DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Halil MERT
Halil MERT
Giriş Tarihi : 21-11-2023 17:38

Yerli-Millî Nesiller de Yetiştirmek Zorundayız

Ya tarih… O da kader.

Geçmişe müdahale edebilmemiz mümkün mü?

Ferdî manada içinde bulunduğumuz millet, doğduğumuz yer, ana-babamız, akrabalarımız… Hepsi kaderimiz.

Kaderimizde emreder bize, sorumluluklar yükler.

 

Hani diyorlar ya, “Gazze için Araplar ne yapıyor?” ya da “Karabağ’a diğer Türk Devletleri ya da İslâm Ülkeleri bizim kadar dâhil olamadı.”

Ya da Libya’dan bize ne?

Ya da Afrika’da ne işimiz var?

Bitmez…

 

Kısa öz.

Sen devletler kurmuş bir soydan geliyorsun. Sen en az bin yıldır bu toprakta hep özgür yaşadın. İşgâl gördün ama hürriyetini korudun.

Arapları 900 yıldır senin ceddin yönetiyor. Aklınıza sadece Osmanlı gelmesin. Memluklular kimdi?

Farslar da Araplar gibi değil mi?

 

Osmanlı, Selçuklu, Babür, Safavi, Avşar, Kaçar, Harzemşah, İlhanlı, Karahanlı, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Timur.. Beylikler… Viyana’dan, Çin’e, Japonya’ya, Afrika’dan Hindistan’a… Sen varsın. Ordun var. Dinin var. Tören var, Dilin var…

Kendini kiminle kıyaslasan Rabb’imize karşı şükürsüzlük, insanlığa karşı idraksizlik yapmış olursun.

Gazze’de sen olacaksın elbette ve kimseye bakmayacaksın. Orduların 100 yıl önce çıktı oradan. Ecdad sancakları hala peygamber kabirlerinde…

Libya, Kuzey Afrika, Sudan, Arap yarımadası, hatta Habeşistan…

Afrika’da Tuareg Sultanı bilir misin 1405 yılında Yıldırım’ın gönderdiği oğlu Şehzade Yunus’un çocukları..

 

Bir Atatürk Filmi yaptılar. Gittik. İzledik. Filmi yapanlar sanırım Londra’da yaşıyorlar en az beş nesildir. Tam da rakı ile poz verip, Atatürkçülüğü rakı içmeye indirgeyen tipler var ya… Hani halkımızın hiç benimseyemediği… Tam da bu tipleri meşrulaştırmak için yapılmış film.

Üzüldüm.

Osmanlı’ya hakâret, Enver Paşa’yı binbir rencide ediş… Ayıptır…

 

İnsanların yaptığı en kolay şey geçmişi bu günün orta yerine koymak…

Hatta öyle ki kendi özel çıkar ilişkilerini dahi söz ve ulvî gâyelerin bir parçası yapabiliyorlar. Misal adam Müslüman ama İngiliz’in kayığına binmiş. S. Eyyubi’ye düşman, Emir Timur’a binbir küfür, Kut-ül Âmâre’yi hâkir görür, İstiklâl Harbi kadrolarına düşman onu anladık ama İstiklâl Harbi’ni de yok sayar.

Bir arkadaşım şöyle yazmış. “Selahaddin Kudüs’ü İngilizlerden aldığı için hakaret ediyor, Kut-ul Âmâre’de İngiliz Ordusu’nun yenilmesi o kadar zoruna gidiyor ki Kut-ul Âmâre zafer değil “Adamları aç bıraktın, nesi zafer?” demiş, Halil (KUT) Paşa “Bir tek mermi sıkmadı.” diye 10 bin şehidimizi bile inkâr etmiştir. Emir Timur İzmir’de tapınakçıların kalelerini yıktığı için ona da hakaret ediyor. Adam İngiliz ekolü ABD Kuklası.” Benim çok etkilendiğim bir adamla ilgili bu yazılanlar…

Bu arada eleştirilerin hedefindeki insan tarihçi değil.

Başkaları Atatürkçü ya da lâik ya da çağdaş pozlarda Milletin töresini aşağılar, dinini aşağılar, tarihini reddeder, Arap Düşmanlığı maskesi ile İslâm Düşmanlığı yapar. Ecdâd Düşmanı. Sürekli geçmişte yönettiğimiz çevre halkları (Arap, Fars başta olmak üzere…) düşman göstererek gerçek düşmanları -ki 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana değişmediler- saklar. Onlara Kudüs bizden alındı diye günlerce ayin yapan Almanya ve Avusturya’yı da ekleyin. Libya’da savaştığımız İtalya’yı da…

Düşman demesek de dost değiller…

Batılı diye ezeli düşmanlarımızı saklar bizden çağdaş, lâik yobaz takımı…

 

Üzülerek ifade ediyorum bu kesimlerin çoğunda okuma sorunu var. Öğrenme sorunu var. İlginçtir yakın tarihte insanları yanlış yönlendiren söz ve kitapların çoğu tarihçilerin değil. Adam şair, konferanslar veriyor. Destan yazıyor. Bu solda da sağda da böyle… Bakın siyaset, yakın tarih, Atatürk Biyografisi yazanlara… Kaçı tarihçi ve ilim insanı?

 

Toplum ve düşünce gurupları şunun idrâki içinde olmalıdırlar.

 

Güçlü ve Büyük Türkiye hepimize lâzım. Solcusuyla, sağcısıyla, komünisti, faşisti, dindarı, muhafazakârı, laikiyle insanımız bize lâzım. Bu ülkeye birlik, beraberlik lazım. 1980 Öncesi kavgalar kime ne kazandırdı? 28 Şubatçıların hezeyanları ülkeye neler kaybettirdi? Düşünün. Birileri milyarlarımızı hortumlamadı mı?

Diğer belâ Bölücülük… Ülkemize maliyetini düşünün. Kim kazandı? Vekâlet Savaşları ile bizi birbirimize boğduranlar için o kadar ucuza geliyor ki buradaki kan ve göz yaşı..

Mezhepçilik gerek ülkemiz, gerek coğrafyamızda pusudaki düşman olarak tutuluyor.

 

Türkiye’de Millî sesleri hem artırmalıyız hem de çeşitlendirmeliyiz. Ülke menfaatleri deyince tüm kesimler aynı yönde tavır koymalı. Tavırlar çeşitli olmalı. Büyük kısmı siyasetten bağımsız olmalı. Siyaset bu STK ve etki gruplarını gerekirse emperyalist yapıların karşısında pazarlık masasına koymalı. Hatırlayınız Merhum Şehid Kral Faysal zamanında kendi aleyhinde yazılar yazdırıp bunları toplayıp ABD’ni bunlarla tehdit etmişti. Kısaca “Ben gidersem S. Arabistan’daki menfaatleriniz de gider.” demiş, ABD ve İngiltere’yi de ustaca karşı karşıya getirmiş, İngiltere’nin süregelen nüfuzunu da zayıflatmıştı. Sonra biliyorsunuz şehid edildi.

 

Tekrar söylüyorum…

Sesimiz hem çoğaltılmalı hem de çeşitlendirilmeli. Taleplerimizin aynı en azından aynı yönde ve maksatta olması şartıyla elbette. Millî ve yerli duruşlar, ahlâklı ve gerçek manada vatansever insanlar bir cephe olduklarını bilmeli. Karşılarında da her türlü işbirlikçi, emperyalizme kukla olmuş, olmaya meyyal birilerinin olduğunu bilmeliler. FETÖ, Kesnizânî, DEAŞ, ÇYDD, Sorosçu, Gezici vb. yapıların da içimizden nasıl tuzaklar kurduğunu görmeliler.

 

Geçmişin tozlu sayfalarındaki netâmeli konular yerine, Osman Gazi’nin rüyası, Alparslan’ın muharipliği, Fatih Mehmet’in bilim ile mecz olmuş hedefleri, 1. Dünya Savaşı’nda mücadele verdiğimiz cepheler ve kayıplarımıza rağmen İstiklâl Harbimizdeki fedakârlıklar konuşulmalı.

 

Küresel Çeteye karşı nasıl mücadele verilir?

Coğrafyamızda karşılıklı bağımlılık ve kalıcı ittifaklar nasıl oluştururuz?

Ekonomiyi nasıl canlandırırız? Gelir adaletsizliğini nasıl gideririz?

Ahlâk başta olmak üzere yozlaşma ve sosyal bozulmanın önüne nasıl geçeriz?

Yüce Dinimizi gerçek dindar insanlarla yeniden toplum hayatının, örf ve töresi ile birlikte nasıl yaşanır hale getiririz?

Yoz, sosyal medya toplumundan Küresel olanla uyumlu ve gerektiğinde mücadele edecek yerli değerlerle sosyal hayatını düzenleyen fertleri nasıl tekâmül ettiririz?

 

Gördüğünüz gibi gerçek ve çok büyük dertlerimiz var.

Kim geçmişten birini diriltip yargılayabilir, padişah ya da başkomutan yapabilir?

Kim geçmişteki muhterem, büyük, şeyh, üstad, lider, düşünür, vs. dediklerinin mutlak kusursuz, hatasız ve her şeyi doğru yaptığını iddia edebilir?

 

Bu günü kurtaralım. Yarını planlayalım. Öyle ki örnek gösterdiğimiz İngiliz, Amerikan Gevuru 100 yıllık planlar yapıyorsa biz 200 yıllık yapalım. Önünü görmekten aciz, sırf lafazanlık yapıyor diye pespaye adamlara, toplumu düştükleri çukurda tutmaya çalışanlara primde vermeyelim, fırsat da…

 

Yerli-Millî araçlar kadar YERLİ-MİLLÎ NESİLLER de yetiştirmek zorundayız.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Halil MERT

Halil MERT

DİĞER YAZILARI Savunma Sanayii Özel ya da Kamu Devlettir Tasarruf Ahlâktır Birlikte hâreket ve Erdoğan'la yeni bir yürüyüş! İsrail- iran mı! Yerel seçimlere dâir Değerlendirme ve Sonuçlar Rusya’daki Terör Saldırısından Çıkartılması Gereken Sonuçlar Medeniyet Coğrafyamızda Nevruz Bayramımız ve Büyük Milli Birliğimiz Fetö’yü Aklama Operasyonları… Mit’in Millîleşme Mücàdelesi Türk’süz Ordu İftirası 28 şubat süreci’nin en büyük sonucu paralel devlet ve 15 temmuz Öze dönüş zamanı... Teröre Karşı Mücadele Medeniyet Değerlerinizin İhyàsıyla Olur STRATEJİ HATIR… Kul hakkı ve değer vermek… Ramazan Hoca’nın Şehàdeti ve Müslümanların Hàli İlk Astronutumuz Albay Alper Gezeravcı ve içinden çıktığı sessiz çoğunluk Hûtbe vak'àsı ve olması gereken hûtbe şekli... İdeolojiler ve İdeallerin İstismarı… İdeolojiler ve İdeallerin İstismarı… Terör Dağda Bitmez… Esat Coşan’ın Son Makalesi Yeni Bir Yıla Başlarken… Ezeli Düşmanlarımızı, Onlarla İşbirliği Yapanları Deşifre Ediyoruz Şeyh said üzerinden siyaset yapmak fitnedir bölücülüktür! Sosyal Medya Grupları, Düşünce Grupları, Teklif ve Bilgilendirme Çalışmaları Türklerde Boylar, Ruğlar… Koca Arap ve İslâm Dünyası’nın Yerinde Hamas Mı Kaldı? Küresel Dünya’da Yeni Stratejik Etkinleşme Yöntemleri ve Jeopolitiği Öğretmen Millet İstikbâlinin Mimàrıdır Dàvà ve Fikirler Çoklarla Değil, İhlâslı, Fedàkâr ve Yiğit Adamlarla Büyümüştür Millî birlik-güç-etki alanımızda müessiriyet Siyonizm, Kara Asalet Birlikte Kutlu Geleceğimizi İnşa Zamanı Harp Silah ve Araçları Bizim mi! Filistin Cephesi’nde Son Durum Filistin mi, işgal edilmiş vatan mı! Türeyiş Strateji, Psikolojik Harp/Harekât Çalışma Merkezi Türkiye Tarihi, Genel İslâm Tarihi ve Genel Türk Tarihi Değil Midir? Millî Sanayii Gayretleri ve Darbeler Turan… kızılelma… ülkü… Türk cihan hâkimiyeti mefkûresi ya da… Anadolu Hapsinden Çıkış Zamanı Devlet ve Millet Aleyhine Delil Oluşturup Millî Mirası Mahveden İç İhanet Millî İdeolojinin Temeli Ordumuz millî gücün mihenk taşıdır Gelenekleri İle Geleceğe Yürümelidir Devlet ve Millet Aleyhine Delil Oluşturup Millî Mirası Mahveden İç İhanet 15 Temmuz İhàneti Sonrası… Kürt, Kürdistan ve Irkçılık Belâsı… Resmî Ordu Dışındaki Yapılar Savunma sanayii stratejiktir, tam bağımsızlığın, millet iràdenin göstergesidir. Millî kalmalıdır Türkiye Yüzyılı Hükümeti, Tepkiler, Beklentiler… Cumhurbaşkanımızdan Ne Bekliyoruz? Emperyalizmin son oyunu Kılıçdaroğlu'nun Ümit Özdağ Soslu Hdp’li aldatmacası Ya devlet başa ya kuzgun leşe!... 1.Tur seçim notları ve 2. Tur başkanlık seçimi Teknofest ya da büyük mefkûre birliği ya da ötekileştirmeye inat birlik profilimiz Teknofest Kürt, Kürdistan, Irk, İctimai Irk… Kimlik Bunalımı Ekonomi, Deprem, Bayram, Burukluk Ve Kırgınlık İçinde Bir De Seçim… Seçim Sürecinde Kazakistan’dan Bir Gazetecinin Soruları ve Cevaplarımız Geleceğimiz ve Hangi Türk Milliyetçiliği Muhàrip Olmadan Mücàhid Olmaz Çanakkale, Nevruz, Millî Birlik… Ve Anka Misàli Yeniden… Namazsız Mücahidler, Ötekileştirme Körlüğü ve Husûmeti Deprem imtihânı’nın gerçek sonuçları (misafir gözüyle) Deprem İmtihànı ve Millî Devlet Deprem ve Afet Seferberliği Dünya’nın en önemli seçimi neden Türkiye'de? Bir Güzel Adam: Mübariz Seçim Süreci: Konuşulması Gerekenler Türk Milletinin Düşmanları Türk sorunu! Neden? Devlet ebed-müddet, siyasi partiler, stk. İran Türkleri nerede, ya Türkiye ve Azerbaycan!...
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA