DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Seyfettin BUDAK
Seyfettin BUDAK
Giriş Tarihi : 10-01-2024 12:37

Z Kuşağının Zihin Dünyasındaki Kırılmalar

Z kuşağı, 2000 ve sonrasında doğmuş kişiler…

“Kristal Nesil” olarak da adlandırılır.

Bilgi, bilim, teknoloji ve internet ağının kucağına doğduğu için olağanüstü özellikler sergileyebilir.

Akıllı telefon ve bilgisayarlara olan ilgileri ve sosyal ağları kontrol etme alışkanlıkları sayesinde dış dünyaya daha açıktırlar.

Dijital ortamın belirleyici olduğu meslekleri tercih ederler.

Anlık ve spontane gelişmeler ışığında düşünür, konuşur ve davranır.   

Bir metni okurken veya bir şeyi izlerken karşısındaki bilginin "sahte" veya konuyla alakasız olduğunu anlayabilecek güçlü sezgiye sahiptirler.

Ünlülere hayranlık duymak, sosyal medyada çok sayıda “like” almak, izlenme ve daha fazla sayıda takipçiye sahip olma duygusu, onlar için en büyük zevktir.

Bir gün meşhur olma hayalleri hiç sönmez ve tükenmez. Model aldıkları ünlüler, onların gözünde olmak istedikleri rol modellerdir.

Bütün bu özellikler onları, Batı Dünyasının gözünde ekonomik ve politik kazanımlar elde etme yönünde bir cazibe merkezi haline getirir.

Batı Dünyası, özellikle oyun ve filmler üzerinden gerçeklikten kopuk mitolojik unsurlarla bu gençlerin zihin dünyasında kırılmalara sebep olurlar.

Bu kırılmaları yaşayan zihinler, sahip oldukları büyük özgüven sayesinde kullanılmaya ve tanrılaşmaya doğru evrilirler farkına varmadan…

Böylelikle bir yandan onlardan elde edilen ekonomik ve siyasal kazanımlarla istenmeyen siyasal sistem ve kişiler değiştirilirken diğer yandan da tekrar kullanmak üzere gerçeklikten kopuk bir şekilde tanrılaştırılırlar.

Bu durumu Harari’nin “Homo Deus (İnsan Tanrı)” eserinde görmek mümkündür.

Mitolojik Tanrılaşmayı Anlatan Bazı Filmler

Transcendence, Yıldız Savaşları, Terminatör, The Matrix, Avatar, Gattaca, Wall-E, Metropolis, 2001: Bir Uzay Destanı, X-Men, Blade Runner, Tron, Robo Cop, Simone, Suretler, Yapay Zekâ, I Robot, Iron Man, Alacakaranlık Efsanesi, Kurt Adam, Ex Machina, Çelik Yumruklar, Ghost in the Shell, Dr. Strange gibi birçok film, ölümlü ve kusurlu olan insanı eksikliklerinden kurtarıp mükemmel bir yapıyla bütünleşebilmesini anlatır.

Örneğin: “Transcendence” filminde ölen bir bilim insanı yapay zekâ hâline getirilir. Ve o, “kusurlu” olan dünyayı ele geçirmeye çalışarak orada farklı bir insani yaşam ve Ekoloji inşa etmeyi amaçlar.

Böylece yeniden Dizayn edilen dünyada Tanrı’nın gerçekleştiremediği mükemmellik yaratılmak istenir.

Bu bağlamda Hollywood’un en önemli temalarından biri olan “Süper Kahramanların” transhümanist (insan ötesi) bir anlayışı yansıttığını ifade etmek gerekir.

Dolayısıyla tüm bu filmler, âdeta gerçekleşecek “evrim” sonucunda insanın Tanrı’nın kurduğu düzene ihtiyacı kalmayacağı yönünde bir anlatı geliştirerek seyircinin bakışını farklı bir yöne kaydırır.(1)

Ünlü psikanalist Jung, “Sinemanın geniş kitlelere ulaşan ve kolektif bilinçdışının etkilerinin ve özelliklerinin yansıtılmasında ve anlaşılmasında önemli bir rol üstlendiğini” söyler.

Yine Jung’a göre seyirciler, beyazperde karşısında kurmaca dünyalarla karşılaşarak, başka sanat dallarından farklı olarak, ruhsal açıdan, bilinç ve bilinçdışı arasındaki sınırların ortadan kalktığı bir ortamı deneyimler.(2)

(1). (Ahmet Dağ, “Sinema ve Romanda Transhümanizm: ‘Blade Runner’ Filmi ve ‘Neuromancer’ Roman Örneği”, Rumelide Dil ve Edebiyat Araştırmaları Dergisi, 11 (2018), 90-97; Mustafa Sarmış, a.g.e., s.139.)

(2). (Mehmet Zafer İnanlar, Din-Mitos İlişkisi: Hıristiyanlık Örneği. A.Ü.S.B.F Doktora Tezi, Tezi, 2015, s.228-230.)

NELER SÖYLENDİ?
@
Seyfettin BUDAK

Seyfettin BUDAK

DİĞER YAZILARI Acı İle Mutluluk Bir Arada Mı? Rasyonel Çaba Arttıkça Kesinlik Azalır Mı? Platon’a Göre Eğitim Zevkimiz okumaya dönüşür mü? Toplumun Rehberlik Servisi Aydınlar Kötüden İyi Çıkar Mı! Galen’e göre ahlakın kaynağı doğuştan mıdır? “Ben” bilinci Üç pizzacı Hayatın gerilimlerini aşmak mümkün müdür? Hayata anlamlı mı anlamsız mı bakmalı! İnsanın Sorularla Anlam Arayışı İman Mı İntihar Mı?/Tolstoy Yanılmışım Tanrı Varmış / Antony Flew Sözün Özleri Erken Karar Verme Hastalığı Özel Bireylerin Dünyası Otizmli Yağmur Adam Raymond Aklın Tarihsel Gelişimi Ateizm, teizm, agnostisizm ve deizm nedir? Hayatı Sebep ve Süreç Odaklı Yaşayıp Anlamlı Kılmak Yalnızlık Aforizmaları İnsanın Aşk Halindeki Beyanı Dua Altıncı His Gençler için ne yapmalı? Yalnızlık Niçin Ruh, Akıl ve Allah’a Mahsustur? Ölüme Teselli Aramak Medeniyetin Yolu Batı’dan Mı Geçer? Şehrin Öbür Tarafından Koşarak Gelen Adam Bilgi Bilinç ve Özgürlüğe Adanmış Kadın Hypatia Dert İnsanı Olmak Aşk imanın özgürlük bedeli midir? Suskun Yıldızların Gizemli Bakışı Kurban bayramınız mübarek olsun! Depremde vefat eden babalar anısına…Babasızlık Nedir Bilirim Din İle Varlık Sınırında Kapı Açmak Sanatla Varlık Sınırında Pencere Açmak Bir Yer Var Biliyorum Ama Anlatamıyorum… Bir Yer Var Biliyorum Ama Anlatamıyorum… Gönül Bahçesinde Yürümek Gözyaşım Düştüğü An Gönül Bahçesinde Yürümek Tefekkürün Serencamı Denizde Yürümek
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA