DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dursun Ali Tökel
Dursun Ali Tökel
Giriş Tarihi : 26-02-2016 12:50

Alâmet Kıyâmeti: Şeysiz Şeyler Üzerine

Bir şey kendisini oluşturan asli varlığından koparılırsa hâlâ o şey olmaya devam edebilir mi?

Modernizm demek, şeylerin asli şeylerini kaybedip, sahte şeylerle o şey olmaya devam ediyor olması mı demek?

Sözler biraz kapalı gelebilir. Kastettiğimiz şudur:

Sütsüz yoğurt yapıyorlar, kaymak diye aldığınız şey margarin çıkıyor; enfes bir tatlı yiyoruz, biz öyle zannediyormuşuz, meğerse şekersiz tatlı yapmışlar.

Okullar kurmuşlar; içinde eğitim hariç her şey var; dershaneler kurmuşlar içinde ders hariç ne arasan mevcut!

Mabede gidiyorsunuz içinde her şey o kadar “şey” ki, sadece ibadet yok, ibadeti unutmuşlar!

Evler kurmuşlar, her şeyi o kadar mükemmel ki gözleriniz kamaşıyor debdebeden, fakat onu “yuva” olmasını çalmışlar.

Evlilikler kurmuşlar, evliliği “ev”e bağlamışlar; eşyâyı yuvanın hakikati saymışlar; anlaşmayla mal bildirimleri tesis etmişler; fakat sevgiyi ve fedakârlığı ahmaklığa bağlamışlar!

Adaletsiz barış, gönülsüz bağış, silahsız savaşlar kurmuşlar; sizden sadece bunların o “şey”siz de olabileceğini kabul etmenizi istiyorlar; yani diyorlar ki, uykusuz uyuyun, yemeden doyun, okumadan âlim olun!

Şiirsiz şiirler yazmışlar; her şey var içinde de şiiri bulamıyorsunuz.

Sorunca da çağın “şeylerin şeylerinden ayrıldığı” çağ olduğunu söylüyorlar! Sessiz saz yapmışlar yani, sözsüz şarkılarla dünyayı kurtarıyorlar!

Muhammetsiz ezanlar, abdestsiz namazlar, yeyip içmeli oruç, Mekke’ye uğramadan haclar kurmuşlar; sorunca “dinde de reform gerek” diyorlar.

“Reforma önce kendinden başlasan!” deyince de “birey reformu yaptık, ötesi kulluğa girer, bu da modern insanı bozar!” diyorlar!

Yani bi’ kendilerinin yok! Onlar hariç her şeyin, herkesin reforma ihtiyacı var.

Babasız evlatlar, anasız diller, kocasız karılar, karısız kocalar, evlatsız yuvalar dikmişler. Kapıları açmış, gönülleri kapamış, makyajları tazelemiş, gülüşleri dondurmuşlar!

Yemeksiz sofralar düzmüşler; her şey o kadar al benili ki, oturmadan bakmaya, dokunmadan yemeye, koklamadan seyretmeye, doymadan bakıp geçmeye ayarlamışlar!

Çiçekler dikmişler, rengârenk; koklamayın, dokunmayın sadece bakın, gönül değil, bakış alın! Uzatın kalbi kırığa, kalbini değil nazarını alın!

Öyle ayarlamışlar ki; ne halt yersen ye, elinde bir kuru çiçekle gel, bağışlandın gitti!

Sporu futbola, adaleti yasaya, eğitimi teste, yemeği tosta, okumayı sütuna, aşkı erosa, dini “kalbime bak!a fitlemişler!

Zikirsiz tarikat, fikirsiz cemaat, kurbansız hakikat, ihanete hoş görülü sadakat, tövbeye kapalı kabahatlerle bir âlem kurgulamışlar; kurgularını hakikat tozuna bulamış, pazar pazar dolaşmaya çıkmışlar.

Halka açık istihbarat, kamuya kapalı itaat, düşmana sunulu sadakat, dosta çevrili kabahat ayarlamışlar.

Öyle bir ayar ki, surette her biri dostane, amma sîrette dere kıyısında su içen ürkek ceylan üzerine onlarca kurdun gölgesini salmışlar!

Şeyleri asli şeylerinden koparıp, onu o şey olarak pazarlama devam edenler, var edişini bozdukları için O’na savaş açtıklarını, kendi şeyliklerini de kaybettiklerini hiiiiç fark etmezler!

Birilerinin kıyametini koparalım derken kendi kıyametleri kopar da ruhları bile duymaz!

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Dursun Ali Tökel

Dursun Ali Tökel

DİĞER YAZILARI Cinnet Buğdayları Âlim Kime Derlermiş Cedel Ve Bedel Bana Geleneğini Söyle... Özgürlük Neyimizdir Kimi Seçelim Samsun Büyüyor, Ya Kütüphanesi? Bu Kadar Aktörü Olan Eğitimden Ne Çıkar? Din Ne Kadar Umûrumuzda? Bu Hastalar Niçin Gülüyor Edilgenliğe Sığınma Yahut Sezai Karakoç Ne Diyor Ki Vefa Bayrağı Gri Alan Münafıkları Bir Süper İnsan Tasarımı Câmilerimiz Ve Kaybolan Rûhâniyetimiz Devletimiz “Akıl”Lanıyor Ben Kendimin Neyi Olurum Balık yemiyormuşuz, peki ama niçin? Tarikat, Cemaat Yoldur Varana da… Aldatanlar kimlerdendir İstemek Türkün Alfabe İle İmtihanı Âkıl Adam Kimdir? Açlıkla Doymak Bir sapma: Ölüm güzellemesi Mandelalar, Harunlar Hayatını Kaybetti De... Sizi Silkeleyenler Var Mı? Ezan deyip geçmeyelim! Bırak (ma) bu hayalleri, bana bir hayal kur! Eğitilmiş İnsan Kimdir? Öğrenci evleri de... TV'lerde Ne Konuşursak Doğru Olur Edepte fukarâ isek hakikate bigâne oluruz BİR UTOPYA: Birlik ve Beraberlik! Ramazan biraz da annedir Ayaklarımız Bize Neyi Hatırlatıyor İbadetin Nihayeti Ne İçindir? İlahi-Yat Gökten Kitaplar Kar Gibi Yağınca… 444 Bu anneler hangi yarışı kaybediyor? Görenedir Görene, Köre Nedir Köre Ne! DersHâne-TestHâne-TesellîHâne Anne-babalık çok mu kolay ki… Öte Dünya Fikri Gerekimizi anlayanlar var! Salâlar kimin için okunuyor/ Çanlar kimin için çalıyor Ruhlardaki Cömertlik Çocuklara sadece isim mi veriyoruz(3) Ahlâka İhtiyacı Olmayan Kim Gençleri Anlamak Meyve Adlarını Da Kaybetmişiz Körsel Vaazdan Görsel Vaaza Dördüncü kişi olmaktan nasıl kurtuluruz? Allah’ın Evleri İçin Layık Gördüğümüz Yerler… Kur’an da tercüme ediliyor da... Bana arşivini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim Güç" Kurdu "Öteki" Ağılına Girerse... Körsel Vaazdan Görsel Vaaza BU ANNELER HANGİ YARIŞI KAYBEDİYOR? ORDULU CANLI BOMBA (LAR) BİR İLACIMIZ BİLE YOKMUŞ! AÇLIK TOKLARDAN, YAZMAK BİLİNÇTEN İSTEMEK
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA