DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Aydın BENLİ
Aydın BENLİ
Giriş Tarihi : 22-05-2024 13:11

Estetik ve Tek Tip İnsan

Estetik ve güzellik algısı dünyamız küçüldükçe küresel manada arttı, sınırlar ortadan kalkınca tek tip insan modeli oluştu. Eski çağlarda simyacıların aradığı gençlik ve ölümsüzlük iksiri şimdilerde bulunmuş gibi, tek farkla simyacılar değil plastik cerrahlar buldu. Hiç yaşlanmayan ve tepkisiz bir bedene insanoğlu sahip oldu. Eskilerde burun estetiği, dudak ve kazayağı dolgusu yapılırdı şimdiki zamanda boy uzatmadan tutun kalça ve kemik estetiklerine kadar, göz rengi değiştirmeden tutun, ten rengi değiştirmeye kadar her bölge değiştirile biliyor. Üst insan ırkı yani teknolojide bizden çok daha ileride olan devletlerin sır gibi sakladığı uzaylı insan ırklarına benzemeye başladık, bu konuyu araştırın derim!

Sokaklarda, her yerde aynı tip kadınları görür olduk, burunlar aynı, elmacık kemikleri, dudakları, kaşları, saçları her yerleri bire bir aynı. Erkeklerde bu akıma kapıldılar ama kadınlar çoğunlukta. İnsanlar tek model tek tip olma yolunda ilerliyor, vesikalık fotoğraflar bile bire bir aynı gibi, çünkü tek merkezden estetik olmuşlar gibi.  Allah’tan parmak izleri, göz retinası, dil izi ayrıda polisiye konularda kesin ayırt edici özellik kişiye özel, yoksa insanlar bire bir estetikle bir birlerine benziyor artık. Estetik yaptıramayanlar ise sosyal medyada filtreli fotoğraflarıyla bu isteklerini şimdilik erteliyor, parayı bulunca onlarda yaptıracaklar.

Güzellik kişiye özel olmalıyken toplum psikolojisine ve gizli algıya göre yönelimli hale geldi. Eskilerde “el alem ne der” sözü “her kes yaptırıyor bende yaptıracağım” sözü ile değişti. Estetiğe karşı değilim ama tek tip olmanın da bir anlamı var mı? Zevkler ve renklere saygı duyuyorum, estetik ihtiyacı olanalar tabi ki de yaptırmalı.

Yukarda üst insan ırkı uzaylı dedim ya sevgili okurlar bana tepki gösterecek. İçten yanmalı fosil yakıtlı motorlu araçlarla saniye hıza erişememiş, okyanuslarımızın içini keşfedememiş, uzaya doğru düzgün çıkamamışken, ışık yılı zaman ölçüsüne göre kaplumbağadan daha yavaş bir teknolojimiz varken, bizim dışımızda ki canlılara yok diyemeyiz. Bu bilimin konusu…

Konumuza dönecek olursak estetik psikolojik toplum baskısının dışa vurumuyla insanların birilerine benzeme yada kendilerinde beğenmedikleri yerleri değiştirme arzusunun gereği olarak çıkmıştır. Bu değişim ilk yıllarda çok güzel olsa da geri dönüşümü olmadığı için ilerleyen yıllarda kalıcı sorunlar oluştura bilir. Estetik yaptırmadan önce psikolojik olarak bir uzmandan destek almak lazım sonrası travma oluştura bilir. Birde estetik yapan merdiven aldı ucuz yerleri de hesaba katarsak, estetik malzemelerinin üretildiği yerlerde çok önemli, hani çok kullandığımız değimimiz var ya “Kaş yapayım derken göz çıkarmak” o söz bu gün için söylenmiş işte! Aman dikkat güzel olayım derken geri dönüşü olmayan sorunların içine girmeyin üzülürsünüz.

Her insan güzeldir, bu güzellik kimin nasıl baktığına bağlıdır, kirpi bile yavrusunu “pamuğum” diye severmiş. Ömrünüzde yüzünüz kadar güzel olsun Allah’a ısmarladık hoşça kalın.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Aydın BENLİ

Aydın BENLİ

DİĞER YAZILARI Öğrencilerin Mutlu Günü Sorulmaması Gereken O Soru! Mansur Yavaş’ı Başarıya Götüren Sır Erzurumlu Nafiz Kotan Kimdir? Su ve Gıda Savaşları Ölüyoruz ve Öleceğiz Ramazan Pişkin Hoca Öldürüldü Bu Sözlerim Sana Ben kitap okudum sen de oku! İnsan Olmak ALGI! Hayat Işığı Cmg Chine Media Group Cctv, Srs Medya İle Türkiye’de Sarıkamış’tan Dünyaya Dr.Seyfettin Boğazlı Türkye’nin içinde olacağı savaşa hayır! Ötekileştirilen Erkekler Konya Kulu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Skandal Ölümsüzlük İsrafın enleri! Kalbimin Sesi Romanı Fenomen öğretmenler kimin umurunda? Sessiz Kahramanlar ALGI Bir Kurtuluşun Hikâyesi, Sonkale Haymana En Çok İsraf Ettiklerimiz Kitap Önerisi Hemşerim Başkente Ego Otobüsünde Dehşet! Eyvah yine riya ! Enkazın altında canlar ile birlikte insanlık da kaldı! Okumak Lazım Biz bir yerde hata ettik ama nerede? Bir Kitap Bin Umut Haymana Karası Doğu Ekspresi Sahipsiz Sokak Hayvanları Projesi Tuzlu Kahve Dünya Mitomanya Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Terör Akran Zorbalığı Büyük Tehlike Deizm Ankara, Haymana’da Kültür ve Sanat Ankara Mamak Misket Ortaokulunda Büyük Skandal! Seçime Yaklaşırken Ptt Kargoda Ulaşılmaz Oldu Öğretmenlerin Sınav Korkusu Ulaşılamazlık, Ulaşılamaz Belediyecilik Sonkale Haymana Seçime Doğru Makama Güç Verenler Narsistlerden Uzak Durun Ak partiye kurulmuş gizli tuzaklar! Memlekette gurbetçi olmak! Kurban Bayramı Cahillik Erken Seçime Doğru Satiş Pazarlama Yorgun Savaşçi En Çok Neyi İsraf Ediyoruz! Çocuk Gülerse Dünya Güler Nerede hata ettik! Şehrimizde Ramazan-I Şerif Hayvanları Görmezden Gelemeyiz Üslup çok önemli! Teşkilâtı Mahsusa Ve Mehmet Akif Ersoy Çiftçimiz Yardım Bekliyor İslamofobi Ve İnsanlığa Saldırılar Büyük ankara depremeine az mı kaldı! Yarım simit! Terör belası! Belediyeler ne iş yapar! Pot kırmak, kıyak çekmek’’ Kibirli Kaymakam Ve Kimsesiz Öğretmen İyilik Bulaştıralım Ciğerlerimiz Yanıyor! 5 Temmuz Şahitleri Çiftçi Zor Günler Geçiriyor!
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA