Hatay Has Turizm’in Bafra’da Ne İşi Var!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hatay Has Turizm’in Bafra’da Ne İşi Var!
17.03.2022 17:27:57

 

Hatay Has Turizm’in Bafra’da Ne İşi Var!

Gözünü, taşını, toprağını sevdiğimiz Samsun’umuzda yazacak o kadar konu var ki…

Bir de yayınlama imkânı bulabilsek neler çıkacak ortaya neler… Lakin şartlar malum. (Belediyelerin kültür işleri kesat, öyle diyorlar), bizim de imkânlarımız kısıtlı, biz de sosyal medyadan faydalanalım dedik, huzurunuza çıktık. Şimdi konuya gelelim.

Yıllarca bir fotoğraf aradım. Nihayet geçtiğimiz haftalarda o fotoğrafı yakaladım.

Öğrencilerle Bafra tarafına arazi tatbikatına giderken bir de önümde ne göreyim!

Hatay Has Turizm.

Hem de trafikte ve önümüzde.

Tam 19 Mayıs ilçe merkezine girerken trafik işaretlerinde de durmasın mı!

İşte aradığım an, elimde telefon, kamerasını açtım ve hemen otobüsün fotoğrafını çektim. Peki neydi beni böyle heyecanlandıran? Şimdi arkanıza yaslanın ve hikâyeyi dinleyin. Vicdanınız varsa elinize bir de mendil alın. Olur ya (referans olarak gösterdiğim videoyu izlerken) belki hüzünlenir, gözlerinizden yaşlar süzülür.

Tarih; 24 Nisan 1987. Bafra - Kızılırmak üzerinde Altınkaya Baraj inşaatı bitmiş, baraj su tutmaya başlamış, baraj gölü altında kalan köyler kamulaştırılmış, iskân nakli söz konusu olmuş. Vatandaşa alternatifler sunuluyor; parasını alanlar Bafra’ya, Vezirköprü’ye, Samsun’a, Ankara’ya, Bursa’ya, İstanbul’a göç ediyor. Toprağına karşılık toprak isteyene de taaaa Hatay’da (Türkiye’nin en güneyinde), Amik Gölü’nün drene edilmiş taban arazisinde yer gösteriyorlar. Bafra nire… Hatay nire? Devletimiz bir taşla iki kuş vuracak; Hatay’da Suriye’nin talepleri var, nüfusta dengesizlik var, içerden oraya nüfus kaydırmak istiyor.

Başka; Amik gölü kurutulmuş boş beleş arazi var, hem devlete ait, hem de tarıma açılması-iskân edilmesi gerekiyor. Ovanın ortasına (Hatay’ın kurucu Cumhurbaşkanının adına izafeten) Tayfur Sökmen adında iki katlı evlerden oluşan bir iskân ünitesi, yani yeni bir köy kuruluyor. Toprağına karşılık toprak isteyen Bafralılara burası gösteriliyor.

Veee ayrılık vakti geliyor. Hem de ne ayrılık! Misal Bengü köyü. Köyün yukarı mahallesi Baraj gölü seviyesi üzerinde kaldığı için yerinde dururken, vaktiyle ırmak kıyısında yer alan aşağı mahallesi baraj suları altında kaldığı için kamulaştırmaya tabi tutuluyor. Yani öyle bir manzara ki ne ben söyleyeyim, ne siz sorun! Başka köyler de var. Vezirköprü tarafında… Toplam 19 köy etkileniyor bu baraj ve onun neden olduğu kamulaştırmadan. Vatandaş devlete saygılı, boynu kıldan ince. Lakin Bengü köyü örneğine tekrar dönersek; köyün yarısı kalıyor, yarısı gidiyor. Bunlar akraba. Veee, ayrılık vakti…

Köye minibüsler, cipler geliyor insanlar bu araçlara, eşyalar kamyonlara yükleniyor ve ağlamalar, feryatlar, figanlar, kucaklaşmalar, sarılmalar, gözyaşları ardından göç başlıyor. Önce Bafra ilçe merkezine. Orada minibüs ve ciplerdekiler önlerinde “Samsun-Bafra Altınkaya’dan Hatay’a İskân Nakli” yazılı otobüslere geçiliyor. Önde otobüsler arkada kamyonlar Bafra’dan Hatay’a doğru göç başlıyor.

Hatay’a varıldığında yine törenler, nutuklar ve oradaki vatandaşların ellerine tutuşturulan “Biz Memnun Kaldık, Siz de memnun Kalacaksınız”, “Devletimize Minnettarız” gibi sözler yazılı dövizlerle karşılanıp iskân ediliyorlar.

Sonraki yıllarda çoluk çocuk büyüyor, akrabalık devam ediyor ve Hatay Has turizm bu akrabalık ilişkisine binanen ortaya çıkan yolcu trafiğini üstlenerek Bafra’ya da uğramaya başlıyor. Bendeniz araştırmalarımda bir harita yapmış ve Samsun-Bafra ile Hatay ve Bursa-İstanbul arasında bu göçten kaynaklanan trafiği göstermiştim. Eksik kalan fotoğraf Has Turizm’e ait bir otobüsün Bafra tarafına doğru gidiyor olmasıydı, o da oldu.

Şimdi anladınız mı, Hatay Has Turizm’in Bafra yolunda ne işi varmış, yolcuları kimlermiş….

Hikâyenin geri kalanını aşağıdaki kaynaklardan bakabilirsiniz. Benim özel istirhamım ise yapacağınız yorumlar ve katkılarınızla bilgimizi arttırmanız.

Konu ile ilgili referans kaynaklarımız:

1 - Bengü köyünden ayrılışı gösteren video için (lütfen videonun kötü kopyasına bakıp da izlememezlik etmeyin, gerçekten izlemeye değer, Allah (CC) akıl edip çekenlerden, saklayıp paylaşanlardan razı olsun): https://www.dailymotion.com/video/x2cj959  / (Bengü Köyü; Sessiz Çığlık) 24 Nisan 1987

2 - "Altınkaya Barajı’nın Vezirköprü’ye Etkileri". (Makale içinde barajdan etkilenen köyler ile Hatay’daki yerleşim yeri bilgileri var, bkz. sayfa 139-146 arası):

Prof. Dr. Cevdet YILMAZ - OMÜ, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

Hatay Has Turizm’in Bafra’da Ne İşi Var!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Semih Eskiocak     2022-04-17 Yazınızı okudum, açıkçası Bafra'dan amik ovasına göç olduğunu bilmiyordum. Ancak Has Turizm konusuna gelince.. Ne yazık ki sizin anlattığınız sebepten ötürü Bafra'ya gelmiyor. Has Turizm güney akdeniz bölgesinin en büyük firması. Yani sadece Hatay'ın değil, Adana-Mersin güzergahının ihtiyacını karşılayan bir otobüs firmas. Bu yüzden Rize'den Çanakkale'ye, Edİrne'den Erzincan'a kadar tüm ülke genelinde sefer yapmaktadır.Hatay-Sinop seferini gerçekleştirirken Bafra'dan geçmektedir.
Ömer YILDIZ     0000-00-00 1975-1984 yılları arasında İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları sahasında çalışırken tanıdığım kaynak ustası Trabzon'lu Doğan Demirel ' in anlatımıyla; Hatay ili Kırıkhan ilçesinde oluşturulan köye de Karadeniz' den göç eden ve/veya göç ettirilen vatandaşlarımızın olduğuna şahit olmuştum . O zaman bunun nüfus ile ilgili olduğunu düşünmemiş, sadece iş için "Almanya yerine Hatay" demiştim. Selam ve saygılarımla..
GALERİLER