EDAR araştırma’dan çarpıcı anket!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
EDAR araştırma’dan çarpıcı anket!
03.08.2022 19:19:53

 

EDAR araştırma’dan çarpıcı anket!

Merkezi Samsun’da olan Edar Siyasal Araştırmalar Merkezi, AK Parti Hükümetinin dış politiklarının kamuoyundaki karşılığına yönelik yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaştı.

 

EDAR’ın 18 yaş üzeri ve eşit cinsiyet oranı, homojen yaş grupları ve bir önceki genel seçimdeki oy dağılımına göre kota uygulayarak gerçekleştirdiği araştırmada İl bazında katılımcı belirlenmesinde TÜİK Düzey-1 Bölge Dağılımı tercih edilmiş ve 12 bölgeden büyükşehirler başta olmak üzere 16 il ve ilçeden örnekler seçildi ve araştırmada toplam Bin 940 kişinin görüşüne başvuruldu.

EDAR’ın araştırma sonucunda elde ettiği küresel itibara bakış indeksi verilerine göre, yüzde 78.7 oranında ezici bir çoğunluğun, Türkiye'nin küresel itibar düzeyinin çok iyi olduğu görüşünde birleşerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki hükümetin dış politikasına güvendiği ortaya çıktı.

Araştırmada sorulan, ‘Hükümetin genel olarak Türk Dış Politikasına yönelik faaliyetlerini nasıl buluyorsunuz?’ sorusunu araştırmaya katılanlar; yüzde 56,81 Başarılı, yüzde 24,53 Başarısız ve yüzde 18,66 fikrim yok olarak cevaplandırdı.

‘Türk Hükümetinin İsveç ve Finlandiya’nin NATO’ya giriş talebini olumsuz karşılamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ Sorusuna ise yüzde 59.36 olumlu cevap verdi.

CUMHURBAŞKANI’NA GÜVEN TAM

Yine Araştırma sonuçlarına göre, Seçmen’in, ‘Arap ülkeleri ile ilişkilerin normalleşmesine’ yüzde 48. 11 ile ‘olur’ derken, Yüzde 29.48 hayır, yüzde 22.41 fikrim yok diyor.

‘İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi’, yüzde 45.66 olumlu, yüzde 32.96 olumsuz ve yüzde 21,38 fikrim yok diyor.

Araştırmanın en çarpıcı sorusu olan, ‘Türk Dış Politikasını en iyi bir şekilde hangi lider temsil edebilir?’ sorusuna ise ankete katılanların yüzde 54.81’i Recep Tayyip Erdoğan şeklinde cevap verirken, yüzde 20.29 Mansur Yavaş, yüzde 10.38 Ekrem İmamoğlu, yüzde 6,63 Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 5,38 Ümit Özdağ, ve yüzde 2,51 ise Meral Akşener şeklinde cevap veriyor.

 

EDAR araştırma’dan çarpıcı anket!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri