DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Aydın BENLİ
Aydın BENLİ
Giriş Tarihi : 15-05-2024 18:20

Sorulmaması Gereken O Soru!

Halk arasında tanışma esnasında birçok sorular sorulur bu soruların amacı karşınızda ki kişiyi tanımaktır. Nerelisin? Ne iş yapıyorsun? Sorusuna günde en az üç defa maruz alırız. Burada sorulmaması gereken o soru ne iş yapıyorsunuz? Bu soru tuzak sordur ve toplum da statü belirler.

        İnsanı Eşrefi Mahlûk yapan insani olguları ve merhametidir. Parası, makamı, dini, rengi dili insanda üstünlük sağlamaz en azından benim için böyle. Ne iş yapıyorsunuz? Temizlik işçisiyim, çobanım, öğretmenim gibi cevaplar bu soruyu soranın nazarında cevabı verenin statüsünü beliler. Gelişmiş ve çağdaş ülkelerde “Ne iş yapıyorsunuz” Sorusunun sorulması çok utanç vericidir ve sorulamaz. Türk vatandaşı her birey kanun ve anayasa ile eşit ve aynı haklara sahiptir. Anayasada aynı haklara sahip ve eşit isek bu ayrılık neden?

      Konuyu biraz daha açarsak toplumda statü oluşturan hükümetlerdir, nasıl mı? Her vatandaşın başına gelebilecek adli bir olayda memurlar farklı değerlendiriliyor, normal vatandaşlar farklı değerlendiriliyor. Geçenlerde İstanbul’da bir öğretmenimiz yabancı uyruklu öğrencisi tarafından öldürüldü bu menfur olayı kınıyorum. Bütün öğretmenler izinli yada izinsiz iş bırakma eylemi yaptı ve Bakan istifa sloganları attı. Birkaç gün sonra Sandıklıda Bir Çiftçi yanında çalıştırdığı yabancı uyruklu biri tarafından öldürüldü konuyla alakalı yayın yasakları geldi vs. Bu olayı yapanları da lanetliyor ve kınıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere dokunulmazlık getirmek için çalışmalar yapmaya başladı, Tarım Bakanlığı çiftçiler için bir çalışma bile yapmıyor. Sağlık çalışanları içinde böyle olmuştu Beyaz Kot durumu getirildi. Şimdi Milletvekilleri bile bu kadar ayrıcalık ve dokunulmazlığa sahip değilken bazı meslek gruplarının memurlarına dokunulmazlık verilmesi doğru bir şey mi? Çünkü çiftçiler, üreticiler gariban ve sahipsiz. Çitçiler üretip ekonomiye can verirken, çiftçinin ürettiği ürünler soframızı ve hayatımızı yani yaşam fonksiyonlarımızı etkilerken neden çiftçiler değersizleştirildi.  Bir torağın işlenmesi, tohumun toprakta hayat bulması, tabiat ananın doğurmasını sağlayan üreticiler neden bu tip ayrıcalıklarla korunmuyor?

     Neden askerlerimiz, polislerimiz ve özel güvenliklerimiz görevi başında öldürülürken, yaralanırken bu statüden onlarda yararlandırılmıyor?  Her mesleğin zor ve meşakkatli yanları vardır, asıl amaç halka hizmet etmektir. Halka hizmet edenler hizmet ettikleri halktan üstün olamaz olmamalı.

     Bir öğretmeni korumak istiyorsanız zorunlu eğitim, öğretimi liselerden kaldırın, isteyen liseyi okusun istemeyen zorla okula gelip öğretmenin başına sorun olmasın. Bu vesile ile çırak bulamayan meslekler çırak bulacaklardır.

    Bir sağlık çalışanını korumak istiyorsanız özel hastanedeki çalışan sağlıkçıların halka davrandığı gibi devlet hastanelerindeki sağlıkçıların halka davranmasını sağlayın, bir tane adli olay olmaz.

    Emeklileri açlık sınırının altında maaşa mahkûm etmek, işçi kısmını asgari ücrete bağımlı yapmak, çiftçileri ve üreticileri unutmak, esnafı ve zanaatkârı yok saymak sosyal devletçiliğe aykırıdır. Memura zam vermek, halktan ayıran dokunulmazlık bağlamında kanunlarla korumak toplumda kapanmayacak statü ayrımı oluşturur bu durumda sosyolojik yapıyı bozar toplum bozulur. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın. Allah’a ısmarladık hoşça kalın…

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Aydın BENLİ

Aydın BENLİ

DİĞER YAZILARI Mansur Yavaş’ı Başarıya Götüren Sır Erzurumlu Nafiz Kotan Kimdir? Su ve Gıda Savaşları Ölüyoruz ve Öleceğiz Ramazan Pişkin Hoca Öldürüldü Bu Sözlerim Sana Ben kitap okudum sen de oku! İnsan Olmak ALGI! Hayat Işığı Cmg Chine Media Group Cctv, Srs Medya İle Türkiye’de Sarıkamış’tan Dünyaya Dr.Seyfettin Boğazlı Türkye’nin içinde olacağı savaşa hayır! Ötekileştirilen Erkekler Konya Kulu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Skandal Ölümsüzlük İsrafın enleri! Kalbimin Sesi Romanı Fenomen öğretmenler kimin umurunda? Sessiz Kahramanlar ALGI Bir Kurtuluşun Hikâyesi, Sonkale Haymana En Çok İsraf Ettiklerimiz Kitap Önerisi Hemşerim Başkente Ego Otobüsünde Dehşet! Eyvah yine riya ! Enkazın altında canlar ile birlikte insanlık da kaldı! Okumak Lazım Biz bir yerde hata ettik ama nerede? Bir Kitap Bin Umut Haymana Karası Doğu Ekspresi Sahipsiz Sokak Hayvanları Projesi Tuzlu Kahve Dünya Mitomanya Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Terör Akran Zorbalığı Büyük Tehlike Deizm Ankara, Haymana’da Kültür ve Sanat Ankara Mamak Misket Ortaokulunda Büyük Skandal! Seçime Yaklaşırken Ptt Kargoda Ulaşılmaz Oldu Öğretmenlerin Sınav Korkusu Ulaşılamazlık, Ulaşılamaz Belediyecilik Sonkale Haymana Seçime Doğru Makama Güç Verenler Narsistlerden Uzak Durun Ak partiye kurulmuş gizli tuzaklar! Memlekette gurbetçi olmak! Kurban Bayramı Cahillik Erken Seçime Doğru Satiş Pazarlama Yorgun Savaşçi En Çok Neyi İsraf Ediyoruz! Çocuk Gülerse Dünya Güler Nerede hata ettik! Şehrimizde Ramazan-I Şerif Hayvanları Görmezden Gelemeyiz Üslup çok önemli! Teşkilâtı Mahsusa Ve Mehmet Akif Ersoy Çiftçimiz Yardım Bekliyor İslamofobi Ve İnsanlığa Saldırılar Büyük ankara depremeine az mı kaldı! Yarım simit! Terör belası! Belediyeler ne iş yapar! Pot kırmak, kıyak çekmek’’ Kibirli Kaymakam Ve Kimsesiz Öğretmen İyilik Bulaştıralım Ciğerlerimiz Yanıyor! 5 Temmuz Şahitleri Çiftçi Zor Günler Geçiriyor!
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA