Gizemli Hepatit Riski Göz Ardı Edilmemeli
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gizemli Hepatit Riski Göz Ardı Edilmemeli
30.04.2022 15:40:24

 

Gizemli Hepatit Riski Göz Ardı Edilmemeli

İngiltere'de ortaya çıkarak farklı ülkelere yayılan gizemli bir tür Hepatit virüsünün dünyada yeni salgın endişesine neden olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Türkiye’de bugüne kadar olgu bildirilmemesine karşın görülmesi olasıdır.

Yapılan testlerle etkenin belirlenemediği sarılık olguları mutlaka ileri araştırma için Sağlık Müdürlüklerine bildirilmelidir” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada dünyada 11 ülkede çocukları etkileyen 169 akut Hepatit olgusunun bildirildiğini, bu çocuklardan birinin öldüğünü ve 17 çocuğun karaciğer nakli gerektirdiğine yer verilmesi üzerine yeni bir salgın endişesine neden olan Gizemli Hepatit ile ilgili bilgilendirmede bulundu

ADENOVİRÜS TİP 41 BAŞ ŞÜPHELİ

Akut Hepatit’e en sık Hepatit A, B, C, D, E virüslerinin neden olduğunu işaret eden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Gizemli Hepatit olgularında bu virüslerin hiçbirisi etken olarak saptanmamıştır. Hasta çocukların bazılarının dışkısında Adenovirüs tip 41 saptanmış olup, gerçekten etken olup olmadığı bilinmemektedir. Adenovirüs bağışıklığı baskılanmış çocuklarda Hepatit’e neden olabilir, bununla birlikte sağlıklı çocuklarda bugüne kadar hepatite neden olduğu gösterilmemiştir. Hasta çocukların bir kısmında geçirilmiş Covid-19 hikayesinin olması, Covid-19’un da etken olabileceğini düşündürmektedir” açıklamasında bulundu.

SARILIK BELİRTİSİ OLAN KİŞİLER SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNE BİLDİRİLMELİ

Bildirilen olgularda karaciğer enzimlerinin belirgin şekilde yükseldiği, sarılık, karın ağrısı, ishal ve kusma gibi akut hepatitte görülen belirtilerin olduğu, ateşin genel olarak normal seyrettiğini belirten Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Türkiye’de bugüne kadar olgu bildirilmemesine karşın görülmesi olasıdır. Yapılan testlerle etkenin belirlenemediği sarılık olguları mutlaka ileri araştırma için Sağlık Müdürlüklerine bildirilmelidir. Gözlerinde sarılık belirtisi olan kişiler mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Erken tanı ile komplikasyonların gelişimi önlenebilir. Dışkı-ağız yoluyla bulaşan tipte sarılığı olan kişiler mutlaka izole edilmelidir” şeklinde konuştu.

EL HİJYENİNE DİKKAT EDİLMELİ

Adenovirüs enfeksiyonundan korunmak için ailelerin çocuklarını düzenli olarak ellerini yıkamaya teşvik etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Leblebicioğlu, “Özellikle yemekten önce, yemekten sonra, tuvaletten önce ve tuvaletten sonra eller sabun ve su ile yıkanmalıdır. Adenovirüs yüzeylerde kalabilir, bebek bezleri değiştirildikten sonra mutlaka el hijyenine dikkat edilmelidir. Özellikle toplu yaşam yerlerinde çocuk bezleri açıkta bırakılmamalı, çöp kutusuna atılmalıdır. Adenovirüs öksürük ve hapşırık ile de bulaşan bir etkendir. Öksürme ve hapşırma sırasında ağız el ile kapatılmamalı, bu amaçla kâğıt mendil kullanılmalı veya öksürük, hapşırık sırasında ağız kol ile kapatılmalıdır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Gizemli Hepatit Riski Göz Ardı Edilmemeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER