Atakum Belediyesi’ni Nasıl Dolandırıyorlar!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Atakum Belediyesi’ni Nasıl Dolandırıyorlar!
07.03.2022 11:17:11

 

Atakum Belediyesi’ni Nasıl Dolandırıyorlar!

Atakum Belediyesi’nde Hamam tellağı, darbukatör, garson ve işçiler dolandırıcılık için nasıl kullanıldı?

Atakum Sanat Kültür Tur.Yön.Org.Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti., ve/ veya  Atakum Personel Hizmetleri San.ve Tic.Ltd.Şti.ve/veya Oğuz Kahraman ve/veya Ali Enlioğlu; Atakum Belediyesine kiraladığı ve/veya kiralanmış olarak gösterdiği araçlar ve bu araçlara ait aslında olmayan EHLİYETSİZ HAYELET ŞOFÖRLER nedeniyle araç kira bedeli ve şoförlük hizmet bedeli olarak haksız kazanç elde edecek şekilde hileli iş ve eylemler yaptı.

Menfaat birliği içinde olan kişiler ile birlikte organize şekilde dolandırıcılık, nüfus ticareti, irtikap, resmi evrakta sahtecilik ve tespit edilecek diğer suçlarını işlemiş oldukları yönündeki ihbardır.

ATAKUM SANAT KÜLTÜR TUR. YÖN. ORG. GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.:

30/04/2019 tarih ve 9819 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinin 643-645. sayfalarında beyan edilen şirket kuruluş ilanında açıkça görüleceği üzere, Atakum Sanat Kültür %100 sahibi ve terk ortağı BERK ALTUNKILIÇ olarak 25 bin TL sermaye ile kurulmuştur.

Kurucu, Berk Altunkılıç, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin yeğeni dir.

09/05/2019 tarih ve 9825 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinin 622 - 623. sayfalarında beyan edilen şirketin pay devri ilanında açıkça görüleceği üzere, Berk Altunkılıç, Samsun 1.Noterinin 30/04/2019 tarih ve 12688 yevmiye no.lu sözleşmesi ile Atakum Sanat Kültür ün tüm hisselerini ATAKUM BELEDİYESİ ne HİBE yoluyla devir ve temlik etmiş olup, şirket müdürü olarak 31571269510 t.c.no.lu ERKAN SAĞLIK ve 38720031622 t.c.no.lu CEMİL DEVECİ atanmış ve halen aynı görevi devam ettirmektedir.

ARAÇ KİRALAMA İHALE ŞARTNAMELERİ ADRESE TESLİM NİTELİKTEDİR

Atakum Sanat Kültür; Atakum Belediyesine 26/09/2019 tarihinden bu yana çeşitli araç kiralama işlerini yapmıştır. 2019/47859 İKN ihale süreci incelendiğinde, ihale öncesinde işin kime verileceği önceden bellidir. Pazarlık usulü ile doğrudan Atakum Sanat Kültür firmasına verilmiştir. İhale süreçleri, işi kılıfına uydurmak için yapılmıştır.

Yapılan bütün araç kiralama ihalelerin ortak özelliği, pazarlık usulü ile doğrudan istenilen firmaya verilmesi veya başka firmanın ihaleye katılımını imkansız hale getirmek üzere hazırlanmış özel şartnameler ile ihalenin yapılması şeklindedir.  

İHALE ŞARTNAMELERİ ADRESE TESLİM NİTELİKTE DİZAYN EDİLMİŞTİR.

Zorlaştırıcı şartname ile ihale edilen araç kiralama ihalesine örnek vermek gerekirse; Atakum Sanat Kültür firması, 22/11/2019 tarihinde 2019/533848 ikn.no.lu açık araç hizmet alımı işini almıştır.

Bu ihalenin idari şartnamesi incelendiğinde, şartların özellikle zorlaştırıldığı ve rekabetin engellendiği açıkça görülmektedir. Şartnamede özetle;

b) Miktarı ve türü:

16 ADET ŞOFÖRLÜ ARAÇ KİRALAMA ( BİNEK ARAÇ 9 Adet ,ÇİFT KABİN TRANSİT KAMYONET 3 Adet , TEK KABİN PİCK UP 4X2 2 Adet Kamyonet, MİNİBÜS 2 Adet ) olduğu görülmektedir. 7 ay gibi çok kısa süreli ve şoförlü 16 adet bu nitelikte aracın kiralama işleminin yapılması hayatın olağan akışına uymaz. Sürenin kısa tutulması ve üzerine şoför talep edilmesi başka firmanın ihaleye katılmasını engellemek amacı taşımakta ve ihalenin kimin alacağı önceden bilindiği halde, resmi sürecin zorunlu olarak işletilmesinden ibarettir.

ŞOFÖRLÜ KİRALAMANIN AMAÇLARI

İhale şartnamesinde araçlar üzerinde şoför çalıştırılmasının talep edilmesindeki amaçlardan biri rakip firmaların kısa süreli şoför bulma imkanının olmaması, ihalede istenilen şartların eksiksiz yerine getirilmesi halinde ise maliyetin yükselecek olmasından dolayı bşşka firmanın rekabet etmesinin mümkün olmayacağının bilinmesidir.

Şoförlü talep edilmesinin arkasındaki diğer ve asıl amaç ise; Atakum Kültür Sanat firmasının şoför olarak gösterip bedelini tahsil ettiği kişilerin aslında hiç birinin şoför olarak çalıştırılmamasına (hayalet şoförler) rağmen, şoförlük bedelinin tahsil edilmesi ve ortaya çıkan haksız bu kazancın suça karışanlar arasında paylaşılabilir olmasıdır. 

İhaleyi alan ve ihaleyi veren arasında menfaat birlikteliği dikkate alınmalıdır.

Bu iddianın ispatı ise; 04/06/2020 tarihinde Kilitli Taş Parke tesislerinde makine içine sıkışarak vefat eden İlhan Kılıç’ın Samsun CBS 2020/13996 ve 2020/7814 soruşturma no.lu dosyaları ile SGK Başmüfettişi Tahsin Köse tarafından hazırlanan İnceleme Raporunda tüm detayları ile görülmektedir. 

ARAÇ KİRALAMA İHALELERİ VE DETAYLARI

Atakum Belediyesi, aşağıda belirtilen tarih ve miktarlarda olmak üzere toplam 4.226.979 TL benzer araç kiralama sözleşmesi imzalamıştır.

 HAYALET ŞOFÖRLER NASIL KİRALANMIŞTIR.

Atakum Belediyesine hayalet şoför ve araçların kiralanarak haksız kazanç sağlanarak dolandırılmış olabileceği ihbarı aşağıda açıklanacak belgeler üzerinden dikkate alınmalıdır.

Cumhuriyet Savcılığının yapacağı inceleme sonucunda Atakum Belediyesinin nitelikli şekilde dolandırıldığı, organize şekilde yapılan eylemler sonucunda ortaya çıkan suç gelirinin menfaat birliği yapanlar arasında paylaşılmış olabileceği detaylarıyla tespit edilecektir.

Şoförlerin hayalet olduğunun net olarak görüleceği 2020/40543 ihale kayıt no.lu iş için, Atakum Kültür Sanat firması 10/03/2020 tarihinde 21 adet şoförlü araç kiralama sözleşmesini imzalamıştır.

Kayıtlar ekap.kik.gov.tr den alınmıştır.

İhale şartnamesinde ekte görülen detaylar ve bu araçların üzerinde çalıştırılmak üzere 120 gün süreli 21 şoför talep edilmektedir.

2020/40543 no.lu Araç Kiralama işinde şoför olarak 21 kişi asgari ücretin %50 fazlası maaş ile Atakum Belediyesinde çalışacaktır.

Hayalet şoförler üzerinden Atakum Belediyesinin dolandırıldığı iddiası ise bundan sonra yapılan işlemlerde görülmektedir.

İhalenin ekli hak ediş belgesine bakıldığında, Atakum Belediyesi araç kiralama işini alan Atakum Sanat Kültür firmasının şoför listesi görülmektedir.

Bu listede Atakum Sanat Kültür firmasının işlettiği kilitli taş parke tesislerinde çalışırken 04/06/2020 tarihinde pres makine içinde sıkışarak iş kazasında vefat eden İlhan Kılıç, bu kaza nedeniyle taksirle ölüme sebep olmaktan 3 yıl 4 ay hapis cezası alan temizlik işçisi Recep İnce, harç mikseri operatörü Gökhan Özçekiç, düğün salonunda müzisyen olarak çalışan Hakan Saral ve Halit Öztekin, hamamda tellak olarak çalışan Hamit Günaydın, beden işçileri Metin Öztürk, Mustafa Agce, Murat Çuğaltan, taş parke bağlama işçisi Seyfullah Balkır, taş parke satış sorumlusu Süleyman Mert gibi kişilerin, sanki Atakum Belediyesine kiralanmış 21 araç üzerinde çalışan şoförler olduğu ve bu nedenle Atakum Belediyesinden şoförlük bedellerinin Atakum Sanat Kültür tarafından tahsil edildiği görülmektedir.

Şoför olarak parası tahsil edilen 21 kişiden hiçbiri, tek bir gün bile şoförlük yapmadığı gibi İlhan Kılıç ve Recep İnce’nin ehliyeti yoktur. 

İlhan Kılıç, 24/12/2014 başlamak üzere 04/06/2020 tarihinde operatörü olduğu pres makinasına sıkışarak vefat ettiği güne kadar kilitli taş parke tesislerinde pres makinası operatörü, beden işçisi olarak çalışmıştır.

EHLİYETİ OLMAYAN KİŞİLER MAKAM ŞOFÖRÜ YAPILMIŞTIR.

 -Pres makinası operatörü olan İlhan Kılıç, pres makinesi içinde sıkışması sonucu iş kazasında vefat ettiği gün, Atakum Belediyesine kiralanan araç üzerinde şoför olarak görülmekte ve 2020/40543 no.lu ihale kapsamında şoförlük bedelinin Atakum Sanat Kültür firması tarafından defalarca tahsil edilmiş olduğu hak ediş belgelerinde görülmektedir.

-İlhan Kılıç’ın ehliyeti yoktur. Ehliyeti olmayan birinin makam şoförü olması mümkün olamayacağından eylemin nitelikli dolandırıcılık olacağı değerlendirilmelidir.

İlhan Kılıç’ın 04/06/2020 tarihinde yaşanan iş kazası ile vefatından sonra, aşağıda belirtilen mahkemelerde dosyalar görülmüş ve karara bağlanmıştır.

 

T.C.SAMSUN 5. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ

DOSYA NO                   : 2020/971 Esas,

KARAR NO                   : 2020/849 Karar,

C.SAVCILIĞI ESAS NO  : 2020/7814

 

T.C.SAMSUN 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ,

ESAS NO                       :2021/3

KARAR NO                   : 2021/117

C.SAV. ESAS NO           : 2020/7814

Karar metinlerinde görüleceği üzere, İlhan Kılıç bütün çalışma süresi boyunca ‘’beden işçisi ve İş makinası Operatörü’’ olarak çalışmıştır.

Maktul İlhan Kılıç’ın, Atakum Sanat Kültür firması tarafından alınan 2020/40543 İ.K.N.no.lu şoförlü araç kiralama işi alınıncaya kadar aynı firmada 9622.02 Genel Beden İşçisi meslek kodu ile çalışırken,

2020/40543 no.lu ihale hizmetinin başladığı 11/03/2020 tarihinde İlhan Kılıç ile birlikte 21 çalışanın meslek kodunun 8322.06 makam şoförü olarak değiştirildiği ve ihale dosyasında bu kişi üzerinden hak ediş yapılarak haksız kazanç elde edilmeye başlandığı görülmektedir.

İlhan Kılıç’ın taksirle ölümüne neden olan Recep İnce’nin yine kilitli taş parke tesisinde beden işçisi (temizlik işçisi) olarak çalıştığı halde,

2020/40543 no.lu ihale hizmetinin başladığı 11/03/2020 tarihinde meslek kodunun 8322.06 makam şoförü olarak değiştirildiği ve ihale dosyasında bu kişi üzerinden hak ediş yapılarak haksız kazanç elde edilmeye başlandığı görülmektedir.

İlhan Kılıç ve Recep İnce’nin araç ehliyeti olmadığı bilinmektedir. Ehliyeti olmadığı halde makam şoförü olması mümkün olamayacaktır. Ehliyeti olmayan kişilerin makam şoförü olarak çalışmış olması dolandırıcılık iddiasını ayrıca netleştirecektir.

Sözleşme imzalandıktan hemen sonra 21 şoförün SGK girişlerinin değiştirildiği, bu listeye göre puantaj cetveli ve hak ediş  düzenlendiği görülmektedir.

Araç kiralama işi için Atakum Belediyesine yapılan puantaj belgesinde görüleceği üzere,  Cumartesi günü resmi çalışma olmamasına rağmen tamamı hileli olan iş ve eylemlerine cumartesi günü çalışılmadığı halde o güne ait bedelin de ekledikleri, harama bile hile katıldığı görülmektedir.

EVRAK UYDURMA, RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK, DELİL KARARTMA

İlhan Kılıç, 04/06/2020 tarihinde saat 19:58 de Atakum Sanat Kültür firmasının işlettiği Kilitli Taş Parke tesislerinde yaşanan iş kazası sonucunda vefat etmiştir.

SGK Başmüfettişi Tahsin Köse tarafından hazırlanan İnceleme Raporunda görüleceği üzere, İlhan Kılıç’ın 11/03/2020 tarihinden başlamak üzere vefat ettiği gün olan 04/06/2020 tarihinde 8322.06 Makam Şoförü SGK meslek kodu ile 2020/40543 ihale kayıt numaralı araç kiralama işinde şoför olduğu görülmektedir.

Öldüğü gün, SGK kayıtlarında Şoför olarak 2020/40543 İKN no.lu iş te görülen İlhan Kılıç’ın aslında, 24/12/2014 tarihinden bu yana aralıksız beden işçisi olarak taş parke tesislerinde çalışmaktadır.

Vefat ettiği günde, yine aynı görevi nedeniyle bulunduğu iş yerinde yaşanan iş kazası nedeniyle vefat etmiştir.

İlhan Kılıç’ın vefat etmesi, nitelikli dolandırıcılık eyleminin ortaya çıkmasına neden olacağı bilindiğinden olayını kılıfına uydurmak için 08/06/2020 tarihinde geriye doğru işlem yapılarak vefat eden İlhan Kılıç’ın SGK görev kodunun 01/06/2020 tarihli itibariyle hileli olarak değiştirildiği görülmektedir. 

İşten Çıkış Kodu 16: Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer iş yerine nakli

VEFAT ETMİŞ KİŞİNİN KAYITLARI GERİ TARİHLİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİR

4857 sayılı İŞ Kanun'un 22. maddesinde; “İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. denilmektedir.

SGK Başmüfettişi Tahsin Köse tarafından hazırlanan İnceleme Raporunda; İlhan Kılıç’ın

04/06/2020 tarihinde saat 19:58 de yaşanan iş kazası sonucunda vefat ettiği, vefat ettiği tarih ve saatte SGK kayıtlarında 2020/40543 İKN no.lu iş nedeniyle şoför olarak görüldüğü halde,

08/06/2020 tarihinde SGK kayıtlarının geriye doğru 01/06/2020 tarihli olarak yukarıda görüleceği değişikliklerin yapıldığını beyan edilmiştir.

SGK kaydı ile iş kazası meslek kodu bilgisinin uyumlu hale getirilmesi ve 2020/40543 İKN no.lu iş nedeniyle şoför olarak görülmesinin önüne geçmek ve işin kılıfına uydurulması için geçmiş tarihe işlem yapıldığı, kişi ölmüş olmasına rağmen hakkında kayıt değişikliği ve işe girişi yapıldığı anlaşılmaktadır.

SGK Başmüfettişi Tahsin Köse tarafından hazırlanan İnceleme Raporundan

Samsun CBS 2020/13996 Bilirkişi Raporunda; İlhan Kılıç’ın 11/03/2020 tarihinde makam şoförü olduğu, 01/06/2020 tarihinde beden işçisi olarak giriş yapıldığı beyan edilmiştir.

Samsun CBS 2020/13996 Bilirkişi Raporundan.

4 haziran günü vefat eden İlhan Kılıç, 8 haziran günü yapılan işlem ile geriye doğru 31 mayıs günü işten çıkarılmış, 1 haziran günü tekrardan meslek kodu değiştirilerek işe girişi sağlanmıştır.

İş kanunda açıkça belirtildiği üzere çalışma koşullarında yapılan esaslı değişiklik ancak işçinin yazılı onayı ile geçerli olabileceğinden bu işlem adaleti yanıltmak üzere yalan delil üretmek ve/veya delil karartmak ve/veya adil yargılamayı etkilemeye çalışmak kapsamında değerlendirilmelidir.

Vefat etmiş kişinin herhangi bir iradesi olamayacağından yapılan işlemler 4857 sayılı İş Kanununun açık hükümleri nedeniyle de geçersizdir.

2020/40543 İ.K.no.lu şoförlü araç kiralama işi nedeniyle şoför olarak gösterilen 21 kişiden hiçbirinin Atakum Belediyesinde çalışmadığı halde, çalışmış gibi gösterilerek bedelleri tahsil edilmiş olduğu ve ortaya çıkan maddi menfaatin suça karışan kişiler arasında paylaşılmış olabileceği iddiası incelenmelidir.

Şoför olarak gösterilen kişilerin asıl işleri ve iletişim numaraları ektedir.

Şoför olarak gösterilenler arasında, ehliyeti olmayan kişilerin varlığı dikkate alınmalıdır.

Belgelerden anlaşılacağı üzere Atakum Sanat Kültür firması, Atakum Belediyesinden hileli araç kiralama ihaleleri üzerinden haksız kazanç sağlamış ve bu haksız kazancı sağlayabilmek için çok sayıda suç işlemiştir.

Zincirleme işlenen suçların 2.bölümünde ise,

Atakum Sanat Kültür firması, 25 bin TL sermaye ile kurulmuş ve hemen ardından Atakum Belediyesine hibe edilerek kanunun arkasından dolaşılmıştır. Cemil Deveci hileli işlemin kendisi tarafından yapıldığını ve sermayesi olan 25 bin TL nin tarafından ödendiğini meclis toplantısında itiraf etmiştir. İştirak şirketleri belediye meclisi denetimine tabii değildir.

Atakum Belediyesinden haksız kazanç elde edebilmek için kontrolü mümkün olmayan iştirak şirketleri üzerinden yine Atakum Belediyesine ihtiyacından çok daha fazla araçların kiralanması ve/veya kiralanmış gösterilerek bedellerinin tahsil edilmesi ile ilgili bir işlem yapılmıştır.

Atakum Sanat Kültür firması aslında hiç olmayan araçları ve hiç olmayan şoförleri sanki Atakum Belediyesine kiralamış gibi işlem yapıp bedellerini tahsil etmiştir.

Olmayan araç ile ilgili örnek vermek gerekirse;

55 AAL 917 plakalı araç hiçbir zaman Atakum Belediyesinde kullanılmadığı halde her ay kira bedeli tahsil edildiği belgelidir. Bu araç için defalarca fatura düzenlenerek tahsilat yapıldığı ve aslında aracın hiçbir zaman Atakum Belediyesinde kullanılmadığı araç için alınan yakıt bedeli kayıtları incelendiği zaman görülecektir.

ATAKUM EĞİTİM SANAT KÜLTÜR İNŞ. GIDA OTO.TEM.HİZ.SAN. TİC. LTD.ŞTİ.

 Firma 05 Mart 2020 tarih ve 10030 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde görüleceği üzere 50 bin TL sermaye ile Muhammet Yazıcı tarafından kurulur.

05 Mayıs 2020 tarih ve 10071 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde görüleceği üzere ünvanı ATAKUM PERSONEL HİZMETLERİ SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. olarak değiştirilir.

Bu şirket, 30 Haziran 2020 tarih ve 10108 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde görüleceği üzere Atakum Belediyesine hibe yolu ile devredilmiş ve Mustafa Öztürk müdür olarak atanmıştır.

ATAKUM PERSONEL HİZMETLERİ SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.nin  iş ve eylemleri yukarıda bahsetmiş olduğum nitelikte suçlar işlenmeye devam etmiştir.

04 Haziran 2020 tarihinde İlhan Kılıç’ın vefat etmesi ve Samsun İcra Dairesinin 2019/100393 esas no.lu dosyasında düzenlenen bilirkişi raporunda ATAKUM SANAT KÜLTÜR TUR. YÖN. ORG. GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.nin borca batık (iflas ettiği) nin anlaşılması üzerine iş ve eylemler aynı amaç için kurulduğu anlaşılan bu yeni firmanın üzerine aktarılmıştır.

Atakum Personel, önceki firmanın yerine geçmiş ve aynı yöntemler ile araç ve personel kiralama ve diğer ihaleli işleri almaya başlamıştır. Hayalet iş ve eylemler ile Atakum Belediyesinden haksız kazanç elde etmiş olduğu yönündeki ihbarımın değerlendirilmesi önemlidir.

Şirket müdürü olarak görevlendirilen M.Ö’nün sosyal yaşantısı, resmi geliri ile uyumlu değildir. Müdürü olduğu şirketin iş ve eylemlerinden doğan haksız kazançların olduğu incelenmelidir. Asgari ücret maaş geliri olan birinin ekli görsellerde görülen lüks hayatı yaşama imkanı incelenmelidir.

Atakum Belediyesi’ni Nasıl Dolandırıyorlar!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert