DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Aydın BENLİ
Aydın BENLİ
Giriş Tarihi : 19-03-2024 12:46

Su ve Gıda Savaşları

Mevsim geçişlerinin değişkenliği, insanoğlunun yaşam alanını hunharca kullanması gibi nedenlerden dolayı yıllardır eski kışlar olmuyor. Eskiden hatırlarım yollar kapanır birkaç gün köylerden ilçeye ulaşım sağlanamazdı. Cadde ve sokak araları kar küreme araçlarınca günlerce temizlenemezdi. Bu duruma camlı büyük gökdelenlerinde etkisi var tabi ki, bu cam kaplama devasa binalar gölet etkisi yapıyor iklimi yumuşatıyor, nem olmadığı için yağışı da az alınca kuraklık etkisi yapıyor. Bu binalar çoğaldıkça karasal iklim, kurak iklime hızla dönüşecek.

Cam kaplama binalar yazın sıcaklığı da arttıracağı için şehirlerimiz nefes alınamaz hale gelecektir. Bu durum hayvan ve bitki çeşitliliğini de etkileyeceğinden iklimsel sistem değişe bilir. Küresel ısınma yoktur, bölgesel ısınma vardır. Bu ve bunun gibi etmenler ile bu yılda kurak gidecek gibi. Çiftçimizin ve üreticilerimizin yüzü gülmeyecek gibi. Doğru düzgün kar yağmaması kuraklığında habercisi.

Çiftçi ve üreticilerin girdi maliyetlerinin artması, ürünlerini gelir gider dengesine uygun satamamaları nedeni ile büyük sorunlar kapıda gibi. Çağın en büyük savaşlarından olacak gıda ve su savaşları da kapıda. Kuraklığa bağlı içme ve sulama sularının azalması, tarım ürünlerinin ve hayvancılığın azalması küresel güçleri su ve gıda tedarikine yöneltti. Yapay etler, yapay sebzeler gıda sektörüne girerken, algı yönetimi ve köylerden kentlere göç ile üretim azaldı. Yirmi yıllık bir gelecekte yapay ürünler tamamen sofralarımızda olacak gibi. Kırk yıllık bir gelecekte bu yapay gıdaların yerini kapsül gıdalar (Hap) alacak. Bu beslenme şekli insan bedeninde ve hayat uzunluğuna da etki edecek.

Bu anlattıklarım bilim kurgu filmlerinden bir sahne gibi algılansa da bu süreci yaşıyoruz,  önlem alınmazsa ileride de etkilerini daha yoğun yaşayacağız. Üreticilerimizin bilinçsiz kullandıkları gübre ve tarım ilaçlar da toprağın verimini düşürüyor. İthal yabancı tohumların bir kereye mahsus kullanılması gibi genetiği bozulmuş tarım ürünleri, insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkilerken, ata tohumunun da kullanılmasını bitirmek üzere.

Çiftçilerin ve hayvan üreticilerinin desteklenmesi, kentlerden köylere teşviklerle göç planı yapılması, ekilmeyen tarıma elverişli ne kadar arazi var ise tarıma açılması, hobi bahçeleri, tarım arazisine yapılan kentleşmelerin durdurulması, kent planlarında cam kaplama binaların yasaklanması gibi acil önlemlerin alınması hayati önem taşımaktadır. Ulu önderimiz boşuna demedi “Köylü Milletin efendisidir.”

Köylüye, çiftçiye sahip çıkılması gerekli. Bu gidişle torunlarımız dalından domates koparıp yiyemeyecek gibi. Allah’a ısmarladık Hoşça kalın.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Aydın BENLİ

Aydın BENLİ

DİĞER YAZILARI Erzurumlu Nafiz Kotan Kimdir? Ölüyoruz ve Öleceğiz Ramazan Pişkin Hoca Öldürüldü Bu Sözlerim Sana Ben kitap okudum sen de oku! İnsan Olmak ALGI! Hayat Işığı Cmg Chine Media Group Cctv, Srs Medya İle Türkiye’de Sarıkamış’tan Dünyaya Dr.Seyfettin Boğazlı Türkye’nin içinde olacağı savaşa hayır! Ötekileştirilen Erkekler Konya Kulu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Skandal Ölümsüzlük İsrafın enleri! Kalbimin Sesi Romanı Fenomen öğretmenler kimin umurunda? Sessiz Kahramanlar ALGI Bir Kurtuluşun Hikâyesi, Sonkale Haymana En Çok İsraf Ettiklerimiz Kitap Önerisi Hemşerim Başkente Ego Otobüsünde Dehşet! Eyvah yine riya ! Enkazın altında canlar ile birlikte insanlık da kaldı! Okumak Lazım Biz bir yerde hata ettik ama nerede? Bir Kitap Bin Umut Haymana Karası Doğu Ekspresi Sahipsiz Sokak Hayvanları Projesi Tuzlu Kahve Dünya Mitomanya Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Aşk Acısı Çekenler, Zeigarnik Etkisi Yaşıyor Olabilir Terör Akran Zorbalığı Büyük Tehlike Deizm Ankara, Haymana’da Kültür ve Sanat Ankara Mamak Misket Ortaokulunda Büyük Skandal! Seçime Yaklaşırken Ptt Kargoda Ulaşılmaz Oldu Öğretmenlerin Sınav Korkusu Ulaşılamazlık, Ulaşılamaz Belediyecilik Sonkale Haymana Seçime Doğru Makama Güç Verenler Narsistlerden Uzak Durun Ak partiye kurulmuş gizli tuzaklar! Memlekette gurbetçi olmak! Kurban Bayramı Cahillik Erken Seçime Doğru Satiş Pazarlama Yorgun Savaşçi En Çok Neyi İsraf Ediyoruz! Çocuk Gülerse Dünya Güler Nerede hata ettik! Şehrimizde Ramazan-I Şerif Hayvanları Görmezden Gelemeyiz Üslup çok önemli! Teşkilâtı Mahsusa Ve Mehmet Akif Ersoy Çiftçimiz Yardım Bekliyor İslamofobi Ve İnsanlığa Saldırılar Büyük ankara depremeine az mı kaldı! Yarım simit! Terör belası! Belediyeler ne iş yapar! Pot kırmak, kıyak çekmek’’ Kibirli Kaymakam Ve Kimsesiz Öğretmen İyilik Bulaştıralım Ciğerlerimiz Yanıyor! 5 Temmuz Şahitleri Çiftçi Zor Günler Geçiriyor!
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
Vlog Kamera Ürünleri
Vlog Kamera Ürünleri
ARŞİV ARAMA