DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Halil MERT
Halil MERT
Giriş Tarihi : 05-07-2024 12:30

Suriye Olayları ve Mülteci Meselesi’ne Psikolojik Harp/Harekât Yönü İle Bakış

Olaya şu zaviyeden bakmak gerek…

 

1. Türkiye büyük bir imparatorluk bakiyesidir. Dünya’nın merkezinde, geçmişte üç büyük imparatorluğa yurtluk yapmış bir vatanı tutmuştur. Türk Dünyası’nda, İslâm Âlemi’nde ve tüm mazlum insanlık sathında karşılığı vardır.

2. Suriye, İran, Filistin, Irak Müslüman Türklerin Anadolu’dan önceki göç bölgeleridir.

3. Bölge, Kuzey Afrika dâhil Türkiye’nin iç politika alanıdır.

4. Çıkan olayları, “Türk-Arap Çatışması” olarak göstermek büyük bir bühtandır, gaflettir.

5. Türkiye'nin en başta yapması gereken bize de yakınlaşan Suriye Rejimi ile muhalifleri anlaştırıp, Suriye iç barışını sağlamaktı. Maâlesef bu yapılamadı.

6. Rejim, muhaliflere ve halka karşı acımasız davranmış ve Türkiye’ye müzàhir insanların bölgeyi boşaltması sağlanmıştır. Buna engel olamadık, bilâkis sınırlarımızı kontrolsüz bir şekilde açtık.

7. Suriye ABD, FRANSA, İNGİLTERE, RUSYA eliyle parçalanmış, İsrail için PKK ve IŞİD de kullanılarak SDG ve PKK Bölgesi oluşturulmuştur. Türkiye, buna engel olamadığı gibi Bölge içindeki çoğunluk ARAP, az miktardaki KÜRT ve TÜRKMEN Aşiretleri örgütleyememiştir.

8. Türkiye, girdiği bölgeleri yönetememiştir. Düşünün bölgeye birleştirip bir Bölge valisi atamak yerine komşu illerimize bağlı Vali Yardımcılıklarını oluşturmuştur. MİT, TSK ile harekêt etmeye çalışmış ancak bölgeye vàkıf elemanları istihdam edememiştir.

9. İçişlerimiz bölgede çuvallamış, istikrarsızlığın sebeplerinden biridir.

10. İçişleri, idarenin tepesinde olmasına rağmen güvenliğe Emniyet ve jandarma ile gerektiği ağırlığı koymamışlar.

11. Yönettiğimiz bölgede ÖSO BİRLİKLERİ başta olmak üzere tüm silahlı unsurlar derebeylik gibi davranmış, halka talan ve tecavüz, usulsüz vergiler, haraç vb. dâhil eziyet etmiştir.

12. ABD ve Rusya gibi dış güçler, Suriye’de birlikte hâreket ediyorlar. Siz bir tane Rus S-400'ün İsrail ve ABD Uçaklarını tehdit ettiğini gördünüz mü? YPG-PKK-SDG TERÖR BÖLGESİ'ni Türkiye’ye karşı Rusya korumakta, ABD finans, lojistik ve Askerî destek vermektedir.

13. Türkiye bölgesinde IŞİD/DEAŞ’ı dahî bir yıl sonra tanımlayabilmiştir.

14. Son olayların sebebi Türkiye ve Suriye’nin normalleşme mesajlarıdır. Türkiye’de bu işi gerenler de İngiliz-ABD kontrollüdür, Suriye’de bayrak yakanlar da!.. Bakıyorum mülteci karşıtı yorumlarda kimse ABD-İSRAİL-İNGİLTERE ETKİSİ'nden asla bahsetmiyor. Sanki olayların planlayıcıları provokatörler... Yapmayın. Bu işler böyle basit değil. Neden Kayseri?

15. Suriyeli Mültecileri değerlendirirken önce şunu düşünün; Neden Suriye’de Türkiye’ye müzàhir insanlar, Türkiye’ye sürülerek belli bölgeler boşaltıldı?

16. Suriyeli göçmenlerin en az yüzde 90'ı Türkiye’ye uyum sağladı. Çalışıyorlar. Türkiyeli oldular. Kalanlardan 600.000'e yakın Suriyeli son iki yılda geri gönderildi.

17. Türkiye’de demografi bozulmaktadır. Bu doğru. Ancak doğurganlık, evlilik vd. sosyal sorunların temelinde önce ekonomik sorunlar sonra sosyal/bireysel ahlâk ve din algımızda oluşan yozlaşma ve bozulma var. Bu büyük sorunu ifâde etmeyip daha da kötüsü Mülteci Sorunu'nun arkasına saklayanlar iş birlikçidir.

18. Türkiye’de mülteci sorunu iyi yönetilememiştir. En başta Avrupa'ya en iyiler gitmiştir. Sonra mültecilerin belli bölgelerde yığılmasına engel olunamamıştır.

19. Mültecilerin tanımlanması, hukukî statüleri, sosyal hakları ve sorumlulukları yıllar geçmiş olmasına rağmen ortadadır.

20. Son olaylarla eş zamanlı Irak'ta da provokasyonlar yapılmış, Erbil, Kerkük ve Dohuk'ta pazar yerleri yakılmıştır. Bu olaylar, bölgenin iç barışına ABD tarafından atılmış bir dinamittir.

21. Türkiye’nin teröre karşı Sınır ötesinde, özellikle Irak kırsalında verdiği mücadele, Suriye’ye birlik kaydırmak zorunda bırakılarak zayıflatılacaktır.

22. KASR-I ŞİRİN Anlaşması’ndan bu yana Ayetullahlar gelene kadar İran Batı'ya hiç geçmemiştir. Maalesef “İngiliz Şiası” diyebileceğimiz bu yapı, Türkiye’nin Hükümranlık alanı Osmanlı Milletler Topluluğu alanına girmiştir. Bu bağlamda IRAK ZATEN ABD VE İNGİLTERE TARAFINDAN ADETA ALTIN BİR TEPSİDE İRAN’A SUNULMUŞTUR. Suriye de aynı şekilde. Ancak Suriye’de olaylar başlayalı beri aslında B. ESAD'ın arkasında duranların çoğu Sünnî ulemà ve iş adamlarıdır.

23. Gazze Katliâmı’ndan sonra SURİYE'nin Türkiye ve Bölge açısından önemi ortaya çıkmıştır. PKK-YPG-ABD-İNGİLTERE-İSRAİL TERÖR BLOKU'na karşı Türkiye, Suriye ve Irak Merkezî Hükümetleri ile çözüm bulmak zorundadır.

24. Suriye’de ve Irak'ta Türkiye’den kısmen uzaklaşan Şİİ TÜRKMENLERE ULAŞILMALIDIR.

25. Bölgede çözüm duygusallıkla, sadece Din Kardeşliği perspektifi ile çözülemez. Millî Menfaatler, Ortak Geçmiş, Ortak Gelecek ve menfaatler gösterilmelidir.

26. Türkiye, Psikolojik Harp ve Harekâtı oluşturup yönetememektedir. FETÖ’CÜ İHÀNET DÖNEMİNDE TSK'nin bu imkân kabiliyetleri topluma farklı sunulup kapatılmıştır. Bu konu İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'na 2019 yılında yasa ile tevdî edilmiştir. Ancak kendileri dezenformasyon ile mücadele ve siyâsete müdàhale dışında hele de medeniyet Coğrafyamızda sorumluluk almamaktadırlar.

27. CUMHURBAŞKANIMIZ, İVEDİ MGK VE BAKANLAR KURULUNU TOPLAYIP MHP, CHP’NDEN DE TEMSİLCİLER İLE İVEDİ BİR KRİZ MASASI OLUŞTURMALIDIR. İÇ VE DIŞ TÜM KESİMLERE MİLLÎ BİRLİK GÖSTERİLMELİDİR.

28. SURİYE’YE KOORDİNATÖR BİR CUMHURBAŞKANLIĞI TEMSİLCİSİ HATTA SORUMLUSU ATANMALIDIR.  BÖLGEYİ ÇOK İYİ BİLEN İSMAİL METİN TEMEL PAŞAM BUNUN İÇİN GÖREVLENDİRİLEBİLİR. ZAYIF MİZAÇLI BİRİ, HEPTEN ÇUVALLAR.

29. IRAK VE SURİYE HÜKÜMETLERİ BİRLİKTE HÂREKET ETMEYE İKNA EDİLMELİDİR.

30. OLAYLARA SEBEP OLANLAR BİLİNMEKTEDİR. HEM TÜRKİYE’DE HEM DE SURİYE’DE ABD’NİN MAŞASI BU ADAMLAR DERHAL TUTUKLANMALIDIR.

31. MÜSPET SOSYAL GRUPLAR BEYAN VE İFÂDELERİNE DİKKAT ETMELİDİR. SURİYE’LİLERİN ŞAHSINDA TÜM ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA OSMANLI VATANDAŞI HALKLAR KONUYU YAKINDAN İZLEMEKTEDİR.

32. SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ ARAPÇA KONUŞMAKTADIR VE ARAP ÜLKELERİ’NDEKİ HALKLAR KENDİLERİNİ İZLEMEKTEDİR. BU GÜN SURİYELİ MÜLTECİLERİ VE ARAP ÜLKELERİNDEN PARALARI İLE GELEN İŞADAMLARINI KÜSTÜRMEK, OSMANLI MEDENİYET COĞRAFYAMIZDAKİ HALKLARIN BİR KISMINI DA KÜSTÜRMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

MİLLÎ MAÇLARDA BİZİMLE SEVİNEN, 15 TEMMUZ GİBİ BİR İHÂNET GÜNÜ BİZİMLE SOKAKLARDA YATAN BU İNSANLARI ÖTEKİLEŞTİRMEK NE DİNİMİZE NE DE MERHAMET MEDENİYETLERİ KURAN TÖREMİZE UYGUN OLMAYAN DAVRANIŞLARDIR.

33. TÜRKİYE VATANDAŞI OLAN ARAPLAR AYYILDIZLI PASAPORTLARINI ÖVÜNEREK TAŞIYAN İNSANLARDIR. BUNLARA SOSYAL MEDYADA HAKARET EDENLER CAHİLDİR, NECİP TÜRK MİLLETİ’Nİ HİÇ BİR PLATFORMDA TEMSİL EDEMEZLER.

34. KAYSERİ OLAYLARI ESNASINDA DIŞARIYA ÇIKAMAYAN SURİYELİLER SEBEBİ İLE KAYSERİ OSB’DE FABRİKALAR ÇALIŞAMAMIŞTIR. SURİYELİ VATANDAŞLARIN EVLERİNİ YAĞMALAYANLARIN TAMAMINA YAKINI İŞSİZ, AYLAK VE ZİBİDİ TİPLERDİR.

35. HALKIMIZ MÜLTECİLER KONUSUNDA HER YÖNÜ İLE BİLİNÇLENDİRİLMELİDİR.

36. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, SURİYE’DEKİ KONTROLÜMÜZDE OLAN BÖLGEDE İVEDİ BİR DÜZENLEME YAPMALI, BUNU DA SAVUNMA BAKANLIĞI VE MİT İLE KOORDİNE EDİP, CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE EMRE DÖNÜŞMELİDİR.

MECLİS VE KAMUOYU DÜZENLEMELERLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLMELİ, GEREK SURİYE, GEREK TÜRK HALKI TESKÎN EDİLMELİDİR.

37. ÇIKAN OLAYLARDA PKK-YPG ÇOK ETKİN ROL ALMIŞTIR. TABİİ BÖLGEDE TÜRKİYE İLE HAREKET EDENLERDEN DE MUHTEMEL BİR BARIŞ VE SURİYE’DE OLUŞACAK BİRLİKTEN MENFAATLERİ GİDECEK TALAN VE YAĞMA EKİBİNDEN DE AZMETTİRİCİLERİN TUTUKLANMASI İVEDİLİKLE YAPILMALIDIR.

 

TÜRKİYE, ŞU ANA KADAR VERDİĞİ EMEKLERİ ALGI BOZUKLUĞU SEBEBİ İLE KAYBETMEMELİDİR. KADERİMİZ BÖLGEMİZDEKİ ÜLKELER VE HALKLARLA MECZOLMUŞTUR. BU GERÇEK HERKESÇE BİLİNMELİDİR.

TÜRKİYE, TÜRKİYE’DEN İBARET DEĞİLDİR. TÜM DÜNYADA OLUMLU KARŞILIĞI VARDIR. BUNUN İÇİN BAŞTA MEHMETÇİK VE CUMHURBAŞKANI R. TAYYİP ERDOĞAN’IN ŞAHSININ BÜYÜK EMEKLERİ VARDIR. ORDUMUZ PKK VE DEAŞ İLE MÜCADELESİNDE CİDDİ KAYIPLAR VERMİŞTİR. BUNCA EMEĞİN HİÇ KİMSENİN ZEDELEMESİNE İZİN VERİLEMEZ.

YABANCI DÜŞMANLIĞI YAPANLAR, BİZE TUZAK KURUYORLAR. ADLÎ VAKÂLARIN MUHATABI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’DIR. YABANCILARIN SUÇ ORANI BİZİM VATANDAŞLARIMIZIN ÜÇTE BİRİ KADARDIR.

 

BÖLGEDE KRİZ ÇIKARTANLAR, ŞİMDİ “BM BARIŞ GÜCÜ GELSİN.”  DİYE DEMEÇ VERİYORLAR. BU HAYÂSIZLAR BM BARIŞ GÜCÜ’NÜN BOSNA’DA, RUS BARIŞ GÜCÜ’NÜN KARABAĞ’DA, DİĞER İSLÂM COĞRAFYALARDA NELER YAPTIĞINI BİLMİYORLAR MI?

 

SURİYE’DE OYUN BÜYÜK…

GAZZE’DEN SONRA HEDEF, LÜBNAN VE SURİYE’DİR. PKK-YPG-SDG OLUŞUMU İSRAİL İÇİN BÖLGEYİ HAZIRLAMAKTADIR. IRAK’TA DA PKK,  IRAK VE SURİYE HÜKÜMETLERİ İLE İVEDİ BİR ARAYA GELİNMELİDİR. KARŞILIKLI GÜVENE DAYALI ÇÖZÜM ARANMALIDIR. BÖLGEDE ABD, İNGİLTERE, İSRAİL, RUSYA, İRAN BİLİN Kİ DIŞ GÜÇTÜR. BİZ OSMANLI MİLLETLER TOPLULUĞU BİLİNCİ GELİŞTİRMELİYİZ.

NELER SÖYLENDİ?
@
Halil MERT

Halil MERT

DİĞER YAZILARI 15 Temmuz Millî Uyanış Günü Olmalı… Savunma Sanayii Özel ya da Kamu Devlettir Tasarruf Ahlâktır Birlikte hâreket ve Erdoğan'la yeni bir yürüyüş! İsrail- iran mı! Yerel seçimlere dâir Değerlendirme ve Sonuçlar Rusya’daki Terör Saldırısından Çıkartılması Gereken Sonuçlar Medeniyet Coğrafyamızda Nevruz Bayramımız ve Büyük Milli Birliğimiz Fetö’yü Aklama Operasyonları… Mit’in Millîleşme Mücàdelesi Türk’süz Ordu İftirası 28 şubat süreci’nin en büyük sonucu paralel devlet ve 15 temmuz Öze dönüş zamanı... Teröre Karşı Mücadele Medeniyet Değerlerinizin İhyàsıyla Olur STRATEJİ HATIR… Kul hakkı ve değer vermek… Ramazan Hoca’nın Şehàdeti ve Müslümanların Hàli İlk Astronutumuz Albay Alper Gezeravcı ve içinden çıktığı sessiz çoğunluk Hûtbe vak'àsı ve olması gereken hûtbe şekli... İdeolojiler ve İdeallerin İstismarı… İdeolojiler ve İdeallerin İstismarı… Terör Dağda Bitmez… Esat Coşan’ın Son Makalesi Yeni Bir Yıla Başlarken… Ezeli Düşmanlarımızı, Onlarla İşbirliği Yapanları Deşifre Ediyoruz Şeyh said üzerinden siyaset yapmak fitnedir bölücülüktür! Sosyal Medya Grupları, Düşünce Grupları, Teklif ve Bilgilendirme Çalışmaları Türklerde Boylar, Ruğlar… Koca Arap ve İslâm Dünyası’nın Yerinde Hamas Mı Kaldı? Küresel Dünya’da Yeni Stratejik Etkinleşme Yöntemleri ve Jeopolitiği Öğretmen Millet İstikbâlinin Mimàrıdır Yerli-Millî Nesiller de Yetiştirmek Zorundayız Dàvà ve Fikirler Çoklarla Değil, İhlâslı, Fedàkâr ve Yiğit Adamlarla Büyümüştür Millî birlik-güç-etki alanımızda müessiriyet Siyonizm, Kara Asalet Birlikte Kutlu Geleceğimizi İnşa Zamanı Harp Silah ve Araçları Bizim mi! Filistin Cephesi’nde Son Durum Filistin mi, işgal edilmiş vatan mı! Türeyiş Strateji, Psikolojik Harp/Harekât Çalışma Merkezi Türkiye Tarihi, Genel İslâm Tarihi ve Genel Türk Tarihi Değil Midir? Millî Sanayii Gayretleri ve Darbeler Turan… kızılelma… ülkü… Türk cihan hâkimiyeti mefkûresi ya da… Anadolu Hapsinden Çıkış Zamanı Devlet ve Millet Aleyhine Delil Oluşturup Millî Mirası Mahveden İç İhanet Millî İdeolojinin Temeli Ordumuz millî gücün mihenk taşıdır Gelenekleri İle Geleceğe Yürümelidir Devlet ve Millet Aleyhine Delil Oluşturup Millî Mirası Mahveden İç İhanet 15 Temmuz İhàneti Sonrası… Kürt, Kürdistan ve Irkçılık Belâsı… Resmî Ordu Dışındaki Yapılar Savunma sanayii stratejiktir, tam bağımsızlığın, millet iràdenin göstergesidir. Millî kalmalıdır Türkiye Yüzyılı Hükümeti, Tepkiler, Beklentiler… Cumhurbaşkanımızdan Ne Bekliyoruz? Emperyalizmin son oyunu Kılıçdaroğlu'nun Ümit Özdağ Soslu Hdp’li aldatmacası Ya devlet başa ya kuzgun leşe!... 1.Tur seçim notları ve 2. Tur başkanlık seçimi Teknofest ya da büyük mefkûre birliği ya da ötekileştirmeye inat birlik profilimiz Teknofest Kürt, Kürdistan, Irk, İctimai Irk… Kimlik Bunalımı Ekonomi, Deprem, Bayram, Burukluk Ve Kırgınlık İçinde Bir De Seçim… Seçim Sürecinde Kazakistan’dan Bir Gazetecinin Soruları ve Cevaplarımız Geleceğimiz ve Hangi Türk Milliyetçiliği Muhàrip Olmadan Mücàhid Olmaz Çanakkale, Nevruz, Millî Birlik… Ve Anka Misàli Yeniden… Namazsız Mücahidler, Ötekileştirme Körlüğü ve Husûmeti Deprem imtihânı’nın gerçek sonuçları (misafir gözüyle) Deprem İmtihànı ve Millî Devlet Deprem ve Afet Seferberliği Dünya’nın en önemli seçimi neden Türkiye'de? Bir Güzel Adam: Mübariz Seçim Süreci: Konuşulması Gerekenler Türk Milletinin Düşmanları Türk sorunu! Neden? Devlet ebed-müddet, siyasi partiler, stk. İran Türkleri nerede, ya Türkiye ve Azerbaycan!...
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA