DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Dursun Ali Tökel
Dursun Ali Tökel
Giriş Tarihi : 26-03-2016 12:49

Özgürlük Neyimizdir

Twitter’i, Facebook’u, diğer sosyal paylaşım sitelerini yasaklasakda mı saklasak, yasaklamasak da mı saklasak!

Artık haberleşme, muhabbetleşme, bilgi alışverişi sağlama aracı olmaktan çoktan çıkan ve milletleri birbirine düşürüp, devletleri paramparça eden bir güce kavuşan bu tür “ağlar” hangi muamele ile hayatımızın bir parçası haline gelmelidir?

Neden okuma ve yazma oranları bakımında Avrupa ülkelerinde sonuncu durumdayken; neden telefonla konuşma, çetleşme oranlarına bakıldığında Avrupa birincisiyiz?

Neden bütün dünyada twiter’ı kullanmada birinciyiz?

Neden bu kadar konuşuyoruz, neden konuştuğumuzun yüzde biri nispetinde okumuyoruz?

Neden hatıra, gezi, anı, günlük yazmada bu kadar cimriyken, sosyal paylaşım sitelerde en mahrem bilgilerimizi bile yazmaktan twitlemekten, facebooklamaktan, youtublamaktan zerre kadar çekinmiyoruz?

Nedir bizi bu kadar “sosyal ağlar”a esir eden?

Bastırılmış duygularımız mı? İçe dönük hayatımızı sosyal paylaşımlar sayesinde dışa dönük hale getirme imkânımız mı?

Birilerinin yüzüne karşı diyemediğimizi, arkasından söylemenin rahatlığı mı?

Dedikodu hevesi, gizli hayatları merak içgüdüsü, alınmamış, alınamamış intikamların alınma ihtimali, büyüklerin yanında konuşamama yasağını delme imkânı, bir türlü yaşanamayan bireysel özgürlüğü sosyal paylaşım sitelerinde avlama şansı mı?

Nedir bizi bu ağlarda çileden çıkaran ve kırmızı görmüş boğaya döndüren hal, haller?

Özgürlük merakı mı?

Öyleyse neyin özgürlüğü, kimin özgürlüğü?

 

Ekmek zehir olursa…

 

Hiç bir şey mutlak olarak kendisi kalamaz!

Zaruretler yasakları mubah kılar! Hiç bir şey ilânihaye kendisi o olduğu için hep o olarak değerlendirilemez.

Sosyal paylaşım sitelerini yasaklamak veya kısa süreliğine kapatmak özgürlük karşıtlığı mıdır?

İyi ama hangi özgürlüğün!

Nimet olan mı, kangren olan mı, zehir saçan mı?

 

Yıllar önce, bademcikleri hayli kötüleşmiş, bu yüzden adeta nefes alması imkânsız hale gelmiş bir arkadaşımızda doktora girmiştik.

Doktorların “bademciklerinin muhakkak alınması lazım”  dediği arkadaşımızın bazı tereddütleri vardı:

 Kimi diyordu ki “bademcikler süs olsun diye orada değildir. Vücuda giren mikroplar için bir süzgeç vazifesi görür. Eğer onları aldırırsan bedenini korumasız bırakmış olur, dolaysıyla sık sık hastalığa yakalanırsın!”

Kimi diyordu ki, “bademcikler, ses sistemimizin en temel unsurudur. Onları aldırırsan iki de bir sesin kısılır ve konuşamazsın.”

Kimi diyordu ki “bademcikleri aldıranlar sürekli balgam atarlar, olur olmaz yerde balgamın gelirse ne yapacaksın?”

Malum ya, bu durumda her vatandaş hekim oluverir, doğru-yanlış her kes ahkâm kesmeye bayılır.

Doktor, arkadaşımızı sabırla dinledi ve sözü şöyle bağladı:

“Herkes az çok doğru diyor. Hiç bir hekim çıkıp da ‘bademcikler gereksizdir, alınsa hiç bir mahsuru yoktur!’ demez, diyemez. Ama şu da bir gerçek ki bazı şeyler artık işiniz yapamaz hale gelmişse, artık nimet değil tamamen zehir saçmaya başlar. Mesela şu parmağınız kangren olsa, siz ‘parmak faydasız değildir, tabii ki onu kestirmem’ diyebilir misiniz? Dersiniz ama o zaman parmağı koruyayım derken bir müddet sonra kolunuzdan olursunuz. Bademciğiniz de böyle artık işini yapamaz hale gelmiş, şu an vücudunuz için bir zehir durumunda!”

O zehirle yaşamaya devam etmek, hayat değil ancak ölüm veya felaket sevgisi anlamına gelir.

Bademcik zehir değil, bademciğin o hali zehir!

Eski bir söz vardır: “Ölmek kötü değildir, kötü ölmek kötüdür” diye tıpkı bunun gibi.

Bademcik kötü değildir, kötü bademcik kötüdür.

Twiter, facebook kötü değildir; bıçak, kılıç, tabanca kötü değildir. Ama bunları bizim kullanmamız onu iyileştirir/kötüleştirir.

Bugün ülkemizde sosyal paylaşım sitelerinin yasaklanması, durdurulması üzerine kopan kıyamet aynen kadınlar hamamını izleyen erkekler kahvesindeki duruma benziyor:

 

Eğer izlediğimiz benim...

 

Şehirlerimizden birinde bir kahvede çıkan olaylar sonucu pek çok insan tutuklanarak karakola getirilmiş. Herkes tutuklarından birinden şikâyetçi.

Komiser ne olduğunu soruyor, anlatıyorlar:

Bir kadınlar hamamına gizli kamera konuyor ve kayıtlar kahvenin birince gizlice seyrediliyor. Seyirciler, kahvenin müdavimi erkekler.

Seyir sorunsuz bir şekilde devam ederken aniden arkalardan bir adam bağırıp çağırmaya, kahveciye tehditler savurmaya başlıyor.

Kimse ne olduğunu anlamıyor. Adamın sakinleştirmeye çalışıyorlar, fakat beyhude çaba. Adam daha da öfkeleniyor. Ve sağa sola saldırmaya, önüne kim gelirse yumruklamaya başlıyor.

Biraz sonra mesele anlaşılıyor. Meğer hamamdaki kadınlar biri de bağıran adamın karısıymış. 

 

Köpekler serbest, taşlar bağlı olursa…

 

Hazzını bütün erdemlerin ötesinde gören insan, kendi çıkarlarına dokunulduğunda nasıl da hayvanlaşır!

Bugün sosyal paylaşım sitelerini kendi mahremlerine tecavüz, haklarına ihlal, onur ve haysiyetlerine saldırı olduğu için kapatma, o kayıtları silme ihtarı verenleri özgürlük düşmanı olarak görenler, kendi özgürlüklerini başkalarının özgürlerinden üstün görürken hangi argümanlara sığınıyorlar?

Bana twiter’da akıl almaz iftiralar atan, hakaret eden, küfreden insanlardan benim şikâyetim “özgürlük karşıtlığı” oluyor da, onun küfür etme özgürlüğünü savunmak neye göre özgürlük savaşçılığı sayılıyor!

Nasrettin Hoca merhumun dediği gibi “bütün taşları bağlamışlar, köpekleri salmışlar” köpeğin özgülüğünü savunan benim kendimi savunmam içi ne yapmamı tavsiye ediyor, parçalanmamı mı?

Karısının bikinili fotoğraflarını yayınladığından twiter’ın kapanması için daha geçenlerde mahkemeye koşan adam, şimdi eline pankart almış sokak sokak gezerek “”twiter kapatılmaz!” diyor!

Kendi işlerine geldiği, kendi ihtiraslarına yaradığı, kendi dipsiz karınlarını doyurduğu müddetçe ekranlar açık kalsın, özgürlük budur!

Kendi çıkarlarına halel geldiği, kendi itibarları zedelendiği, zaten olmayan üç kuruşluk haysiyetlerine halel gelme ihtimalinin bile olduğu anlar da ekranlar tümüyle kapansın, özgürlük budur!

Bunların özgürlüğü, beyaz adamın özgürlüğüdür! Özgürlük beyaz bir kelimedir ve sadece onlara yakışır; karalara yakışmaz!

Özgürlük, modern insanın tabusudur!

Özgürlük, modern insanın tabutudur!

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Dursun Ali Tökel

Dursun Ali Tökel

DİĞER YAZILARI Cinnet Buğdayları Âlim Kime Derlermiş Cedel Ve Bedel Bana Geleneğini Söyle... Alâmet Kıyâmeti: Şeysiz Şeyler Üzerine Kimi Seçelim Samsun Büyüyor, Ya Kütüphanesi? Bu Kadar Aktörü Olan Eğitimden Ne Çıkar? Din Ne Kadar Umûrumuzda? Bu Hastalar Niçin Gülüyor Edilgenliğe Sığınma Yahut Sezai Karakoç Ne Diyor Ki Vefa Bayrağı Gri Alan Münafıkları Bir Süper İnsan Tasarımı Câmilerimiz Ve Kaybolan Rûhâniyetimiz Devletimiz “Akıl”Lanıyor Ben Kendimin Neyi Olurum Balık yemiyormuşuz, peki ama niçin? Tarikat, Cemaat Yoldur Varana da… Aldatanlar kimlerdendir İstemek Türkün Alfabe İle İmtihanı Âkıl Adam Kimdir? Açlıkla Doymak Bir sapma: Ölüm güzellemesi Mandelalar, Harunlar Hayatını Kaybetti De... Sizi Silkeleyenler Var Mı? Ezan deyip geçmeyelim! Bırak (ma) bu hayalleri, bana bir hayal kur! Eğitilmiş İnsan Kimdir? Öğrenci evleri de... TV'lerde Ne Konuşursak Doğru Olur Edepte fukarâ isek hakikate bigâne oluruz BİR UTOPYA: Birlik ve Beraberlik! Ramazan biraz da annedir Ayaklarımız Bize Neyi Hatırlatıyor İbadetin Nihayeti Ne İçindir? İlahi-Yat Gökten Kitaplar Kar Gibi Yağınca… 444 Bu anneler hangi yarışı kaybediyor? Görenedir Görene, Köre Nedir Köre Ne! DersHâne-TestHâne-TesellîHâne Anne-babalık çok mu kolay ki… Öte Dünya Fikri Gerekimizi anlayanlar var! Salâlar kimin için okunuyor/ Çanlar kimin için çalıyor Ruhlardaki Cömertlik Çocuklara sadece isim mi veriyoruz(3) Ahlâka İhtiyacı Olmayan Kim Gençleri Anlamak Meyve Adlarını Da Kaybetmişiz Körsel Vaazdan Görsel Vaaza Dördüncü kişi olmaktan nasıl kurtuluruz? Allah’ın Evleri İçin Layık Gördüğümüz Yerler… Kur’an da tercüme ediliyor da... Bana arşivini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim Güç" Kurdu "Öteki" Ağılına Girerse... Körsel Vaazdan Görsel Vaaza BU ANNELER HANGİ YARIŞI KAYBEDİYOR? ORDULU CANLI BOMBA (LAR) BİR İLACIMIZ BİLE YOKMUŞ! AÇLIK TOKLARDAN, YAZMAK BİLİNÇTEN İSTEMEK
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA