DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Nihat Güç
Nihat Güç
Giriş Tarihi : 06-11-2023 15:02

Filistin’i Konuşmak- 5-

Maalesef;

Ortadoğu’da var olan tüm ordular kendi halklarını İsrail devletine ve onların işbirlikçilerine karşı korumak için kurulmuş ve kurgulanmış değildir. Yaşadıklarımız bunu teyit etmektedir. Böyle bir niyetleri de ne yazık ki yoktur. Bilakis Orta doğuda var olan tüm devletlerin orduları İsrail ve işbirlikçilerini Müslüman halklardan, Kur’an ahkamından korumak için kurulmuş ve kurgulanmışlardır. Yaptıkları her eylemin, maalesef Müslümanların önünü tıkamaya yönelik olduğunu görememek körlükten başka bir şey değildir.

Bu bölgede yaklaşık yüzyıldır laiklik adı altında, krallık adı altında, demokrasi adı altında, halkların kendi kendisini yönetmesi gibi Milliyetçilik akımları adı altında uygulanan plan ve projelerin tamamı buna yöneliktir.

Bu yüzden Türkiye’li kimi Müslüman;

“Ah şu Araplar var ya şu Araplar; Müslümanlara, Filistin'e, Filistin davasına, Kudüs’e nasıl da ihanet ettiler. Hiçbirinden bir çıt çıkmıyor. Suspus olmuşlar hepsi. Hiçbirisi İsrail’e müdahale etmiyor. Hiçbiri Filistinli Müslümanlardan yana bir tavır sergilemiyor. Hiçbiri AmeriKAN’a karşı bir tavır gösteremiyor." diyerek söylenip duruyorlar. Bu söylemleri dile getirenlerin bir yere kadar haklı olduklarını söyleyebiliriz. Ancak bu cümle baştan sona Kur’an’a zıt, İslam’la uyuşmayan, Müslüman’a yakışmayan, milliyetçilik ve ırkçılık kokan, Şeytan’ın telkin ettiği bir cümle.

Bu cümle ile Filistin, Kudüs ve Gazze meselesinin sanki sadece Araplara ait bir meseleymiş gibi anlatıyorlar. Bu cümleyle sanki sadece; “Arap olanlar kardeşlermiş” gibi bir durumu ifade ediyor. Bu cümle Ümmet anlayışına, kardeşlik hukukuna da ters bir cümle.

Bu, doğru ve yerinde yapılmış bir tespit değil.

Evet, Arapların Filistin meselesine yönelik yaptıkları bu vahamete, bu başını kuma gömme hadisesine ihanet demek doğru ve yerinde bir tespit. Ancak Arapların bu ihaneti Filistin konusunda dünya Müslümanlarını yani Arap olmayan bizleri temize çıkarmaya, aklamaya ve paklamaya, günahsızlığını ilan etmeye yeten bir çıkarım, Arap olmayanları melekleştirmeye götüren bir sebep değildir.

İslam’a göre sadece; “Araplar değil, tüm dünyalı Müslümanlar kardeştir.”

Bugün Araplar kendilerine düşen görevlerini yapmış, savaşarak İsrail'i, AmeriKAN'ı ve yandaşlarını bir kaşık suda boğmuş olsalardı bile, Türkiye'li Müslümanlar olarak bizler yine de mesul olurduk. 

Biz, bize düşeni yapmak zorundayız.

Yapmamız gerekenleri yapmadığımız vakit, kardeşlik hukukunun gereklerini yerine getirmediğimizden, bize ait olması gereken Kudüs'ü, bizim kardeşlerimiz olan Filistinlileri, Gazelileri savunmadığımızdan, öldürülen kadın ve çocuklar için seferber olmadığımızdan, atmamız gereken bir taşı dahi atmadığımızdan dolayı yine de hesaba çekilirdik.

Unutmayınız ki! Filistin, Gazze, İsrail, ABD ve Münafıklarla işbirliği yapma konusunda hesap kitap kaçınılmazdır. Kim yandaş, kim fondaş ortaya çıkmalı.

Yaptıklarımızın neye matuf olduğu da son derece önemlidir.

Müslümanların yaptıkları her iş, işlem ve eylemden sadece Müslümanlar karlı çıkmalı. Yapılanlardan gayr-ı Müslimlerin değirmenine su taşımak Müslümanlara ait bir durum değildir.

Müslümanların sergiledikleri eylemlerden, ortaya koydukları tavırlardan gayr-i İslami düzenler ve sistemler er ya da geç karlı çıkıyorsa durup düşünmek lazım. Hayata geçirilen, sosyal hayatta uygulanan tüm eylem, plan ve programlarımızı gözden geçirmek, yeniden düzenlemek gerek.

Attığımız taştan, atmayıp elimizde tuttuklarımızdan hesaba çekileceğiz. O halde atarsak da atmayarak bekliyor olsak da Müslümanlar kazançlı çıkmalı. Her iş ve işlemimiz bu yönde olmalı.

NELER SÖYLENDİ?
@
Nihat Güç

Nihat Güç

DİĞER YAZILARI Aman ha! Gazze Mektebi Bizleri Eğitmeye Devam Ediyor Arkası Gelmeyen Sorular Ah! Gazze ah! Serap Hakikat Değildir Hakikat Tektir, O Da Kur’an ve Sünnettir Doğruluk İspat Gerektirir Batı(L) Ülkeleri İman Hakikati Şehit Hasan Saklanan Filistin Okumaları Ne Dersiniz? Bitmeyen İmtihanımız Filistin Seçim Analizi Filistin Meselesinin Neresinde Duruyoruz Her İnsan Ölecek Yaştadır Gazze Mektebinin Bize Öğrettikleri -2- Gazze Mektebinin Bize Öğrettikleri Kime Göre Doğru, Kime Göre Yanlış Zaman Üstü Bir Zaman -6- Zaman Üstü Bir Zaman -5- Zaman Üstü Bir Zaman -4- Zaman Üstü Bir Zaman -3- Zaman Üstü Bir Zaman -2- Ramazan Hoca’nın Şehadeti Zaman Üstü Bir Zaman -1- Sorular Tek Bir Kitaptan Gelecek PUT -3- PUT -2- Put- 1- Vazgeçilmezler ve Dokunulmazlar Farklı Bir Bakış Açısı İle Filistin Evvet, oyun süperdi! Filistini Konuşmak -13- Filistin'i Konuşmak-12- Filistin'i Konuşmak -11- Filistini Konuşmak -10 Filistini Konuşmak -9- Filistin’i Konuşmak -7- Filistini Konuşmak -8- Filistin’i Konuşmak -6- Filistini Konuşmak-4- Filistini Konuşmak -3- Filistini Konuşmak -2- Filistin’i Konuşmak -1- İstişare Müminlerin Yapacakları, Yapmayacakları -3- Mü’minlerin Yapacakları, Yapmayacakları -2- Ne Yapalım, Ne Yapmayalım 1 Bizler, bizlere ait olacağız Bizler, bize ait işler yapacağız Kötü Kokan Bataklık Kurutulmadan Güzel Kokan Gül Yetişmez İbadetlerin alternatifi var mıdır! Tüm bunları namazın mı emrediyor? İnsanoğlu bu… Huyum batsın. Hz. Ömer mi Dediniz Kendimizi Unutmayalım! Nasıl Bir Doğru! Siz Ne Dersiniz, Bilmem Aynanın Karşısındayım
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA