DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seyfettin BUDAK
Seyfettin BUDAK
Giriş Tarihi : 12-09-2023 15:00

Gençler için ne yapmalı?

Yurt dışında ya da yurt içinde üniversiteye giden bir öğrenci, evreni, tarihi, insanı ve dini buradan görür ve değerlendirir.

 

Ve şu soruyu sorar kendi kendine:

 

Buradan daha üstün ve daha özgürü var mıdır?

 

İstediğiniz kadar geçmişteki sıkıntılardan ve Batı’nın işgalci zihniyetinden bahsedin onlara, fark etmez! Yine bildiğini okuyacaklar.

 

Peki, ne yapmalı?

 

Böyle bir konumdaki öğrenciye, insanlık tarihinin tamamında, din, bilim ve felsefi düşünce tarihi göz önüne getirilip anlatıldığında ve derinlemesine tahlil edildiğinde insanlığın üç temel akımla karşı karşıya kaldığı öğretilebilir.

 

Bu, insanlığın üç boyutlu çehresidir. Bu çehreler hakkında yeni söylemler geliştirilmediği ve bunlar yaşatılmadığı taktirde bir sonuç elde edilemez. Bu boyutlar:

 

1.İrfanı Kuşanmak

 

İrfan, insanlık tarihi boyunca bütün kültürleri, ahlaki değerleri, düşünce hareketlerini ve sanatları meydana getirmiş, her zaman insana anlam vermiş, hayata, varlığa yön ve hedef tayin etmiş manevi ateş…

 

İnsanın varlığına ve özüne yücelik, ruhi bir güzellik veren itici faktör…

 

Tüketim çılgınlığı, anlamsızlık ve kültürel sömürgeciliğe karşı koruyucu güç…

 

İnsan fıtratından kaynaklı düşünsel akım…

 

Doğal dünya ile göksel irtibatı sağlayan içsel korku, endişe, dert ve ıstırap hissi…

 

Kendi eksikliğini, yetersizliğini, dünyaya yabancılaşma ve burada olmanın gurbet duygusu susuzluğunu gideren varlık felsefesi…

 

Burada olmayan gaibe gitmesini ve orayı keşfetmesini sağlayan fıtrat tecellisi…

 

Maddi varlığı gayri maddi varlığa dönüştüren ilgi, eğilim ve manevi gelişim duygusu…

 

İnsana üstünlük ve şeref veren histir.

 

Bütün bunlar, insanın gelişmesine paralel olarak artar. İnsanın bütün değer yapısı, kutsal bağları, yaşamın faziletleri tamamen bu duygu üzerine kurulur.

 

İrfanı duygu, 17. ve 18. yüzyılda Avrupa’da sanayinin gelişmesiyle zayıflamaya, erimeye başladı ve hayat sadece tüketim olarak şekillendi.

Bütün bunlar özgürlüğe dayanarak yapıldı. Özgürlük, irfanı duyguyu öldürmek için kullanıldı.

 

2-Özgürlüğü İstemek

 

Özgürlük, insan iradesi anlamındadır.

 

Dinde derin ve sonsuz bir boyutu vardır. Fakat tarihte ve ideolojik felsefelerde, anlamı çok kısaltılıp daraltılmış; içeriksiz, kuşatıcı olmaktan yoksun bir anlam yüklenmiştir.

 

Özgürlük, insan varlığının en temel boyutu ve ideal kurtuluş reçetesi…

 

İnsan varlığının asaletidir.

 

Özgülük için İslam “felah” kavramını, diğer bütün “izimler” ise “liberte (özgürlük)” kavramını kullanır.

 

"Liberte" sadece insanın dört duvar arasındaki zindandan kurtulup bir engeli kaldırması anlamındadır.  Ama “felah” kavramı ise varlığın “oluşa, kemale” doğru manevi ilerlemeci yönünü de kapsar.

Bu yönün bilincine varan insan, sonlu varlık olarak görünen her şeyden kopup, varlığın yegane sahibi sonsuz olan varlığa doğru gelişim, dönüşüm, oluşum sağlar ve evren atmosferinin dışına çıkıp metafizik dünyanın ufuklarına kanat çırpar.

3- Adaleti Sevmek

 

Adalet; ayrımcılığı ortadan kaldıran gayret ve çalışma…

 

İnsan fıtratının, dinlerin ve ahlaki değerlerin asli bir parçası…

 

Öznel bir algılayış değil, nesnel bir algılayış…

 

Hayatın her alanına yansıması, insanlık onurunun yansımasıdır. Bu yansımayı sürekli ve güçlü tutmak gerekir.

 

Maalesef ki, yüce ve anlamlı bir dünya görüşünü şekillendiren, değer dolu bir varlığın faktörü olan insana anlam veren irfan, sahte zühde yönelmenin esiri, özgürlük kapitalizmin, adalet ise Marksist sitemin esiri oldu.

 

Onları, bu esaretten kurtaracak söylemler geliştirmek, üç boyutu birbirinden ayırmadan irfanı mayayı artırmak ve gençlere en güzel şekilde sunmak, öğretmek, yaşatmak ve İslam'a bu üç gözle bakarak toplumsal sorumluluğu yerine getirmek gerekir.

NELER SÖYLENDİ?
@
Seyfettin BUDAK

Seyfettin BUDAK

DİĞER YAZILARI Acı İle Mutluluk Bir Arada Mı? Rasyonel Çaba Arttıkça Kesinlik Azalır Mı? Platon’a Göre Eğitim Zevkimiz okumaya dönüşür mü? Toplumun Rehberlik Servisi Aydınlar Kötüden İyi Çıkar Mı! Galen’e göre ahlakın kaynağı doğuştan mıdır? “Ben” bilinci Üç pizzacı Hayatın gerilimlerini aşmak mümkün müdür? Hayata anlamlı mı anlamsız mı bakmalı! İnsanın Sorularla Anlam Arayışı İman Mı İntihar Mı?/Tolstoy Yanılmışım Tanrı Varmış / Antony Flew Sözün Özleri Z Kuşağının Zihin Dünyasındaki Kırılmalar Erken Karar Verme Hastalığı Özel Bireylerin Dünyası Otizmli Yağmur Adam Raymond Aklın Tarihsel Gelişimi Ateizm, teizm, agnostisizm ve deizm nedir? Hayatı Sebep ve Süreç Odaklı Yaşayıp Anlamlı Kılmak Yalnızlık Aforizmaları İnsanın Aşk Halindeki Beyanı Dua Altıncı His Yalnızlık Niçin Ruh, Akıl ve Allah’a Mahsustur? Ölüme Teselli Aramak Medeniyetin Yolu Batı’dan Mı Geçer? Şehrin Öbür Tarafından Koşarak Gelen Adam Bilgi Bilinç ve Özgürlüğe Adanmış Kadın Hypatia Dert İnsanı Olmak Aşk imanın özgürlük bedeli midir? Suskun Yıldızların Gizemli Bakışı Kurban bayramınız mübarek olsun! Depremde vefat eden babalar anısına…Babasızlık Nedir Bilirim Din İle Varlık Sınırında Kapı Açmak Sanatla Varlık Sınırında Pencere Açmak Bir Yer Var Biliyorum Ama Anlatamıyorum… Bir Yer Var Biliyorum Ama Anlatamıyorum… Gönül Bahçesinde Yürümek Gözyaşım Düştüğü An Gönül Bahçesinde Yürümek Tefekkürün Serencamı Denizde Yürümek
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA