DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Mücahit GÜLER
Mücahit GÜLER
Giriş Tarihi : 20-12-2023 11:45

Ahiretin İnkârı Dünya'da Tatlı, Ahirette Acıdır

"Bize kavuşma ümidi taşımayanlar, dünya hayatıyla yetinip onunla mutlu ve huzurlu olanlar, delillerimize aldırış etmeyenler var ya, hak ettikleri için onların yeri ateştir." (Yunus 7-8)

 

Kur'an-ı kerim'de insanı anlatan ayetlere baktığımızda insanı karakterleri ve davranışları üzerinden bir değerlendirdiğini görmekteyiz. Burada bahsi geçen ayetlerin tefsirine baktığımızda, davranış bozukluğu olan ve yanlış karaktere sahip kişilerin içsel duygu durumlarının ortaya çıkardığı yanlış davranışlara ve bu yanlış davranışlarının sonuçlarının ne olduğuna dikkat çekilmektedir.

 

Allah'a kavuşma ümidini kaybetmiş olmaktan maksat ahirete inanmamak olduğu tefsirlerde söylenmektedir. İnsanı hayata bağlayan şeylerden birisi de ahiret motivasyonudur. Ahiret motivasyonunu kaybedenler huzuru bulamazlar. Böyle insanlar huzuru bulmak için içinde bulundukları dünya hayatıyla yetinmeye, dünyada cenneti yaşamaya çalışırlar.

 

Bu insanlar dünya hayatını anlamlı buldukları için değil, ahirete inanmadıkları için ve dünyadan başka çareleri olmadıkları için dünya hayatında huzuru ve mutluluğu arıyorlar. Çünkü insan huzuru bulmadan, anlamlı bir hayat yaşamadan var olamaz. Ahireti, dini ve Tanrı’yı devre dışı bıraktıkları için varoluşlarını anlamlı kılacak tek bir şey kalıyor, o da dünya hayatıdır. Bundan dolayı ahiretin inkârı dünyada cenneti yaşama cinnetine sebep oluyor.

 

Böyle bir karaktere sahip insanların motivasyon kaynakları dünya ve içindeki lezzetler oluyor. Böyleleri Allah'la olan bağlılıklarını askıya aldıkları için dünya lezzetlerine bağımlı hale gelirler. Çünkü nefsin üst katmandaki (nefsi raziye) bağı kesilince insan nefsin alt katmanlarına (nefsi emmareye) doğru yolculuk yapar. İnsan kendisinden üst bir varlığın otoritesine (Allah'a) direndikçe bu yolculuk nefsin esaretine, dünyevi lezzetlerin bağımlılığına, dünyada cenneti yaşama cinnetine insanı düşürür.

 

Bu duruma düşen birey ve toplum her geçen gün nefsi lezzetlerin bağımlısı olur, bağımlı insanlar arzularını tatmin etmek için her şeyi mübah görürler. Paranın bağımlısı olanlar paraya ulaşacak her yolu mübah görür, karşı cinse bağımlı olan ona ulaşmaya çalışır, madde bağımlısı olan ona ulaşacak her yolu mübah görür. Öne çıkma, lider olma, iktidar olma, güç sahibi olma bağımlısı olanlar ona ulaşacak her yolu mübah görür. Kısacası listeyi arzuların sayısınca çoğaltabiliriz.

 

İşte böyle bir bireyin ve toplumun karakteri bozulmuş olur, yanlış davranışları doğru kabul edilir. İnsanlar arzularına göre hizipleşir, esaretlerinin miktarına göre bunalıma girer. Kurtuluş yolunu ise, arzularını tatmin etmekten geçtiğini zannederler. Bu kısır döngü ölünceye kadar devam eder, çünkü onlar ayetin ifadesiyle ortaya konan delillerden yüz çevirdiler ve onlar bu hal ile öldükleri için varacakları yer de ateş olacaktır. Rabbim böyle bir hâl üzere ölmekten bizleri muhafaza eylesin, bizlerden razı olacağı bir yaşantı üzerine ölmeyi nasip etsin. Amin…

 

 

Mücahit Güler

NELER SÖYLENDİ?
@
Mücahit GÜLER

Mücahit GÜLER

DİĞER YAZILARI Bugün Sessiz Kaldığın Zulüm Yarın Senin İçin Gelecek! Filistin'in Müslümanlara Yardım Etmesi Gerekiyor Beden İşgal Olunca İnsan Şehit Olur, Zihin İşgal Olunca İnsan Ziyan Olur Kâl Dili İle Hal Dili Arasındaki Tevekkül Farkı Modern Çağın Bir Çıkmazı da Duygudaş İnsanların Yokluğu Dinin Hakikati ile Çağı Okuma/Anlama/Anlamlandırma Gayreti Tevhid Bağlamında Logoterapi Hayrı İster Gibi Şerri İstemek Psikolojik Açıdan Hadislerle Öfke Kontrolü Ramazan kültürü ve orucun psikolojik etkisi 2 Ramazan Kültürü ve Orucun Psikolojik Etkisi 1 Öldüren deprem midir, ihmalkârlık mıdır! Allah'ın varlığını hayatımda nasıl hissedebilirim! Kuran'da Düşünce Yanılgıları 3 Tepkisel ve Duygusal Davranma Kuran'da Düşünce Yanılgıları 2 Delil Yetersizliği Toplumda Zihniyet Eşitliği Herkes kendi mizaç ve karakterine göre iş yapar Kur'an ölüler için değil, diriler içindir! Ekonomik modelden hayat tarzına dönüşen kapitalizm! Toksik Diziler, Toksik Zihinler, Toksik Hayatlar…! Cübbeli’nin Platonik Derin Devlet Sevdası 2 Lanet etmek caiz midir! Tevbede Örnek İnsan Hz. Adem Kullan-at kültürünün insan ilişkilerine yansıması! Fikir Özgürlüğü Mü Dine Sövmenin Özgürlüğü Mü Enes Kara İntiharının Gerçek Sebepleri Konjektörün konforu islam'ın ilkelerine gölge düşürmemeliydi! Çocuk istismarının müsebbibi rejim mi, dini kurumlar mı! Z Kuşağı Paradoksu 3 Z Kuşağı Paradoksu 2 Öteki oda sendromu! Z Kuşağı Paradoksu 1 Medenileşmek mi, mankurtlaşmak mı! Akıl Ve Düşünme Üzerine Bir Deneme Bir Derdim Var Derdimden İçeri Demişler... Üst Kimliğimiz Ne Olmalıdır?⠀ Abdestli Sosyal Darwinistler! İnsanın İnşasında 3t: Teslimiyet, Tevekkül ve Teşekkül
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA