Her İl ve İlçeye Deprem Sensörü Kurulsun!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Her İl ve İlçeye Deprem Sensörü Kurulsun!
01.09.2023 17:43:38

 

Her İl ve İlçeye Deprem Sensörü Kurulsun!

Türkiye’nin her il, gerekirse ilçesine depremi önceden tahmin edilmesi için deprem sensörü kurulması için imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyanın tanıtımında, “Bugün bir belediye için çok ciddi bir maliyeti olmayan bu sensörleri tüm Türkiye’ ye kurarak insanların can ve mal güvenliğinin sağlanmasını amaçlıyoruz” denildi.

‘Her İl Ve İlçeye Deprem Sensörleri Kurulsun’ imza kampanyası tanıtım metninde ayrıca şu ifadelere yer verildi;

ÖNLEMLERİ ALIP ZARARDAN EN AZ İLE KURTULABİLMEK

Dünyamız,  oluşumundan itibaren dengede bir sistem içerisinde hareket etmekte, düzenli olan bu davranışları farklı mesleklerce izlenmektedir. Burada üzerinde durulan konu daha çok meslekler arası koordineli çalışmanın önemini ortaya koymak ve gelecekteki felaketlere birlikte çözümler üretebilmektir.

Deprem gerçeği hiçbir zaman yadsınamaz ve vurdumduymazlıklarla gözden uzak ve gönülden ırak tutulamaz, hep hatırlatır…

Önemli olan hatırlatmasına meydan vermeden tüm önlemleri alıp zarardan en az ile kurtulabilmektir. Bunda da doğa olaylarının izlenmesinin büyük payı bulunmaktadır ki bazı belirtiler gelenler hakkında bilgi verebilmektedir. Önemli olan iyi gözlem ve sentezdir

İşte bu konuda bazı makaleler kitabın özüdür. Bilinen tahminler yanı sıra, yol gösterici bazı bilgiler ilgi duyanların arttırılmasında yardımcı olacak ve geleceğe katkı sağlanacaktır.

Sayın Sütçü, incelediği karıncalarının kolonilerine evi ve bahçesinde kısıtlı koşulları ile laboratuvar kurmuş, eşi ve tek oğlu ile izlemesini sürdürmektedir.

Ayrıca mesleki  bilgisi ile uydu görüntülerini inceleyerek, daha sonra “Sütçü Bulutları” olarak ismi tescillenen deprem bulutlarını incelemektedir.  2009 yılından itibaren oluşan arşivinden de yararlanarak gelecek Türkiye'ye ve özellikle İstanbul'a ilişkin büyük depremleri tahmin etmeye çalışmaktadır.  Yazılarından da anlaşıldığı gibi, çokça tahmindeki isabetleri  ile izleyici sayısı artmaktadır.

Amacı, dünya kenti  İstanbul'a  zarar verecek depremin önceden tayininde yardımcı olabilmek ve en az zararla atlatılabilmesine katkı sağlamaktır. Kendi adına açtığı sitede gerekli bilgilere ulaşılabilmektedir. Zamanla gelişmeler artacak, laboratuvar çalışmalarının yaygınlaşması, her kentte meteoroloji  istasyonlarından daha çok yararlanılması ve karınca laboratuvarları kurulması hedeflerindendir.

Laboratuvarını  eğitim birimi durumuna getirme çabaları eğitim gönlünün emeklilikteki devamını oluşturmaktadır. Bakar ama anlayarak bakar gözlerin arttırılması yaşlanan evrende belki en güzel miras olacaktır.

Her İl ve İlçeye Deprem Sensörü Kurulsun!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
arama kurtarmacı     2023-09-03 deprem sensörü depremi önceden bilen sensörler değil deprem datası verir cahillik yapmayın
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı