DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Muhyiddin SÜLEYMANOĞLU
Muhyiddin SÜLEYMANOĞLU
Giriş Tarihi : 14-02-2020 10:53

14 Şubat Sevgililer Günü Üzerine Kalbî Bir Muhasebe

Geçenlerde, Sevgililer Günü 2015 için hazırlanmış bir videoyu Facebook ortamında izledim. İzlediklerim görsel anlamda bir şaheserdi. Estetik açıdan o kadar etkileyiciyiydi ki, videoyu dikkatli bir gözle izlemediğiniz takdirde verilen mesajları olduğu gibi kabullenmemek neredeyse imkânsızdı.

 

İzlediğim videoda verilmek istenen ana fikri içeren mesaj cümleleri arasında yer alan özellikle son iki cümle, üzerinde düşünüldüğü takdirde verilen bilinçaltı mesajların iğrençliği emin olun sadece midenizi değil aynı zamanda aklınızı, yüreğinizi, ruhunuzu ve vicdanınızı da bulandıracaktır.

 

Videoda tanımlanan “ aşk ”  kavramının yalnızca insanlar arasında var olan aşk duygusu olduğunu göz önünde tutarak, video içinde geçen mesaj cümlelerini gelin birlikte gözden geçirelim. 

 

P AŞKIN IRKI YOKTUR.

P AŞKIN ETİKETİ YOKTUR.

P ÖZÜRLÜ OLMAK AŞKA ENGEL DEĞİLDİR.

 

Bu ilk üç cümleyi okuduğunuzda, gerçekten insanın aklını ve yüreğini saran cennet kokulu bir dünyada yaşamakta olduğunuzu düşünüyorsunuz değil mi?

Olaya sadece insan bağlamında baktığımızda ırk, etiket ve özürlülük elbette aşka engel değildir ve olamazda zaten.

 

Şimdi de diğer mesaj cümlelerini inceleyelim.

 

P AŞKIN YAŞI YOKTUR.

 

İşte yaratılış kanunlarının (fıtrîlik) göz ardı edildiği bir düşüncenin ürünü olan ilk cümle arz-ı endam etmiş bulunuyor. Ben bu cümlenin ortaya koyduğu düşünceye bir soru sorarak şerh düşmek istiyorum. Aşk sadece duygusal bir eylem midir ki insan için aşkın yaşı olmasın?

 

P AŞKIN DİNİ YOKTUR.

 

Bu cümle ile birlikte görmek isteyen için artık zehir açıktan şırınga edilmeye başlanıyor. Bakalım aşkın dini yok mu imiş?

 

Mesela Müslüman bir erkek müşrik (dinsiz, putperest) bir kadınla evlenebilir mi? Ya da Müslüman bir kadın başka bir dine mensup bir erkekle evlenebilir mi? Bu satırları okumakta olanlar bu sorulara verilecek olan cevabın “ HAYIR ” olduğunu bilirler. Demek ki bir Müslüman için aşkın dini var imiş.

 

P AŞKIN CİNSİYETİ YOKTUR.

 

İşte yaratılış kurallarını tamamıyla ters yüz eden, insanoğlunun yeryüzü sahnesinde görüldüğü andan itibaren ortaya koymuş olduğu en sapık eylemin fikri alt yapısını oluşturan bir cümle.

 

P AŞKIN IRKI YOKTUR.

P AŞKIN ETİKETİ YOKTUR.

P ÖZÜRLÜ OLMAK AŞKA ENGEL DEĞİLDİR.

 

cümleleri ile bizleri sözüm ona evrensel değerler etrafında toplayan zihniyet,

 

 

P AŞKIN YAŞI YOKTUR.

P AŞKIN DİNİ YOKTUR.

P AŞKIN CİNSİYETİ YOKTUR.

 

cümleleri ile de bizleri önce cinselliğin merkezde olduğu bir aşk kavramı ile tanıştırıyor, sonra cinsellik olarak tanımladığı aşk kavramını yine merkeze alarak bizi dinsiz bir hayata davet ediyor ve en son darbesini de cinsiyet kavramını ortadan kaldırarak homoseksüelliği ve lezbiyenliği bize bir yaşam biçimi olarak sunuyor.

 

Beni bu video aracılığı ile verilmek istenen mesaj şaşırtmadı. Çünkü herkes işini yapıyor. Beni esas şaşırtan ne oldu biliyor musunuz?

 

Facebook ortamında paylaşılan bu videoya yapılan yorumları okuduğumda gerçekten yüreğim sızladı. Yorum yapanlardan bazılarının facebook sayfalarını ve sayfalarında yer alan paylaşımları incelediğimde üzüntüm bir kat daha arttı.

 

Ayet-i kerimeler ve hadis-i şerifler uçuşuyordu o paylaşımların içinde. Başka bir söylemle, o sayfalardan zahirî olarak cennet kokuları geliyordu.

 

Sözün özü, ne güzel de söylemiş adaletin kılıcı Hz. Ömer (ra) Efendimiz.

 

“ İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA