Dalgınlık Ve Dirilik Âlemi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Dalgınlık Ve Dirilik Âlemi
11.07.2022 10:29:06

 

Dalgınlık Ve Dirilik Âlemi

Dünya hayatı bir dalgınlık alemidir. Ahiret alemi ise daim dirilik alemidir. Allah bu iki alemi zıd yaratmış akabinde sonsuz ilahi vahyi ve aklı göndermiş insanı hakem kılmıştır.

Allah cc ahiret alemine verdiği ebedi dirilik özelliğini dünyaya vermemiştir. Dalgınlık alemi, uyutan bilgi ile ayakta dururken mamur olurken, dirilik alemi de uyandıran bilgi ile ayakta durur ve mamur olur. Akıllı olana bir işaret yeter. Allah bu dünyaya fena yani aldanış yurdu demiş ahiret alemine beka yurdu adını vermiştir.

Dünya süreli olan yurd iken zıddı olan ahiret hayatı ise süresiz ebedi bir yurt kılmıştır. Sekiz cennete ve cehenneme bu özelliği veren Haktır. Her birinin bulundukları unsurlara ve melekelerine göre bir yaşayışı vardır.

Her sanat ve bilgi ustasından alınır öğrenilir. Ustaların ustası ise Adem babamızdır. Kendinden alınan bilgi bir yere kadardır. Oda benlik yani dalgınlık bilgisini arttırır. İnsandan dalgınlık ile dirilik bilgisi ile alemini iyice ayırması ve anlaması için Adem babamızla başlayan vahye ve akla kulak kesilmesi gerekir. Bu ayrım insanın gerçeği görmesi demektir. İnsandan baş gözün zıddı olan gizli gözünü açılması, çocuk aklının ardındaki şuur aklını ortaya çıkarması istenir. Allah elçilerini insanın gönül gözlerinin açılması için din yani dirilik makamından pak elçiler göndermiştir.

Ölümlü ömür dalgınlık alemin yani fani alemin bir sonucudur.

Ölümsüz ömür ise dirilik aleminin yani beka aleminin bir huyudur. Biri gölge yani alcaltılmış zem edilmiş duygular ve varlık iken diğeri övülmüş daimi akıl güneşi ve nurunun yaşayış hali gibidir. Mahiyetini ancak hak bilir.

Dalgınlık aleminde yaşayış, ilim süreti beden dairesinde iken ,Dirilik aleminin yaşayışı kudret suretinde kalıbsız bir yaşayıştır. Zira Allahın verdiği her kudrete istediği her kalıbda verilir. Bu yaşayışa alimler ayanı sabitemizin karşılığı demiştir. Allah'ın kudret dairesinde verdiği bir yaşayış hali ve alemidir. Gersini siz düşünün. Ancak Allah cc alemlerin hepsinin ötesindedir. O lutuf sahibidir. Dilediğine dilediği kadar verir.Herşeye gücü yeter.

Dalgınlık aleminde yaşayan biri, canlı gibi görünse bile ölüdür. Yaşıyor hareket ediyor konuşuyor, dinliyor, gülüyor olmasının biile ölüden bir farkı yoktur çünkü bir kıymeti harbiyesi yoktur. Ancak yaratılışında bir hikmeti vardır. Yani bu insanın kendine faydası yoktur. Ancak bir hikmete ve ibrete mebni, aleme faydası vardır. Eşeğin insan faydası olması gibi.

Dünyada dirilik yani uyanıklık Adem babamızla başlar. Bu dalgınlık aleminden ancak iman ile çıkılır. İman, dalgınlık aleminin çocuk anlayış ve yaşayış aklını bırakıp Adem babamızın aklına anlayışına  görüşüne gelmek adam olmak demektir. Bu yaşayan ölüden diri çıkarmak fena yurdundan beka yurduna dönmek dinimizin emridir.

Allah cc insanı bu hayatta yanlız bırakmaz insanı sürekli elçileri uyarır ve dirilik alemine çağırır. Ölümlü ömrü ölümsüzleştirmek dirilik alemi anlayışını ahlak edinmeyi fark etmekle olur..Yoksa dalgınlık alemi yaşayışını fark etmekle  değil.

Bu fark yatakdan uyanmakla bilgiyle uyanmak arasındaki fark gibidir. Yatakdan kalkan çoğu insan ten ihtiyaçları için yaşar. Bu yüzdende bedeni dünyayı mamur eder durur. Diğeri ise tam aksi ahiretini mamur eder o yurdun ihtiyaçlarını burdan oraya gönderir..  Dirilik alemini anlamak, dalgınlık alemini anlamakla başlar. Ölümsüz ömür dirilik aleminden bu dünyaya sürekli hayat ve can verir.Ölümlü ömre görünmez bağla bağlanmıştır. Biz o bağa iman bağı diyoruz. Bu bağı ve alemi bilgiyle uyananlar anlar. Yatakdan kalkan, dünyalık kazançlar için koşan yanıklar anlamaz.Gerçek bilgiyle uyananlar iman edenlerdir.

Dünyaya müddetli hayatı veren Allah, ahirete de ebediyeti dilediği kadar verir. Hakkın varlığa her verişi onu yaratması demektir. Zıdlıkların adil karşılığı ahirettedir. Ahirette nasıl ebedi cennet hayatı varsa cehennem hayatıda öyledir..Ziyasında ise zerreden kürreye tüm yaratılmışları büyük cism olan arş kapsar ve kuşatır. Arş'da ruh gibi Allahın emrinde ve kabzındadır .Mahiyetini sadece Hak bilir. İnsan ise onun bildirdikleri kadar bilir.

Bu kuşatma Allahın dilediği zamana kadardır. Dünya nasıl belirli zamana kadar var ise ahiret hayatıda yine hakkın emrinde dilediği mühlet kadardır.

Allah herşeyin en iyisini bilendir. Dünyadaki ölçü algımız ile diğer alemin ölçü ve algısı farklıdır. Buradaki zaman ile ahiretteki zamanda öyle. Ayetlerde ahiret yanında dünya kıyası yapılmış ''az bir geçim yahut az benzer ölçüsü'' ile tarif edilmiştir. Ama orası çoğunun  olduğu yerdir. Bu çoğun sırrını yine hak bilir.

Yaratılmış İkilik ve zıdlıklar varlık içindir insanı sınamak için alemi izhar için yaratılmıştır. Yaratılan bu varlık ve yokluğa izafi varlık ve yokluk denir. İzafilik yani geçicilik Hakka nispetledir. Hakkın takdir ettiği dilediği mühlet ve mikdar kadardır. Çünkü  ondan başka ve onun dışında hiç bir şey yoktur. O herşeyin üzerindedir. O, Aliyy-ül A'ladır.

Sedace ve sadece mutlak varlık ve mutlak gayb Allah cc dır. Tevhidin anlamı budur.Mutlak varlık herşeyin ana kaynağıdır. Oda ancak Allah cc dır.

Arabiye göre Mutlak yokluk diye birşey yoktur. Mutlak varlık zaten yokluğun yokluğudur. Yokluğun yokluğu diye birşey ve mana yoktur. Vardır demek insanı küfre götürür. Yaratılan herşey izafi yokluktan ve varlıkdan ibarettir. Biz insanın yokluk dan anladığı şey ise ulaşamadığımız gelecek (Gayb) manasındadır. Hakikate göre bu yokluk ve varlık yoktur. Bu izafi yokluk ve varlık, ademi ve alemi nizam için yartılmıştır.İzafi zıtlıklar bilgi içindir. Birliğin (vahdetin) anlaşılması bulunması için soru ve cevab gibidir yahut halinde sır gibi gizlidir.

Mutlak gaybe nispetle bu yokluğa izafi gayb denir. Mutlak varlığa nispetle bu varlığada izafi varlık denir. İzafilik kavramı bir müddet yaratılmış tüm zıtlıkları ve içindeki varlıkları kapsar. İzafi yokluğun daha iyi anlaşılması için bir misal verilecek olursa  izafi varlık dediğimiz bu dünyaya göre ahiret hayatı şimdi bize nasıl ''Yok'' gibi görünüyorsa izafi yokluk da buna benzer. Yani şimdi yok gibi görünen ahiret hayatı ölümden sonra tüm ihtişamıyla var olacak demektir.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ahmet düzgün varlık ve dirilik alemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri