DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Nihat Güç
Nihat Güç
Giriş Tarihi : 13-06-2024 13:41

Aman ha!

 

Her ayet canlıdır. Bilene…

Olayları resmeder. Anlayana…

Bulanıklığa yer vermeden olanı olduğu gibi resmeder. Görmek isteyene…

Tertemiz bir ayna misali. Okumasını ve yorumlamasını bilmek gerek. Aklı ve fikri yerinde olanlar için…

Hangi gün okursan oku o günü tarif eder.

Hangi mekanda okursan oku o mekana ait bilgiler sunar. Kimi ararsan ara onu tarif eder. Elinden tutar; düşmeni ve sekmeni engeller.

Yeter ki yanlı ve taraflı okuma. Yeter ki atlayarak, yeter ki saklayarak, yeter ki kayırarak, yeter ki bir gözünü kapatarak, yeter ki bir kulağını tıkayarak okuma. Yeter ki aklını ve fikrini kiraya verdikten sonra okuma…

Oku ve anla…

Oku ve yaşa…

Oku ve anlat…

Yeter ki ben bilmem; pirim, şeyim, üstadım, liderim bilir deme. Yeter ki bir yerlere takılı kalma. Yeter ki birilerine bağlanıp arkasında yürüme. Yeter ki insanların sözlerini Allah’ın sözlerinin yerine koyma. Yeter ki ayetlere bağlandığından daha fazla insanların sözlerine bağlanma.

Yeter ki… Anlamaya çalış. Yeter ki tutunmaya bak… Yeter ki anlamaya odaklan…

İster gündüz oku, ister gece oku. İster köyde oku ister şehrin göbeğinde oku. İster okulda ister mescidde oku. İster meclisin kürsüsünde ister mağaranın en kuytu yerinde oku. Yeter ki yol gösterici ve kurtarıcı olarak yanaş ayetlere. Yeter ki hüküm bildiren, karar veren, en doğruyu en güzeli gösteren yegane bir kitap olarak oku. Yeter ki yaratanın emirleri olarak oku. Yeter ki ilahi kelam olarak oku. Yeter ki ahirete götüren, ahirette mutluluğa erdiren, yeter ki cennetle şereflendirecek olan bir kitap olarak oku.

Yeter ki oku…

Okursan anlarsın… Anladıkça okumaya çalışırsın. Anlamadım diye sırt dönme. Ayetler sana sırt dönerse iflâhın kesilmiş olur.

Okursan ayetleri, sana en iyisini, en doğrusunu en güzelini dillendirir.

Okursan kim doğru, kim yanlış yavaş yavaş fısıldar kulağına.

Kalbini aç...

Fikrini aç...

Yüreğini aç...

Kulağını aç…

Gözünü aç…

İnan buna...

Sen dönersen ayetlere, yol ve yordam gösterir, ahlak ve adap öğretir, kural ve kaideler serer önüne. Seni sana bırakmaz.

Yeter ki ayet oku. Yeter ki okudukların ayet olsun.

Yeter ki kalbini açarak, yeter ki düşüncelerinin baş köşesine oturtarak oku. Yeter ki çokça oku.

Ayetler yalnız bırakmaz seni. Garip bırakmaz gariplerin ülkesinde. Tatlı su damlaları misali diline tat verir, doyurur aç kalan mideni.

Yürekleri serinletir, acıları tatlıya çevirir. Çöllerde rehber olur, vahaya çevirir yaşadığın yerleri. Elinden tutar insanın, sarp dağlarda yalnızlıktan kurtarır.

Aman ha! Yüreğin, terk edilmiş bir mezarlığa dönüşmüş kılma. Aman ha! Kur’an’dan uzak şekillenen bir cümleyi geveleyip durma. Aman ha! Seni evirip çeviren ayetlerden başka bir düşünceye kapılma.

Aman ha! Aman ha! Aman ha!

NELER SÖYLENDİ?
@
Nihat Güç

Nihat Güç

DİĞER YAZILARI Futbol En Büyük Afyondur 7 Ekim Geç Kalınmış Bir Tarihtir Kültürel Emperyalizm Suçun Şahsiliği Esastır Hz. Aişe (r.ah.)’nin Yaşı İsteyenin İnandığı Bir Sistemden İsteyenin İnkâr Ettiği Bir Sisteme Gazze Mektebi Bizleri Eğitmeye Devam Ediyor Arkası Gelmeyen Sorular Ah! Gazze ah! Serap Hakikat Değildir Hakikat Tektir, O Da Kur’an ve Sünnettir Doğruluk İspat Gerektirir Batı(L) Ülkeleri İman Hakikati Şehit Hasan Saklanan Filistin Okumaları Ne Dersiniz? Bitmeyen İmtihanımız Filistin Seçim Analizi Filistin Meselesinin Neresinde Duruyoruz Her İnsan Ölecek Yaştadır Gazze Mektebinin Bize Öğrettikleri -2- Gazze Mektebinin Bize Öğrettikleri Kime Göre Doğru, Kime Göre Yanlış Zaman Üstü Bir Zaman -6- Zaman Üstü Bir Zaman -5- Zaman Üstü Bir Zaman -4- Zaman Üstü Bir Zaman -3- Zaman Üstü Bir Zaman -2- Ramazan Hoca’nın Şehadeti Zaman Üstü Bir Zaman -1- Sorular Tek Bir Kitaptan Gelecek PUT -3- PUT -2- Put- 1- Vazgeçilmezler ve Dokunulmazlar Farklı Bir Bakış Açısı İle Filistin Evvet, oyun süperdi! Filistini Konuşmak -13- Filistin'i Konuşmak-12- Filistin'i Konuşmak -11- Filistini Konuşmak -10 Filistini Konuşmak -9- Filistin’i Konuşmak -7- Filistini Konuşmak -8- Filistin’i Konuşmak -6- Filistin’i Konuşmak- 5- Filistini Konuşmak-4- Filistini Konuşmak -3- Filistini Konuşmak -2- Filistin’i Konuşmak -1- İstişare Müminlerin Yapacakları, Yapmayacakları -3- Mü’minlerin Yapacakları, Yapmayacakları -2- Ne Yapalım, Ne Yapmayalım 1 Bizler, bizlere ait olacağız Bizler, bize ait işler yapacağız Kötü Kokan Bataklık Kurutulmadan Güzel Kokan Gül Yetişmez İbadetlerin alternatifi var mıdır! Tüm bunları namazın mı emrediyor? İnsanoğlu bu… Huyum batsın. Hz. Ömer mi Dediniz Kendimizi Unutmayalım! Nasıl Bir Doğru! Siz Ne Dersiniz, Bilmem Aynanın Karşısındayım
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA