daki Terör Saldırısından Çıkartılması Gereken Sonuçlar Medeniyet Coğrafyamızda Nevruz Bayramımız ve Büyük Milli Birliğimiz Fetö’yü Aklama Operasyonları… Mit’in Millîleşme Mücàdelesi Türk’süz Ordu İftirası 28 şubat süreci’nin en büyük sonucu paralel devlet ve 15 temmuz Öze dönüş zamanı... Teröre Karşı Mücadele Medeniyet Değerlerinizin İhyàsıyla Olur STRATEJİ HATIR… Kul hakkı ve değer vermek… Ramazan Hoca’nın Şehàdeti ve Müslümanların Hàli İlk Astronutumuz Albay Alper Gezeravcı ve içinden çıktığı sessiz çoğunluk Hûtbe vak'àsı ve olması gereken hûtbe şekli... İdeolojiler ve İdeallerin İstismarı… İdeolojiler ve İdeallerin İstismarı… Terör Dağda Bitmez… Esat Coşan’ın Son Makalesi Yeni Bir Yıla Başlarken… Ezeli Düşmanlarımızı, Onlarla İşbirliği Yapanları Deşifre Ediyoruz Şeyh said üzerinden siyaset yapmak fitnedir bölücülüktür! Sosyal Medya Grupları, Düşünce Grupları, Teklif ve Bilgilendirme Çalışmaları Türklerde Boylar, Ruğlar… Koca Arap ve İslâm Dünyası’nın Yerinde Hamas Mı Kaldı? Küresel Dünya’da Yeni Stratejik Etkinleşme Yöntemleri ve Jeopolitiği Öğretmen Millet İstikbâlinin Mimàrıdır Yerli-Millî Nesiller de Yetiştirmek Zorundayız Dàvà ve Fikirler Çoklarla Değil, İhlâslı, Fedàkâr ve Yiğit Adamlarla Büyümüştür Millî birlik-güç-etki alanımızda müessiriyet Siyonizm, Kara Asalet Birlikte Kutlu Geleceğimizi İnşa Zamanı Harp Silah ve Araçları Bizim mi! Filistin Cephesi’nde Son Durum Filistin mi, işgal edilmiş vatan mı! Türeyiş Strateji, Psikolojik Harp/Harekât Çalışma Merkezi Türkiye Tarihi, Genel İslâm Tarihi ve Genel Türk Tarihi Değil Midir? Millî Sanayii Gayretleri ve Darbeler Turan… kızılelma… ülkü… Türk cihan hâkimiyeti mefkûresi ya da… Anadolu Hapsinden Çıkış Zamanı Devlet ve Millet Aleyhine Delil Oluşturup Millî Mirası Mahveden İç İhanet Millî İdeolojinin Temeli Ordumuz millî gücün mihenk taşıdır Gelenekleri İle Geleceğe Yürümelidir Devlet ve Millet Aleyhine Delil Oluşturup Millî Mirası Mahveden İç İhanet 15 Temmuz İhàneti Sonrası… Kürt, Kürdistan ve Irkçılık Belâsı… Resmî Ordu Dışındaki Yapılar Savunma sanayii stratejiktir, tam bağımsızlığın, millet iràdenin göstergesidir. Millî kalmalıdır Türkiye Yüzyılı Hükümeti, Tepkiler, Beklentiler… Cumhurbaşkanımızdan Ne Bekliyoruz? Emperyalizmin son oyunu Kılıçdaroğlu'nun Ümit Özdağ Soslu Hdp’li aldatmacası Ya devlet başa ya kuzgun leşe!... 1.Tur seçim notları ve 2. Tur başkanlık seçimi Teknofest ya da büyük mefkûre birliği ya da ötekileştirmeye inat birlik profilimiz Teknofest Kürt, Kürdistan, Irk, İctimai Irk… Kimlik Bunalımı Seçim Sürecinde Kazakistan’dan Bir Gazetecinin Soruları ve Cevaplarımız Geleceğimiz ve Hangi Türk Milliyetçiliği Muhàrip Olmadan Mücàhid Olmaz Çanakkale, Nevruz, Millî Birlik… Ve Anka Misàli Yeniden… Namazsız Mücahidler, Ötekileştirme Körlüğü ve Husûmeti Deprem imtihânı’nın gerçek sonuçları (misafir gözüyle) Deprem İmtihànı ve Millî Devlet Deprem ve Afet Seferberliği Dünya’nın en önemli seçimi neden Türkiye'de? Bir Güzel Adam: Mübariz Seçim Süreci: Konuşulması Gerekenler Türk Milletinin Düşmanları Türk sorunu! Neden? Devlet ebed-müddet, siyasi partiler, stk. İran Türkleri nerede, ya Türkiye ve Azerbaycan!...
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA