DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Aydın BENLİ
Aydın BENLİ
Giriş Tarihi : 20-04-2024 17:30

Erzurumlu Nafiz Kotan Kimdir?

            Nafiz Kotan 1885 yılında Erzurum’da doğan Nafiz Bey küçüklüğünden itibaren bir yandan okumuş bir yandan ticaret yapmaya başlamıştır. Küçük yaşta babasının vefatı üzerine amcasının yanında hem eğitimine hem ticaretine devam etmiştir. Daha sonra amcasının da vefatı üzerine İstanbul’a yerleşmiştir. Eğitimini bitirdikten sonra gençlik yıllarında İstanbul’da ticaretini geliştirmiş özellikle halı ticareti ile uğraşmıştır.

    Türk havacılık tarihinin önemli isimlerindendir. İlkokuldan itibaren babası ile beraber ticaret hayatına atılmış ve İstanbul'da halı ticareti ile bu girişimlerini devam ettirmiştir. Havacılığa katkıları I. Dünya Savaşı'nda başlamıştır. O dönem aldığı iki adet Breguet XIV B model uçağı orduya bağışlamış ve bu uçaklarda Akşehir Cephe Komutanlığı'na gönderilerek "Erzurumlu Nafiz" ve "174. Alay" olarak isimlendirilerek göreve başlamışlardır. Bunu takiben Nafiz Kotan kendi parasıyla yine dört uçak daha almıştır. Fiat R-2 model bu uçaklar aslında birer keşif uçağıydı ancak dönemin şartlarında Türk ordusunda aktif muhaberelerde hatta bombardımanlarda dahi kullanılmıştır. Bu uçaklara da "Nafiz-1", "Nafiz-2", "Nafiz-3", "Nafiz-4" isimleri verilmiştir.

     Nafiz Kotan daha sonra mevcut parasını bulunan Osmanlı Bankası aracılığı ile Atatürk'ün emrine tahsis etmiştir. Takiben ticaretten inşaat sektörüne giren Kotan'ın işleri burada yolunda gitmemiş ve maddi durumunun kötüleşmesi ile Erzurum'a dönmüştür. Erzurum'da Ticaret Odası Başkanlığı da yapan Kotan şeker hastalığına bağlı gelişen koma neticesinde 1946 yılında Erzurum’da vefat etmiş ismini tarihe altın ile yazdıran isimsiz kahramanlarımızdandır.

     Ankara’da müteahhitlik de yapan Nafiz Kotan, Ankara’nın modern bir başkent olması için çabalamıştır. Ankara’da birçok eser bırakan Nafiz Kotan’ın en önemli eseri ise mimarlığını arkadaşı Arif Hikmet Koyunoğlu’nun yaptığı ve kendi adının aldığı, Ulus semtinde bulunan Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı’dır. Apartmanın en büyük özelliği Ankara’nın ilk asansörlü ve kaloriferli binası olmasıdır. Ankara’nın ilk kaloriferli ve asansörlü binası Erzurumlu Nafiz Bey Apartmanı. Nafiz Kotan kurtuluş savaşının önemli simalarından olan, İtalya’dan getirdiği uçakları ve tüm mal varlığını Ordu ve savaş giderlerine kullanması için Mustafa Kemal’e veren kişidir.   

    Yaşamı boyunca 1914’ yılında 2 adet, 1917 yılında 4 adet olmak üzere toplamda 6 adet uçak bağışlamış bunu yanı sıra ordumuzu farklı yardımlarda da bulunmuştur. Diğer yandan Kurtuluş Savaşı’da bitip Cumhuriyet ilan olununca Ankara’nın gelişmesi için uğraşmış ve çeşitli apartmanlar yapmıştır. Kendisi gibi ismi unutulmaya yüz tutan nice değerli insanlar bu ülkenin kurulmasında büyük rol oynamışlar ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşaması için uğraş vermişlerdir.

     Ahıska'da Rus idaresi dönemi başlamasıyla Ahıskalılar, 1853- 1856 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Osmanlı ordusuna yardım ettiler ve savaş sonunda Rusya'nın baskısından ve zulmünden kaçmak için Erzurum'a sığındılar. Kotan ailesi bu zulümden kaçarak Erzurum’a yerleştiler. Ermeni soykırımına maruz kalan aile birçok ferdini bu zulümde şehit vermişlerdir. Nafiz Kotan Ahıska Türklerindendir.

      Erzurumlu Nafiz Kotan ve ailesine bu kahramanlıklarından dolaya şükranlarımı sunuyorum. Allah’a ısmarladık Hoşça kalın.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Aydın BENLİ

Aydın BENLİ

DİĞER YAZILARI Estetik ve Tek Tip İnsan Sorulmaması Gereken O Soru! Mansur Yavaş’ı Başarıya Götüren Sır Su ve Gıda Savaşları Ölüyoruz ve Öleceğiz Ramazan Pişkin Hoca Öldürüldü Bu Sözlerim Sana Ben kitap okudum sen de oku! İnsan Olmak ALGI! Hayat Işığı Cmg Chine Media Group Cctv, Srs Medya İle Türkiye’de Sarıkamış’tan Dünyaya Dr.Seyfettin Boğazlı Türkye’nin içinde olacağı savaşa hayır! Ötekileştirilen Erkekler Konya Kulu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Skandal Ölümsüzlük İsrafın enleri! Kalbimin Sesi Romanı Fenomen öğretmenler kimin umurunda? Sessiz Kahramanlar ALGI Bir Kurtuluşun Hikâyesi, Sonkale Haymana En Çok İsraf Ettiklerimiz Kitap Önerisi Hemşerim Başkente Ego Otobüsünde Dehşet! Eyvah yine riya ! Enkazın altında canlar ile birlikte insanlık da kaldı! Okumak Lazım Biz bir yerde hata ettik ama nerede? Bir Kitap Bin Umut Haymana Karası Doğu Ekspresi Sahipsiz Sokak Hayvanları Projesi Tuzlu Kahve Dünya Mitomanya Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Terör Akran Zorbalığı Büyük Tehlike Deizm Ankara, Haymana’da Kültür ve Sanat Ankara Mamak Misket Ortaokulunda Büyük Skandal! Seçime Yaklaşırken Ptt Kargoda Ulaşılmaz Oldu Öğretmenlerin Sınav Korkusu Ulaşılamazlık, Ulaşılamaz Belediyecilik Sonkale Haymana Seçime Doğru Makama Güç Verenler Narsistlerden Uzak Durun Ak partiye kurulmuş gizli tuzaklar! Memlekette gurbetçi olmak! Kurban Bayramı Cahillik Erken Seçime Doğru Satiş Pazarlama Yorgun Savaşçi En Çok Neyi İsraf Ediyoruz! Çocuk Gülerse Dünya Güler Nerede hata ettik! Şehrimizde Ramazan-I Şerif Hayvanları Görmezden Gelemeyiz Üslup çok önemli! Teşkilâtı Mahsusa Ve Mehmet Akif Ersoy Çiftçimiz Yardım Bekliyor İslamofobi Ve İnsanlığa Saldırılar Büyük ankara depremeine az mı kaldı! Yarım simit! Terör belası! Belediyeler ne iş yapar! Pot kırmak, kıyak çekmek’’ Kibirli Kaymakam Ve Kimsesiz Öğretmen İyilik Bulaştıralım Ciğerlerimiz Yanıyor! 5 Temmuz Şahitleri Çiftçi Zor Günler Geçiriyor!
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA