DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Recep Ali AKSOYLU
Recep Ali AKSOYLU
Giriş Tarihi : 06-01-2024 17:45

Uluslararası Sporda da Çifte Standart, İsrail Takımlarına İmtiyaz!

Dün, yanı Perşembe akşamı Turkish Airlines EuroLeague’ nin 19. Haftasında play off kovalayan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, İsrail takımı Maccabi ile Ataşehir yerine 2700 km uzakta Litvanya'nın Panevezys şehrinde oynadığı “iç saha” müsabakasını 104’e 69 gibi çok farklı bir skorla kazandı.

Çok keyifli, zevkle izlediğim bu müsabakayı değil bu müsabakadan hareketle uluslararası arenada göz göre uygulanan bir çifte standarda dikkat çekmek isteyeceğim.

İki yıl önce Ukrayna’ya yönelik saldırılarda gerçekleşen sivil ölümleri gerekçesiyle Rusya’yı 4 günde futboldan güreşe, atletizmden basketbola olimpiyatlar dahil tüm turnuvalardan men eden dünya sporunu yönetenlerin üç aydır Gazze’ye yönelik saldırılarda bulunan İsrail için herhangi bir yaptırıma başvurmaması bir yana avantaj sağlayacak uygulamalar getirmesini maalesef tüm dünya seyrediyor.

UEFA, “Avrupa’nın güvenliği konusunda endişeler bulunmakta, Ukrayna’da devam eden Rus askeri saldırısını şiddetle kınıyoruz. UEFA, olimpik ruha uygun, barış ve insan haklarına saygı gibi Avrupa’nın ortak değerleri çerçevesinde futbolu geliştirmek için çalışmaktadır” diyerek Rus futbolunu ülke içine hapsetti ama Ukrayna’nın çok daha fevkinde zulme maruz kalan Gazze için bu endişeyi maalesef duymuyor!

Futbolun Avrupa, Dünya patronları UEFA ve FIFA, İsrail’in 500 kişinin vefat ettiği 17 Ekim’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalaması dünyanın dört bir yanında protesto edilirken, savaş suçu niteliğindeki bu saldırı için bile kınama mesajı dahi yayımlamadı. Aynı UEFA ve FIFA, Ekim ayının başında Gazze’de patlak veren sıcak ortamın hemen ardından İsrail’in milli takım ve kulüp takımlarının oynaması gereken tüm uluslararası maçları önce erteledi, ardından da İsrail’in talebi doğrultusunda ülkede oynanması gereken müsabakaları yine İsrail’in bizzat belirlediği başka ülkelere aldı!

Sadece futbol değil tüm spor branşları için aynı yaklaşım sergilendi, sergileniyor.

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) ve Avrupa Basketbol Ligleri Birliği (ULEB) de, insan hakları, olimpik ruh, fair play ve barış kelimelerini içeren cümlelerle Rus takımlarının uluslararası müsabakalara katılımını anında durdurmuşken Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından İsrail takımları için herhangi bir yaptırımda bulunmadı bile. Dahası devam eden İsrail saldırılarına karşı kınama dahi yayımlamadıkları gibi İsrail basketbol takımlarının belirledikleri ülkelerde maçlarını oynayabilmeleri için yerel lig müsabakaları dahi dikkate alınmadan fikstürleri değiştirdiler!

FENERBAHÇE İÇ SAHA MÜSABAKSINDA ATAŞEHİR’DEN 2700 KM UZAKTA MACCABİ İLE KARŞILAŞTI!

Basketbolun Avrupa’daki en büyük organizasyonu olan Turkish Airlines EuroLeague’ de yer alan Maccabi Tel Aviv takımı ilk yarıdaki müsabakalarını İsrail’deki güvenlik koşulları nedeniyle Belgrad’da oynadı. Dün akşam Euroleage’deki iki temsilcimizden biri olan Fenerbahçe’de, Maccabi ile Kadıköy’de oynaması gereken 19.hafta iç saha müsabakasını güvenlik gerekçesiyle İstanbul’dan 2700 km uzakta Litvanya'nın Panevezys şehrinde oynamak zorunda kaldı.

Salı günü Ataşehir ’de bir başka EuroLeague maçı oynamış Fenerbahçe, aradan 48 saat geçmeden Avrupa’nın kuzeyinde yer alan Panevezys’ de ki müsabakaya çıkmak zorunda bırakıldı. Bu haksızlığın, mağduriyetin etkisiyle sahaya daha da motive olarak çıkan Fenerbahçe müsabakayı fevkalade bir takım oyunu ile 35 sayı farkla 104-69 kazanarak tüm dünyaya, mazlumlara mesajını vermesine verdi de Maccabi ve diğer İsrail takımlarına tanınan bu çok özel istisna sporun ruhunu açıkça zedelemektedir.

İki yıldır Rus takımları tüm branşlarda tüm uluslar arası müsabakalardan, hattan olimpiyatlardan Ukrayna’ya savaş açtıkları için men edilirken Gazze’de ifade etmekten aciz kalacağım zulme imza atan İsrail’in takımlarına neden ayrıcalık tanınıyor?

Bu çifte standart değil de nedir!

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA