DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Aydın BENLİ
Aydın BENLİ
Giriş Tarihi : 13-06-2024 11:06

Öğrencilerin Mutlu Günü

Uzun ve yorucu bir eğitim, öğretimin sonunda okullar 14 Haziran Cuma günü kapanacak ve 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona erecek.

2024-2025 eğitim öğretim yılı yaz tatili tamamlandıktan sonra başlayacak. MEB’in yayınladığı tarihlere göre önümüzdeki dönem okullar 9 Eylül Pazartesi günü açılacak. Öğrenciler yaklaşık olarak Haziran ayının yarısı, Temmuz - Ağustos ayının tamamında ve Eylül ayının ilk haftasında yaz tatili yapacak. Yaz tatili toplam 86 gün sürecek.

Ülkemizdeki eğitim sistemi çocukları yarış atı gibi sürekli o yarıştan bu yarışa, bir yarış haliyle birbiriyle yarıştırıyor. Her yarışın bir kazananı ve birde kaybedeni olacaktır, herkes birinci olamaz bu kural değişmez. Asıl olan insanın kendini geliştirmesi ve yetiştirmesidir. Karne dönemi geldi çocuklarınızın başarısı ve başarısızlığını bir başkası ile kıyaslamayın. Her insan özeldir ve bir başkasıyla kıyaslanamaz. Kötü notları olan bir öğrenciyi cezalandırmayın, bir arkadaşının yada diğer aile fertlerinin yanında rencide etmeyen, bu yapacağınız yanlış bir hareket çocuğunuzu tramvaya sokacak hayatı boyunca etkileyecektir.

Her çocuk özeldir özel olduğunu hissettirin, sarılın, saçını okşayın, sorunlarını dinleyin ve çözüm üretin. Bir evladın yetişmesi kolay değil, dünyada yapacağınız en büyük yatırım çocuklarınızı mutlu olmalarını öğretmeniz olacaktır. Kendinizde olan eksiklikleri “ben yapmadım çocuğum yapsın, ben görmedim çocuğum görsün, ben okumadım çocuğum okusun” diye çocuklarınıza emrivaki yapmayın ki ters tepecektir. Her meslek grubuna ihtiyacımız var herkes doktor olamaz, hemşireye de ihtiyaç var, herkes beyaz yakalı olamaz mavi yakalılara da ihtiyacımız var. Kim ne olursa olsun önce ahlaklı ve maneviyatlı olsun.

Yorucu bir eğitim döneminden sonra öğrenciler güzel bir dinlenmeyi hak ettiler, dinlenirken kitap okumayı, sinemaya, tiyatroya, düğüne ve sosyal aktivitelere katılmayı ihmal etmeyin. Zaman geri getirilemeyen en önemli değerdir anı yaşayarak zamanı verimli kullanmak lazım.

Kimi öğrenci bir üst sınıfa geçerken birçoğu üst okula geçti, yeni çevre, yeni sistem ve yeni heyecanlar başlıyor. Hayat acımasız bir öğretmen gibidir tecrübe ile döve döve öğretir, hem ağlar insan hem de güler bu sistemde. Her kişi kendi hayatının başrolünü oynar, acısıyla ve tatlısıyla ama bu rol en zor olandır. Kimsenin sizin oyunculuğunuzu sorgulamasına müsaade etmeyin. Siz üzülürken hep yalnız üzüleceksiniz. Mutluluğun sırrı kimseyle kendinizi kıyaslayıp aşı görmeyin ki dediğim gibi her insan özeldir.

Öğrenciler kadar yorucu olan eğitim ve öğretim dönemi öğretmenler içinde yorucu geçti, en çok tatil yapan meslek gruplarından olan öğretmenlerimiz yine bir tatile daha başladı. Öğretmenlik kutsal bir meslektir ve toplumları öğretmenler yetiştirir. Yetiştirdikleri yeni nesil toplumun fertlerini oluşturacak ve ülkeye yön verecekler. Fenomen öğretmenler için üzücü olsa da sosyal medyada bol öğrencili reels, story gibi paylaşımlar yapamayacak.

Güzel yarınlar için mutlu ve güler yüzlü nesiller yetiştirmeliyiz, para nasıl olsa kazanılır. Gençler yüzünüz hep gülsün. Yarınlara sizlerle daha umutla bakıyoruz, iyi ki arsınız. İyi tatiller. Allah’a ısmarladık hoşça kalın.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Aydın BENLİ

Aydın BENLİ

DİĞER YAZILARI Kurtarıcı Bu Sözlerim Sana Estetik ve Tek Tip İnsan Sorulmaması Gereken O Soru! Mansur Yavaş’ı Başarıya Götüren Sır Erzurumlu Nafiz Kotan Kimdir? Su ve Gıda Savaşları Ölüyoruz ve Öleceğiz Ramazan Pişkin Hoca Öldürüldü Bu Sözlerim Sana Ben kitap okudum sen de oku! İnsan Olmak ALGI! Hayat Işığı Cmg Chine Media Group Cctv, Srs Medya İle Türkiye’de Sarıkamış’tan Dünyaya Dr.Seyfettin Boğazlı Türkye’nin içinde olacağı savaşa hayır! Ötekileştirilen Erkekler Konya Kulu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Skandal Ölümsüzlük İsrafın enleri! Kalbimin Sesi Romanı Fenomen öğretmenler kimin umurunda? Sessiz Kahramanlar ALGI Bir Kurtuluşun Hikâyesi, Sonkale Haymana En Çok İsraf Ettiklerimiz Kitap Önerisi Hemşerim Başkente Ego Otobüsünde Dehşet! Eyvah yine riya ! Enkazın altında canlar ile birlikte insanlık da kaldı! Okumak Lazım Biz bir yerde hata ettik ama nerede? Bir Kitap Bin Umut Haymana Karası Doğu Ekspresi Sahipsiz Sokak Hayvanları Projesi Tuzlu Kahve Dünya Mitomanya Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Terör Akran Zorbalığı Büyük Tehlike Deizm Ankara, Haymana’da Kültür ve Sanat Ankara Mamak Misket Ortaokulunda Büyük Skandal! Seçime Yaklaşırken Ptt Kargoda Ulaşılmaz Oldu Öğretmenlerin Sınav Korkusu Ulaşılamazlık, Ulaşılamaz Belediyecilik Sonkale Haymana Seçime Doğru Makama Güç Verenler Narsistlerden Uzak Durun Ak partiye kurulmuş gizli tuzaklar! Memlekette gurbetçi olmak! Kurban Bayramı Cahillik Erken Seçime Doğru Satiş Pazarlama Yorgun Savaşçi En Çok Neyi İsraf Ediyoruz! Çocuk Gülerse Dünya Güler Nerede hata ettik! Şehrimizde Ramazan-I Şerif Hayvanları Görmezden Gelemeyiz Üslup çok önemli! Teşkilâtı Mahsusa Ve Mehmet Akif Ersoy Çiftçimiz Yardım Bekliyor İslamofobi Ve İnsanlığa Saldırılar Büyük ankara depremeine az mı kaldı! Yarım simit! Terör belası! Belediyeler ne iş yapar! Pot kırmak, kıyak çekmek’’ Kibirli Kaymakam Ve Kimsesiz Öğretmen İyilik Bulaştıralım Ciğerlerimiz Yanıyor! 5 Temmuz Şahitleri Çiftçi Zor Günler Geçiriyor!
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA