Atakum Anadolu İHL Tübitak Bölge Yarışmasına Hak Kazandı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Atakum Anadolu İHL Tübitak Bölge Yarışmasına Hak Kazandı!
22.03.2021 07:10:46

 

Atakum Anadolu İHL Tübitak Bölge Yarışmasına Hak Kazandı!

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi, TÜBİTAK tarafından bu yıl 52'incisi düzenlenen yarışmada büyük başarı kazanarak 2 projeyle bölge finaline katılmaya hak kazandı.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmasında, Atakum Anadolu İHL psikoloji ve fizik alanında 2 başarılı proje ile okulumuzu temsil edecek.  Psikoloji alanında, Meslek Dersi Öğretmeni Ülkü Dal'ın danışmanlık yaptığı "Uzaktan Eğitim Yakından Korkular" isimli proje, Atakum Anadolu İHL 9.sınıf öğrencileri Meryem Dülger ve Feyza Görmüş tarafından hazırlandı. Proje, bağımlılık ve bağımlılık ile mücadele tematik alanında hazırlanmış olup sosyal medya bağımlılığı ile yeni nesil korkuları konu edinmektedir.

Fizik Öğretmeni Deniz Üstünçelik'in danışmanlık yaptığı, 11. Sınıf öğrencileri İclal Şeker ve Safa Merve Zehiroğlu tarafından hazırlanan "Kenevirden Kompozit Malzeme Üretme (Cannabis Sativa Takviyeli Biyokompozit)" projesinde ise; bir rüzgâr türbininin maliyetinin yüksek enerji eldesi yapanlar bazında pahalı olduğu gözlemlenmiştir. Bu çıkış noktasıyla birlikte yüksek enerji eldesi ve düşük maliyet yapısını bir üründe harmanlayabilmek adına ağırlığın büyük bir kısmını oluşturan türbin kanatları kaplama maddesi üzerine odaklanılmıştır.   Halihazırda kullanılan kompozit takviye malzemelerine alternatif olabilecek bir madde taranırken Cannabis Sativa bitkisinin teknik ve biyolojik anlamda birçok materyalden üstün ve düşük maliyetli olduğu saptanmıştır. Yüksek mukavemet,sertlik ve hafiflik gibi birçok özelliğiyle takviye malzemesi olarak kullanılması durumunda daha fazla rüzgâr yakalayabileceği ve düşük maliyetiyle yenilenebilir enerji kaynağı kullanımını arttırabileceğinde karar kılınmıştır.

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Fatma Akyol, “Öğrencilerimiz okulumuzu ve ilimizi bölgede temsil etmeye hak kazandılar. Bize yaşattıkları gurur ve mutluluk için, danışman öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen ve her yıl 12 farklı alanda binlerce projenin katıldığı TÜBİTAK 2204-A yarışması bölge finali 25-26 Mart'ta Online olarak yapılacaktır.

TÜBİTAK Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Atakum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER