DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dursun Ali Tökel
Dursun Ali Tökel
Giriş Tarihi : 19-03-2016 12:53

Bana Geleneğini Söyle...

Japonya'da, baharın gelişini müjdeleyen 1260 yıllık Ateş Festivali kutlanmış.

Yani Milattan sonra 754 yılından kalma ve her yıl tekrarlanan bir gelenek.

Kutlamalar büyük bir görkemle kutlanmış olmalı ki bütün dünyada haber olmuş.

M.S 754 demek bizim tarihimizde Orhon Türklerinin daha Köktürk anıtlarını (Kül Tigin 732, Bilge Kaan 735) yeni dikmiş olması demek.

İmam-ı Azam'ın  55. yaşı demek (ölümü 767).

Bir devlette, bir milletteki sürekliliğe, geleneğin gücüne, bu gücün o millete verdiği öz güven ve dayanıklılığa bakar mısınız!

1260 yıldır aynı geleneği yaşatan bir milletin tarihten aldığı o muazzam güç, o milleti yıkılmaz yapmaz mı?

Şimdi söyle misiniz bizim kutladığımız en eski adet, gelenek nedir ve kaç yıllıktır?

Sayılmayacaklar...

Daha düne kadar inkar ettiğimiz, ama baktık olmayacak yeni yeni kutlamaya başladığımız Nevruz'u saymayalım!

"Bir pagan adeti" deyip küçümsediğimiz, Anadolu'nun belli bölgeletinde halkın kendi çabası ile kutlamaya çalıştığı, devletimizin pek de "ip"lemediği Hıdırellezi de hesaba katmayalım.

Kurban ve Ramazan bayramlarının dini zorunluluğu olmasa, hatra deri meselesi ve turistik hareketlilik kısmı görülmese devletlülerin pek de teşrik-i mesaisi olmadığı dini bayramları bir yana koyalım!

Öyleleri var ki bu ülkede, birisine inadına "hayvan katliamı", diğerine "şeker bayramı" demekten inadına vaz geçmiyor.

Yeni Türk devletinde böylesi "dinsel" bayramların olmaması için bile çok uğraştılar.

 

Süreklilik

 

Japonlar 1260 yıldır aynı geleneği kutladığına göre, tarihi olarak pek çok devletler, imparatorluklar, hanedanlar değiştirseler bile, devletin sürekliliğinde bir sorun yok demektir.

Bir de bize bakalım:

1260 yıl önce Göktürk Devletimiz yeni yıkılmıştı, 745'de Uygurlar bu devleti ortadan kaldırdı; sonra Uygur devletini kurduk, sonra onu yıkıp Karahanlıları, sonra Gaznelileri, sonra Selçukluları, sonra Osmanlıları, sonra Cumhuriyeti kurduk.

Arada kurulup yıkılan küçük devletleri de sayarsak sayısız devlet, sayısız coğrafyada kurulup yıkılmış!

Bütün bunlardan, şu anki TC devletimizde bize kalan, hala kutladığımız hangi gelenek vardır?

Göktürklerden, Uygurlardan kalmadı şart değil, Müslüman Karahanlılardan, Selçuklulardan, Osmanlılardan...

Daha basitçe söyleyelim, devlet erkanımızla kutladığımız en eski gelenek 23 Nisan egemenlik ve çocuk bayramı, yani 94 yıllık.

Ama Türk devleti olarak yaşımız sorulduğunda veya Cumhurbaşkanlığı Forsundaki Yıldızlara baktığımızda vereceğimiz cevap en az 2500 yıllık!

"En az 2500 yıldır devletiz" diyoruz; hadi Yahya Kemal gibi tarihimizi Malazgirt'le başlatalım, 1000 yıllık,  amma kutladığımız en eski bayram 94 yıllık!

Bu zıtlık nası izah edilir, bir cevabı olan var mı?

Devlet ve Gelenek

Bütün milletler, devletler kendilerini tarihen daha da gerilere götürecek delillerin peşindedir, çünkü bu devleti daha da meşru, daha güçlü kılar ve millete daha büyük bir güven verir.

Üç yıl önce (Kasım 2011) Cumhurbaşkanımız İngiltere'ye gitmişti de orada Kraliçe'nin kendisini karşılama törenleri karşısında şaşkınlığını gizleyememişti.

Ülkemize döndüğü zaman "ülkemizdeki karşılama tören ve biçimlerini bir gözden geçirmemiz gerekir" demişti.

Çünkü Kraliçe, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ü 775 odalı Buckingham sarayında, tam da o devrin kraliçesinin bundan 147 yıl önce Sultan Abdülaziz'i ağırladığı salonda ağırladı.

Semboller, sayılar, geleneklerin tarihi derinliği, mekanlar, bu mekanların düzenlenişi sizi ezer.

Devlet biraz da bu demektir: Muhataba derinliğinizi, gücünüzü, kadim oluşunuzu, zenginliğinizi hissettirme, devlet kurma, yönetme, yaşatma dehanızı belletme demektir...

Devam eden...

Devam etmeyenleri söyledik, etmesi gerekenlerden (bizce) bahsettik.

Peki devam eden hiç bir şey yok mu diye sorulabilir. Olmaz mı!?

Bundan yaklaşık bin yıl evvel  saray entrikaları ve iktidar hırsıyla Alaaaddin Keykubat'ın ölümü sonrasında, İbni Bibi'nin Anadolu'nun içinde bulunduğu durum için söylediği hal birileri tarafından bugün de aynen devam ettirilmek isteniyor:

  " Rum (Anadolu) memleketi ahvali karışıklık içinde kaldı. Garipler yuvası ve yoksullar sığmağı olan bu güzel yurtta bin türlü dertler ve mihnetler içinde tatlı bir nefes almak nasip olmadı." 

NELER SÖYLENDİ?
@
Dursun Ali Tökel

Dursun Ali Tökel

DİĞER YAZILARI Cinnet Buğdayları Âlim Kime Derlermiş Cedel Ve Bedel Alâmet Kıyâmeti: Şeysiz Şeyler Üzerine Özgürlük Neyimizdir Kimi Seçelim Samsun Büyüyor, Ya Kütüphanesi? Bu Kadar Aktörü Olan Eğitimden Ne Çıkar? Din Ne Kadar Umûrumuzda? Bu Hastalar Niçin Gülüyor Edilgenliğe Sığınma Yahut Sezai Karakoç Ne Diyor Ki Vefa Bayrağı Gri Alan Münafıkları Bir Süper İnsan Tasarımı Câmilerimiz Ve Kaybolan Rûhâniyetimiz Devletimiz “Akıl”Lanıyor Ben Kendimin Neyi Olurum Balık yemiyormuşuz, peki ama niçin? Tarikat, Cemaat Yoldur Varana da… Aldatanlar kimlerdendir İstemek Türkün Alfabe İle İmtihanı Âkıl Adam Kimdir? Açlıkla Doymak Bir sapma: Ölüm güzellemesi Mandelalar, Harunlar Hayatını Kaybetti De... Sizi Silkeleyenler Var Mı? Ezan deyip geçmeyelim! Bırak (ma) bu hayalleri, bana bir hayal kur! Eğitilmiş İnsan Kimdir? Öğrenci evleri de... TV'lerde Ne Konuşursak Doğru Olur Edepte fukarâ isek hakikate bigâne oluruz BİR UTOPYA: Birlik ve Beraberlik! Ramazan biraz da annedir Ayaklarımız Bize Neyi Hatırlatıyor İbadetin Nihayeti Ne İçindir? İlahi-Yat Gökten Kitaplar Kar Gibi Yağınca… 444 Bu anneler hangi yarışı kaybediyor? Görenedir Görene, Köre Nedir Köre Ne! DersHâne-TestHâne-TesellîHâne Anne-babalık çok mu kolay ki… Öte Dünya Fikri Gerekimizi anlayanlar var! Salâlar kimin için okunuyor/ Çanlar kimin için çalıyor Ruhlardaki Cömertlik Çocuklara sadece isim mi veriyoruz(3) Ahlâka İhtiyacı Olmayan Kim Gençleri Anlamak Meyve Adlarını Da Kaybetmişiz Körsel Vaazdan Görsel Vaaza Dördüncü kişi olmaktan nasıl kurtuluruz? Allah’ın Evleri İçin Layık Gördüğümüz Yerler… Kur’an da tercüme ediliyor da... Bana arşivini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim Güç" Kurdu "Öteki" Ağılına Girerse... Körsel Vaazdan Görsel Vaaza BU ANNELER HANGİ YARIŞI KAYBEDİYOR? ORDULU CANLI BOMBA (LAR) BİR İLACIMIZ BİLE YOKMUŞ! AÇLIK TOKLARDAN, YAZMAK BİLİNÇTEN İSTEMEK
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA